Noua tabletă Surface 3 de la Microsoft, un concurent serios pentru iPad

sau a fost de 1s aprilie? :smile:
Cel de sus, adică Tim Cook, nu poate invoca faptul că nu a primit feedback, de vrei 2 ani buni le scriu, inclusiv pe forumurile lor, din SUA, că Apple trebuie să scoată o tabletă-Air cu un sistem de operare serios, un OS X „pe bune”. Nu-i bai, alții au citit și au băgat la cap. Evident, nu sînt singurul care le-o fi spus treaba asta. (Oricum, alteror a fost foarte prompt în a prealua ideile expuse aici, sper că nu-mi cenzurezi afirmația, e cu :slight_smile: la urmă).

Sunt tare curios cu ce-o să iasă Apple pe piață după Surface 3. „Planul A”, acela cu „iOS este suficient pe iPad iar cine vrea OS X să-și ia un laptop” a început deja să eșueze încă de anul trecut. Sper că acolo la Cupertino o echipă a lucrat în secret în ultimii 5 ani la un „plan B”. La o versiune de OS X cu o interfață care se poate adapta automat pentru funcționarea pe un touchscreen. Sper să vedem acest nou OS X în 2015.

Problema e că, dacă Apple ar avea într-adevăr un OS X-touch pregătit pentru a funcționa pe o tabletă iPad Pro de 12"… atunci n-ar mai fi avut niciun sens să pună pe piață noul Macbook.

Din prezentarea aia, Surface 3 la prețul afișat și cu ce poate să facă deja bate la poponeață pe Apple. Are și ieșiri suficiente ca să nu trebuie să-ți mai cumperi nu știu cîte adaptoare ca să poți folosi eficient jucăria.
Singurul atu al lui Apple mai rămîne sistemul de operare, cel puțin pt cei ca mine care nu au chef să revină la windows, decît dacă nu ar avea încotro. Apple a ajuns, de fapt, la aceeași situație ca MS acum ceva ani: stă pe un sac imens cu bani și, indiferent ce face, tot sac imens rămîne.
Noul MB este, sigur, foarte frumos și f. elegant, nu este însă altceva decît un netbook, mult sub ce așteptam eu și, probabil, și alții. Continuu să aștept un iPad Air cu OS X „pe bune”, adică un Surface 3 care rulează OS X. Asta tot aștept de vreo 2 ani, le-am tot scris pe tema asta. Nu le mai scriu și nici nu mai particip la testele lor, pierd timpul. Îi doare-n fund de feedback, lucru vizibil și din ceea ce scot în ultimul timp, pe sponci și, parcă, în scîrbă, să nu-i uite lumea. Păcat, sper să se trezească. Poate e timpul pt un CEO mai tînăr ori măcar cu mintea mai tînără.

Asta m-a enervat cel mai mult la Linux, că habar nu ai unde naiba se stochează aplicațiile și, în general, informația. Și asta mă enervează cel mai tare și la iPad. Surface 3 ăsta este EXACT ce le propuneam și deștepților de la Apple, dacă s-ar putea instala OS X pe jucăria asta. o iau negreșit. :smile:
Eu cred că echipa hackintosh e deja pe cai.â

P.S. Sigur că da, băieții deja lucrează:

Cred însă că touchscreenul va fi o problemă nerezolvabilă în hackintosh, OS X nu are suport pt așa ceva sau are dar e ascuns cumva?

Cred că jucăria asta este un concurent serios și pt iPad și pt noul MB, fiind doi în unu.

Ceea ce voi nu puteti sa delimitati este ca iPad-ul pentru majoritatea userilor tableta este un device de consum. Consumi media, video-uri, carti. Mai editezi un document, o poza, si cam atat. Un device complementar mac-ului, nu unul care sa-l inlocuiasca.
Surface 3-ul este axat mai mult spre Air. Insa nu uitati ca vine cu procesor Atom, de aici si pretul. Not the greatest

Surface 3 este o tabletă de 10". De ce s-o compar cu MacBook Air, care e laptop? Aaa, pentru că poate face multe chestii pe care le face un laptop? Da, dar tot tabletă rămâne. O tabletă de consum cu capabilități de laptop. La același preț ca iPad-ul.

Ca fapt divers, astăzi se împlinesc 5 ani de când iPad-ul a fost pus pe piață.
iPad-ul meu, primul model, este acum aproape inutil. Memoria puțină și iOS 5 îl fac să crape mereu. Cred că e device-ul Apple cu cea mai scurtă viață pe care l-am folosit eu vreodată.

