Noul Macbook

Un articol pe tema asta: http://www.tomshardware.com/news/new-macbook-type-c-apple-hubris,28734.html

@Cattus_Thraex: Pai si la MacBook v.2-3-4 ce sa mai scoata? Nu știi ca apar pe rand? Uita-te la primul MacBook Air ce porturi (nu) avea.

Dom’le, jucăria îmi place, dar chestia cu un singur port, care e și pt alimentare, nu e deranjantă, era o ocazie formidabilă ca Apple să-și arate măiestria: alimentatorul să fie și hub USB și video out. Asta ar fi fost o adevărată revoluție. Imaginează-ți: alimentatorul are un cablu scurt, stă la 5 cm de MB și, totodată, ar avea acolo 2-3 porturi USB, un HDMI/VGA. Băi, asta era chestie de Apple.
Așa cum l-au scos, pe grabă presupun, e un mare fiasco, tehnic vorbind. Probabil se va vinde bine, arată f. frumos. Eu mi-aș lua așa ceva, nu am nevoie de mare performanță, acasă orice portabil îl fac stație de lucru: tastatură BT, maus, monitor extern, scanner. Cum naiba le pun eu astea? Doar cu un adaptor, nu? Asta n-ar fi nimic. DAr ia uite aici: sînt la drum, bateria dă semne de descărcare, conectez adaptorul și am nevoie să bag un flash? cum îl pun? scot alimentatorul, nu? și am nevoie să pun și altceva? Nu, Apple, nu, nu merge așa. Deocamdată, tehnologia wl nu merge pe orice. Uite, am un scanner IRIS, are o memorie internă și se poate conecta prin BT, dar, numai că merge f. încet să descarci scanurile prin BT, tot prin sîrmă, rapid, frumos. Posibil să meargă mai rapid pe BT 4, nu știu.

Atâta timp cât încă mai există MacBook Air/Pro cu diverse porturi după nevoile tuturor, nu mă deranjează Macbook-ul ăsta nou. Sper doar să nu le molipsească și pe celelalte modele.

Tudore, dacă le molipsește în sensul sugerat de mine, alimentatorul să fie și hub, totul e de bine și ar fi o soluție realmente de Apple.

Sony are (avea) ceva in genul asta la Sony Vaio Pro ( cel de carbon, usor si frumos la care nu mergea Wi-Fi-ul daca te departai la mai mult de cativa metri de router). Incarcatorul avea un port USB si-i puteai atașa un mini router Wi-Fi facut special sa se potriveasca acolo: https://helgesverre.com/blog/wp-content/uploads/2014/03/sony-vaio-pro-13-router.png

Uite un recent articol care spune ce spuneam și eu acum un an: e prea puțin o singură conexiune USB-C.
Ca să nu mai vorbesc despre puținătatea perifericelor cu conexiune USB-C.