Noutăți CES 2017

Super sculă, configurabilă… Ar merge super Sierra pe el :slight_smile:

Adrian, am avut in firma 3 Zenbook. Unul cu SSD, si 2 cu HDD. Luate acum 4…4 1/2 ani cred, cand au aparut. Mai functioneaza bine unul, cu HDD. Celelalte sunt varza, reapectiv tastatura este mizerabila. Unul din cele doua, cel cu SSD de 256 functioneaza si acum la mine in birou, cuplat cu un videoproiector pentru sedinte si discutii. Cu o tastatura externa. Celalalt este tras pe dreapta (dupa ce s-a schimbat tastatura de 2 ori in garantie, apoi si-a dat obstescul sfarsit). Mort, mort, mort.
Il cumparasem primul cel cu SSD, fiindca aducea enorm cu MB Air. Si avea Windows.
Am dat vina pe Asus. Dar am avut probleme si cu HP, seriile bussines, si cu DELL serile Latitude parca sunt cele de bussines.
Apoi am intrat acum 3 ani in casa APPLE, si nu am mai iesit. Si nu cred ca o voi face curand. Asta pentru ca ce imi ofera, este super ok pentru mine, si pentru ce fac eu.
Dar acestea sunt parerile mele. Am expus putin din experienta mea cu LapTop uri windows. Asta nu inseamna ca nu s-au imbunatatit situatiile de acum 3…4 ani.
PS Cel mai longeviv este un Compaq, luat in 2003, ce functioneaza si astazi (dar nefolosit :slight_smile: )
Multumesc.

Foarte multe lucruri s-au schimbat în 3-4 ani, cam peste tot (în Windows, în Linux, în hardware), din cîte am constatat în diverse teste recente.

De aproape 4 sînt și eu în tabăra Apple. Sînt aproape hotărît să-mi iau tot MacBook acum, din diverse motive și aproape mi se pare că nu am de ales. De exemplu, Apple m-a învățat să-mi pese de unele detalii de design și tipografie (eu, de felul meu, fiind complet paralel cu tot ce ține de arte și dezordonat, în plus!). Și nu mă refer doar la chestiuni de aspect. Tot Apple m-a învățat și managementul ăsta al fișierelor stil Unix, precum și structura foarte ordonată și previzibilă a aplicațiilor și fișierelor lor.

În Windows m-am pierdut mereu ușor și mi s-a părut tot timpul supraîncărcat, un hățiș, cît vezi cu ochii. Aș folosi cu dragă inimă Linux, dacă aș fi cît mai independent, să am o slujbă „într-o bulă“, undeva. Dar, din păcate, sînt cam în zona opusă și am nevoie de multă interoperabilitate.

Așadar, strict din punct de vedere al sistemului de operare, strict pentru ce-mi trebuie și place mie, mi se pare că nu am de ales. Da, dezaprob turnura Apple și simt nevoia să protestez prin a nu mai cumpăra de la ei. Dar tot eu pierd. Și încă destul de mult.

Scuze de offtopic.

Revenind la CES, ZenBook-ul ăla mi s-a părut interesant și, cum au remarcat și colegii, se mișcă lucrurile bine de tot în zona Windows, atît hardware, cît și software. Asta e tot, am evidențiat noutățile. Personal, dacă este să iau în considerare un laptop cu Windows, altceva în afara lui X1 Carbon (sau poate noile T470) nu există. Pentru gusturile mele.

1 Like

Adrian, iti dau dreptate 101% cu SO. Mai ales ca si eu am trecut prin mai multe etape. Incepand cu CP/M, apoi PC-DOS/MS-DOS, Windows, si acum APPLE.

Da, CES aduce multe si interesante noutati. Dar poate ca noul val MAC Os cu hardware-ul aferent inca se coace. Nu sunt inca foarte experimentat in acest sens, dar parerea mea este ca va veni, ceva nou. Nu se poate altfel. Toata lumea pune prsiune mare pe Apple, si vor trebui sa scoata o carte noua. Altfel cred ca se vor plafona. Si iOS, nu ii va salva fara o platforma comuna, puternica.

Cu stima.

Nimeni nu a spus că Apple face produse de proastă calitate, din contra, sînt de foarte bună calitate. Problema companiei, de 2-3 ani încoace, este că nu mai inovează pe domeniul hard, mai ales, alte companii luîndu-i-o înainte pe multe domenii. Tastaturile Apple, bunăoară, mi se pare de departe cele mai bune, beton, am una care are peste 10 ani. Maușii lor nu-mi plac, au făcut și mauși buni, cei cu un singur buton, ăia erau buni, după aia…

1 Like

Să fie primit, Razer Project Valerie e doar un concept. Dar e foarte fain

Bateria acelui “laptop” ar trebui să fie cât o valiză ca să fie cât de cât utilizabil în regim portabil.

Îl conectezi la un generator de curent, nu e nevoie de baterie. :slight_smile:

O recapitulare în imagini. Fără laptopuri, dar cu multe minunății.

Detalii mai multe despre noua serie Thinkpad X1:

Au inovat cei de la Lenovo de ț-șpe ori decât a putut să o facă Apple anu’ ăsta. Felicitări, e foarte frumos totul. Uimitor e că încă au lăsat jog-ul ăla roșu cu care poți muta cursorul. :slight_smile:

E o declarație de identitate, nu-i uimitor; lasă-l acolo. Ce, toată lumea omoară chestii definitorii precum glowing logo, MagSafe ș.a.m.d.? :slight_smile:

Cu ocazia asta am aflat și eu ce e bulina aia roșie din mijlocul tastaturii. Credeam că e un reper pentru dactilografi…

2 Likes

M-am gîndit și eu la asta prima dată cînd l-am văzut, acum ceva timp. Plus că am văzut că nu au “liniuțele” acelea pe F și J, tot pentru reper.

O altă variantă pe care am mai luat-o în considerare prima dată a fost un fel de distanțier pentru ecran, să nu stea fix lipit de tastatură, cînd e închis. :smiley:

Oricum, a fost (și este) o chestie care polarizează fanii, unii producători au furat ideea (mama are un laptop HP mai vechi cu așa ceva), unii jură că bate trackpad-ul, alții îl dezactivează de la prima atingere.

Celor de la Razer le-au fost furate prototipurile de la CES! Două bucăți, unul trebuie să fie laptopul ăla cu trei monitoare. :smile:

1 Like

Ei, furate… cineva le-a luat drept suvenir :wink:

HP Elitebook x360:

dat bezel tho…

1 Like

Da, sculă pro „pe bune”. Este unul dintre deja multele exemple care arată cum Apple a căzut mult în ultimii 2 ani, preponderent de un an încoace, ignorînd toate inovațiile majore în materie de portabile/notebooks/tablete + variantele combinate.

Poate “old news”, dar fiindcă tot vorbeam de cum a “rupt” Lenovo la CES, voi ați văzut ce minunăție de telefon au făcut?

Moto Z + Mods.

“Da, dar Android…”. De acord, numai că același lucru poate fi spus și despre Linux sau Windows, care se pune pe laptopurile lor. Și totuși, asta nu le ia din merite și nu mă face să-i apreciez mai puțin. Îmi vine să spun “asta inovație” și probabil că n-aș greși.

„Dual-SIM disponibil în Brazilia, India și China”. De ce fac dual SIM numai pt țările astea? Care-i șpilul? Da, jucăria pare superbă. E adevărat, Android este descurajant pt mine unul, dar altora le place.