Noul Macbook

S-au gandit sa nu dea posibilitatea carcotasilor sa inceapa sa indoaie capace de macbook pe youtube :smile:
In sfarsit au recunoscut toti ca europenii sunt mai instariti ca americanii si au crescut preturile corespunzator. Ar putea fi un plus tinand cont ca cei care vor lua Macbook nu sunt cei care trag de hardware.

Jocul cu prețurile ține de decizia factorilor politico-financiari-bancari de a echilibra cursurile euro/dolar/franc elvețian, de a apropia cele trei valute la curs. Dacă tai 2 zerouri, yenul e și tot pe acolo. Acest lucru va afecta exporturile americane, le va face mai scumpe, evident. Un gigant ca Apple nu va suferi prea mult, firmele mai mici nu vor fi prea bine, așa zic mulți.
Prețul acestui nou MB în Europa este insanely high, dar cred că face parte din marketing, din psihologia lansării unui produs nou: dacă e prea ieftin, de ce e așa de ieftin; dacă e prea sump, de ce naiba e așa de scump? În general, produsele prea ieftine nu dau bine, asta merge la companii care intră pe piață. Apropo, mi se pare f. interesant că România are azi 4 producători pe piața IT-hard: E-Boda, AllView, Utok și Evolio. Mi se pare f. interesant. Am și eu o tabletă AllView și un telefon de aceeași firmă, am fost curios să văd cum se comportă și nu am nimic esențial de reproșat.

Nu e niciunul dintre ei producător. Sunt doar reselleri de hardware no-name made in China.

Evident, dar mi se pare un mare pas înainte. Unele componente se fac loco, e drept, cele neesențiale.

Acuma stau și cujet adînc: atîta tămbălău cu Thunderbolt, abia au apucat producătorii să mai scoată periferice pt el și, pac, USB-C. Alăt mufă, alte legi, alte adaptoare. Adaptorul ăla, dacă noul MB este așa ușor, cîntărește cam 1/3 din notebook, nu?

Thunderbold și Lightning vor urma calea lui Firewire (au ăștia de la Apple o obsesie cu focul și fulgerul și mai au și ghinion că nu reușesc să se impună). USB-C va fi suportat, se speră, de toți producătorii și va deveni un standard de care ne vom bucura toți.

Mie cel mai rău îmi pare de MagSafe, cine știe câte laptopuri a salvat de la o moarte prematură… Dar noul Macbook fiind atât de ușor, mă aștept să plutească ca o frunză până va atinge podeaua, așa că nu vor fi probleme.

Stați liniștiți, nu vor dispărea porturile doar pentru că Apple a scos un Macbook compatibil cu poșetele Vuitton. Mai sunt destui care mai și muncesc pe laptopuri și au nevoie de periferice. Un exemplu.

L-a salvat si pe al meu cel putin odata. Parca baietii cu mufele de la Apple se inspira de la noi. Sunt legi care in cativa ani au avut sute de modificari. O fi vreun job (nu Steve) de responsabil cu designul adaptoarelor care pur si simplu trebuie sa isi motiveze existenta.
Chiar daca pluteste o sa il traga adptorul in jos. :slight_smile:

Înțeleg că nu au avut loc în carcasa aia ușoară și subțire să bage mai multe porturi, dar cine i-a pus să o facă așa subțire? De ce dracu’ nu au lăsat carcasa și mărimea unui MacBook Air și să schimbe doar ecranul. Să fi pus un ecran 1080p până în margine, eventual sacrificau un port USB normal și puneau unul USB-C și gata, era laptopul perfect pentru mine.

Ca idee, uitați-vă la noul Dell XPS 13 care este o bijuterie. Ecran de 13" într-o carcasă cât un MacBook Air de 11", subțire, ușor, cu o grămadă de porturi: http://www.dell.com/us/p/xps-13-9343-laptop/pd

Nici eu nu înțeleg câtă utilitate aduc cei 2-3 milimetri în minus. Sacrificiile pentru ei sunt prea mari, grosimea actualului Air este perfectă pentru o portabilitate maximă. Unde încape un Air de 13", încape și un Macbook de 12" și invers, nu văd de ce ai trebuit să-l subțieze în halul ăla. E frumos să fie câtmai subțire, dar când sacrificiile pentru câțiva milimetri omoară utilitatea, eu zic că e prea de tot. Dar mă rog, ei știu mai bine ca noi. Oricum 12" e deja cam puțin pentru mine și nu cred că mi-aș cumpăra așa ceva, cu tot cu retina, mai ales la prețul afișat.

Când vă doriți o mică pauză de râs isteric, uitați-vă la asta:

:laughing:

1 Like

Cred cá trebuie analizat în context și ținând seama de politica Apple în toate direcțiile. 1. cît mai mic; 2. cît mai ușor; 3. cît mai „verde”. Apoi: 4. stimulente pt dezvoltatori (cînd a apărut primul iBook cu o singură mufă USB, practic acest port era folosit numai de Apple; în 6 luni s-a umplut piața de periferice USB, iar în doi ani era deja general folosit de toată lumea).
Nu totdeauna aceste criterii au reușit, dar e clar că asta vor. Revenirea la ecranul de 12 inci este un compromis între 11 și 13, fiind ecranul folosit și pe vechiul PB, am și eu unul din 2004, bijuterie de bijuterie la vremea lui, merge și acum f. bine, cu un SSD inside, care i-a mai dat un pic de viață.

Doamne, nu ma mai pot opri din ras!

Eu m-am uitat la videoclip azi dimineață, dar și acum mă bușește râsul numai când îmi aduc aminte de tipul ăla…

Tudore, de ce îmi apare mesajul ăsta? Ce setare am făcut?

E o setare de la YouTube:

https://support.google.com/youtube/answer/174084?hl=en

Ptiu, drace. Am umblat vreodată acolo? Mersi.

Detalii despre noul tip de trackpad al Macbook-ului, denumit „Force Touch”:

Practic au înlocuit apăsarea mecanică cu una simulată, în care degetul este păcălit că apasă.

Eu unul nu apăs niciodată pe trackpad. Folosesc opțiunea tap to click, mi se pare mult, mult mai comod.

Nici eu nu apăs, tap-to-click as well.
Le-am scris ălora de la Cupertino și le-am spus unde au ratat lansarea noului MB. OK, faptul că e o singură mufă USB-C nu m-ar deranja dar, dacă tot e una singură și bună la orice, atunci m‑aș fi așteptat ca chargerul să fie și HUB usb și HDMI/VGA out. Asta ar fi fost o adevărată lansare Apple și ar fi fost jos pălăria, indiferent cît ar fi pus prețul. Faptul că iei o jucărie așa frumoasă, ușoară, subțire, bijuterie, ce mai, dar te pune să iei, musai, un adaptor cu 3 mufe este, iertați-mă, un c… Nu am folosit cuvântul în mesajul către Cupertino, dar aici îmi pot permite, da?
P.S. Făceau frumos un alimentator cu cablu scurt spre calculator, ca să stea pe masă lângă MB, că doar e și hub USB-C, și fir mai lung pentru priză și, da, era o lovitură de teatru, Apple pe bune, demn de moștenirea lui Steve. Nu mă obligați să repet cuvîntul c…

Daca intra in sleep si la-i setat sa iasa cu parola, atunci apesi.