Oferte speciale (hardware, Apple, aplicații)

iClock - Un gadget foarte util pentru orice user: Ceas, alarma si world clock.
Ceasul este unul dintre cele mai customizabile din cate am vzut.

Cîteva oferte interesante aici.

Scrivener -50% (22.5$) și un bundle de 20$ cu diverse (Hype, Beamer, Unclutter, Folx Pro ș.a.).

Un bundle cu Parallels plus 1Password, PDF Expert, Clean My Mac și altele: http://9to5mac.com/2016/03/15/parallels-power-bundle-mac-1password-free/

Un bundle nou:

Parallels redus cu 50% ($40), prin 9to5toys. Cică trebuie să mai cumpărați ceva de la ei, dar au inclusiv bundle-uri de $1.

VOX zică că e gratuit doar astăzi. Nu știu dacă e un artificiu de marketing, dar parcă nu era gratuit în trecut. Nu știu exact ce înseamnă astăzi pentru ei, dar eu l-am luat, pare o alternativă plăcută la Music și iTunes, mai ales pentru interfața simplă și suportul pentru FLAC și APE.

VOX e gratis mereu, din cîte îmi amintesc. Adică eu îl am de mult timp și nu cred să fi plătit pe el.

Au servicii cu plată la Radio și Loop (cloud-ul lor), care văd că nici alea n-au primit vreo reducere. Deci e vrăjeală.

Mda, la asta mă uitam și eu acuma, văd că au in-app purchases, nu cred că e vreo gratuitate.

Păi e vorba de VOX pt OS X ori de VOX pt iOS? Linkul era la VOX pt IOS, asta e o aplicație mai nouă, cred și, posibil, comercială în mod uzual.

În link-ul de la Claudiu, e vorba de cea de iOS. Dar eu afirm că ambele (iOS + OS X) au fost și sînt gratis, mai puțin IAP de care am zis. Și nici prea nouă nu e, o am de minim jumate de an, cred (pe cea de iOS; cea de OS X e mult mai veche).

Acolo zice: “Description *** FREE App. One Day Only***”, asta m-a derutat. În fine, văd că nu fac prea ușoară adăugarea melodiilor, te îndrumă spre serviciul lor, care nu e ieftin deloc. Bine, se poate prin iTunes adăuga FLAC-uri și alte minuni, dar nu prea e la îndemână.

Păi cum altfel dacă nu prin iTunes? Nu cred că ar fi practic să folosească iCloud (pentru sincronizare instant) pentru FLAC-uri, așa că iTunes e varianta optimă, dacă nu vrei Loop, cloud-ul lor. E drept, că ar fi fost frumos să aibă vreo colaborare cu vreun serviciu care vinde sau dă la stream muzică lossless, dar asta e…

Eu am folosit de cîteva ori pentru niște muzică clasică și nu numai și a mers foarte bine sincronizarea prin iTunes. Calitatea audio (care oricum nu ține de ei) e, desigur, mai bună. Dar recent, dacă cumpăr muzică lossless, încerc să o iau WAV sau în așa fel încît să o primească iTunes. VOX îl păstrez pentru… „să fie”.

Păi am un cititor de benzi desenate care e suficient de deștept să creeze un mic server web și astfel dacă sunt în aceeași rețea, pot folosi un browser pentru a transfera fișierele pe telefon. Foarte comod, fără iTunes, fără Cloud, like a real man.

WAV? Serios? Eu de obicei le iau în FLAC sau APE/CUE, formate fără pierdere de calitate. Dacă vreau neapărat să le folosesc în iTunes, le transform în câteva secunde în ALAC (cu XLD), format echivalent, fără pierderi, promovat de Apple. WAV nu merită, ocupă prea mult spațiu. What year is this, 1992?

Eu am cumpărat un album WAV direct de la un artist și, fiindcă nu intenționa să vîndă lossless, mi-a dat ce a scos din Logic, practic, înainte de compresie. Nu mi-a ocupat mai mult decît FLAC-uri (sau cel puțin nu considerabil mai mult). Știu că nu e formatul standard și cred că nici nu se comercializează în WAV. Dar printr-o anume întîmplare de care am zis mai sus, am ajuns cu așa ceva. În rest, de pe Bandcamp am mai luat în ALAC.

Varianta cu distribuirea fișierelor pe aceeași rețea e bună, ai dreptate, am mai întîlnit și eu cazuri. Mi-a scăpat din vedere.

Magazinul ForIT are niște oferte interesante la MacBook 12":

Disclaimer: Nu am nicio treabă cu ei, am cumpărat doar un SSD extern și m-am înscris la newsletter, de acolo și anunțul.

Da, prețurile sînt bune, probabil reflectă faptul că produsul nu se prea vinde, ceea ce este explicabil.

Încă se mai vinde Kinemac. Aplicații bune sau proaste aici, la ofertă.

Aplicația de iOS GoodReader este la doar 2€ azi. Mie îmi este absolut indispensabilă pentru documente și manager de fișiere pe iPad, sincronizare cu dropbox (și nu numai), adnotări formatate sau la liber etc. Nu i-am găsit rival, sincer, deși e vechiuță.

Hmm, PDF Expert iarăși „la ofertă”, redus la jumătate.