Nr de telefon de tipul (xxxx) xxx xxxx

Cum naiba fac să scap de parantezele alea la nr de telefon? Sînt f. enervante, la voi e la fel?

Unde? Pe iPhone?
N-am încercat, dar: în iCloud.com, la preferințele aplicației web Contacts, există posibilitatea de a dezactiva formatarea automată a numerelor de telefon:

Mă gândesc că, odată modificat acolo, se transmite setarea aia și pe device-urile sincronizate. Sau nu?

Să-i ia naiba cu setările lor. Setările astea erau inițial puse în Address Book și, cred, și în iPhone, după aia au dispărut și le-au pus în iCloud, cred.
să văd, am făcut acolo modificarea, să văd dacă se propagă.
Oricum, le-am spus într-un BR că setarea asta default cînd spui că locuiești în RO este aiurea, dacă e să pui undeva paranteză, atunci zero inițial poate fi, ăla e sărit dacă faci 40.

P.S. Văd că nu se propagă, dacă nr ro era inițial de tipul (xxxx) xxx xxxx văd că tot așa e. Dacă se face numai pe iCloud, atunci o soluție ar fi să șterg agenda din telefon și să o descarc din nou din nor.

Cu părere de rău, la 24 de ore de la modificări, constat că nu s-a propagat nicio modificare, nici măcar în varianta din nor: ce era de forma (xxxx) xxx xxxx a rămas la fel, deși parantezele alea le-a pus automat sistemul după ce am scris nr. de telefon. Am raportat la Apple drept bug, deoarece ce s-a formatat automat cîndva ar trebui îndreptat printr-o setare în sens invers.
Eu țin minte că setarea asta se afla, inițial, în aplicația Address Book, după care s-a mutat în iCloud, unde – constat – nu se poate reface drumul invers, dacă nr de telefon este deja astfel formatat. Unele nu sînt formatate astfel și alea, evident, au rămas ca atare după setarea de ieri (nu am priceput de ce nu erau formatate, deoaece – este adevărat – setarea era cea default, deci cu paranteze).

Cum se face că acest document este orfan și nu are nici o categorie?

Are categoria “Diverse”, care de fapt este categoria “uncategorized” din Discourse, rebotezată de mine. Cred că era mai bine dacă făceam o categorie “Diverse” nouă.

L-am pus acum la categoria “Mac”.

1 Like

Băi băieți, lăsați naiba categoria, cum scap de parantezele astea? Sînt f. enervante. Le-a pus automat sistemul, nu există nicio posibilitate să refac drumul în sens invers, fără ele?

Alege o altă țară la formatul contactelor. Mă gândesc că, dacă formatul lor pentru numere de telefon diferă mult de cel românesc, poate că sistemul renunță să le mai autoformateze.

Gata, am rezolvat cu o șmecherie. Era clar că formatarea asta e pedeapsa noastră că sîntem români, așa că am ales, aleator, o altă țară, am ales Czech Republic și am nimerit din prima. În primele minute, aparent nu s-a întîmplat nimic, era doar OK dacă introduceam un nou număr de telefon, era formatat corect. Am plecat de acasă și… surpriză plăcută: după vreo 3 ore, toate numerele de telefon formatate imbecil (xxxx) xxx xxx arată acuma OK: 0 xxx xxx xxx
Am raportat bugul de mult, nicio reacție, nimic. Azi am trimis un ultim raport și le-am spus că renunț să mai fac teste pt niște flăcăi pe care nu-i interesează să rezolve probleme simple și care, probabil, cînd văd că e ceva ‘Romania only’ își bagă picioarele. Deci, de azi nu mai trimit niciun BR la Apple, să fie sănătoși. Mă apuc să studiez Sovata, cu creionul în mînă.