Tudore, nu prea mai e doar tabletă, de vreme ce rulează un OS care rulează și pe orice PC/notebook și are și tastatură. Este un iPad + new MB. Cel puțin așa reiese din filmulețul ăla: tabletă care rulează un full W 8.1 și cu tastatură, o folosești ca tabletă ori ca notebook/netbook, fiecare cum vrea.
P.S. Specificația spune că are monitor de 10.8, deci aproape 11 inci, suficient pt un portabil, iar acasă bagi monitorul exterior, efectiv OK.

Păi tocmai, că NU are tastatură. E tabletă, nu laptop. Cine vrea tastatură trebuie să o cumpere separat. Valabil și pentru Surface Pro.

da, sigur că, o ia separat, dar e ca și cum s-ar vinde cu tastatura. faptul că o vînd separat ține de preț, e mai ieftin așa, aparent. DAr funcționalitatea este a unui netbook/notebook, eu de asta vorbeam. Apple încă nu are așa ceva, deși putea să fie primul care propune.

Deci acest produs scos de MS este ceea ce mi-aș fi dorit de mult. Faptul că se vinde sau nu cu tastatura e un detaliu mai degrabă financiar. Aș fi văzut un asemenea produs vîndut cu totul, iar tastatura să fie detașabilă, la o adică. Important, tehnic vorbind, este faptul că ai tabletă și/sau notebook, are conexiuni suficiente să faci cu el ce vrei, este mic și compact etc. etc.
Esențial este că ai un produs de tip notebook și/sau tabletă, îl folosești cu degetul ori cu stylusul ori cu mausul, e un sistem de operare standardizat. Aplicațiile sînt aceleași pe care le știe lumea de mult, nu sunt două serii, una pt tablete, altele pt notebook.

Eu chiar aseară l-am scos din sertar, am suflat praful de pe el și am încercat să citesc (iPad 1st generation). Surpriza plăcută a fost că am deschis iBooks și am știut unde am rămas, chiar dacă nu am mai deschis niciodată cartea respectivă pe iPad, dar era în bibliotecă.

Însă a devenit destul de rapid greoi de folosit. În primul rând pentru că… e greu. Înainte să am iPhone, nu am sesizat asta, dar acum e greu. Și ecranul, deși e mare și generos, e mult mai prost decât ecranul iPhone-ului și acest lucru mă deranjează. Da știu, înainte nu m-a deranjat, dar după ce te obișnuiești cu binele… Așa că am preferat să citesc de pe iPhone decât de pe un iPad. Și acum chiar num aiș tiu ce să fac cu el, este aproape inutilizabil. Păcat, a costat o căruță de bani la vremea lui.

Dă-mi-l mie! eu nu-s pretențios

Eu inca mai citesc pe el. Mai merg si anumite jocuri (nu cele cu multa grafica). Il folosesc si pt navigatie pe net (din pacate inca de la inceput nu m-a impresionat cu viteza). Mailurile prefer sa le citesc pe el decat pe iPhone. Hartile merg inca bine. Mai sunt diverse aplicatii care inca mai ruleaza pe el. Adevarat ca viteza de reactie lasa de dorit, dar cat nu devine enervanta il suport. A costat cat mai mult ca un mac mini :frowning:
Pentru mine ecranul iPhone e prea mic pt a vizualiza altceva decat urgente, chiar daca calitatea e mai buna.
Probabil ca il voi folosi pana va crapa.

Sunt și unele pentru care mai primesc update! :slight_smile:

Da. La mine apar updateuri saptamanal. :smile:
Vad ca am trecut de la Surface la nostalgii despre iPad :smile:
Semn ca inca suntem fani Apple :slight_smile:

Corect, încă… Aura lui Steve e încă vie. Să vedem cum vor contraataca. Acest ultim MB, deși frumos al nabii, este un netbook, după ce netbook-urile au devenit f. uzuale s-a trezit și Apple să scoată unul. E deja în urma trendului și cu asta și cu ceva gen Surface. Să pierzi ritmul poate fi fatal în lumea asta a tehnologiei, om vedea.

MS Surface Pro 3 se vince pe piața RO la prețul de 4500-4800 lei.
Dacă mă uit la prețurile pt noul MB (7000 lei, cu niscai discount pt zona edu) sau 4800 pt aerul de 11 inci (un inci e mult, însă), trebuie să recunosc, pt prima oară de cînd folosesc un calculator, că Apple mă dezamăgește. Noul MB este EXCLUSIV frumos, iar, pt unul ca mine, are un sistem de operare cu care m-am obișnuit. Altfel…