Opinii despre Apple Music

Da, aud că și alții din SUA au probleme similare, deci ori e o chestiune cu drepturile de autor, ori au ceva probleme cu serverele iCloud. Am dat un sign out din iTunes și acum când m-am logat din nou mi-a dispărut o grămadă de muzică.

Nasol dacă încep cu chestii dintr-astea.

Am dat de vreo patru ori log out din iTunes. Acum văd toate melodiile însă mi-a dispărut Music.

Eu tot nu am priceput cum funcționează iCloud Music Library: urcă melodiile în cloud și-mi consumă din cei 5 GB gratuiți sau “face legătura” cu melodiile din catalogul lor și-mi face streaming când vreau să le aud, fără să-mi consume spațiul din iCloud?

Urcă numai melodiile care nu există în iTunes Store.

1 Like

La albumul ăla cu Aerosmith, dacă îl vizualizez în iTunes atunci piesele care nu pot fi descărcate au statusul iCloud “waiting”. O fi totuși o problemă cu serverele lor?

La mine în iTunes apar tot greyed out și nu pot fi ascultate.

Va fi interesant de vazut catalogul pieselor. Sunt curios daca sunt diferente majore intre US si RO.
Apropo in US merge sa platesti pt Apple Music si cu gift card de iTunes? sau trebuie sa ai card de US ( which would be a shitty way)

Din câte am văzut pe net, e nevoie de card SUA pentru Apple Music USA. Eu am deja unul adăugat în cont, așa că nu mi-a mai cerut nimic.

Îmi plac sugestiile „For You” din Music. M-au cam nimerit la gusturile muzicale, asta după ce m-am jucat de vreo trei ori cu bulinuțele pentru genuri și artiști preferați. Ideea e să le spui cât mai des ce-ți place folosind inimioara ori de câte ori auzi ceva care sună bine. Am descoperit astfel și artiști sau piese interesante de care nu știam.

Pe mine nu m-au nimerit niciodată, deși am dat inimioare și steluțe ori de cîte ori am avut ocazia, inclusiv în librăria locală. Și am fost și destul de precis la bulinuțele pentru genuri și artiști. Oi fi eu hipster, trebuie să sape în underground pentru muzica mea. :slight_smile:

Cred că ați aflat deja asta, dar dacă nu: aveți grijă la iCloud Music, că vă DRM-uiește melodiile:

http://www.macobserver.com/tmo/article/itunes-12.2-and-icloud-music-library-a-disaster-for-your-music-collection

Mie, de la un moment dat încolo, să fie vreo 2 ani, poate 3, nu mi-a mai plăcut iTunes și, în general, felul cum Apple gestionează muzica/audio files (am multe pt limbi străine). Ca atare, nu mai folosesc iTunes, ci aplicații alternative. De aici nici nu prea urmăresc discuțiile cu muzica în ultimele sisteme Apple, pur și simplu nu mă mai interesează.

Eu folosesc iTunes, îmi place, e drăguț, comod, merge cu AirPlay, nu îmi pare încărcat.
Dar nu am șters nici FLAC-urile, acolo unde e cazul, acolo unde am dat ceva mai greu de melodii.

Că tot vorbim de iTunes și alternative, asta pare interesantă, dar nu e deloc ieftină: http://swinsian.com

Am găsit în alt album din Apple Music („Big Ones”), cel puțin o parte (dacă nu toate) dintre melodiile alea cu Aerosmith care lipseau, deci nu e neapărat o chestiune care ține de drepturi.

Pe de altă parte, this sucks:

Doar trei melodii disponibile din tot albumul. Și am mai văzut faza asta în cazul altor albume lansate relativ recent.

N-am avut de lucru și m-am încurcat cu Aerosmith: mi-a DRMuit cele câteva melodii pe care le aveam deja uploadate în cloud :angry:

Claudiu cancels automatic subscription

Stai liniștit, chestia cu DRM-ul nedorit se aplică doar melodiilor nedescărcate din iTunes Match. Fiindcă în RO nu e disponibil Match, înseamnă că această problemă nu există. Melodiile ripuite de tine pe care le ai deja în iTunes nu pățesc nimic.

Explicații despre Apple Music și DRM: