Notificari audio Whatsapp

Salutare tururor.

De ceva vreme (recent oricum) am observat ca notificarile audio de la Whatsapp parca au luat-o razna. Cateodata totul functioneaza ok (primesti un mesaj - > primesti o notificare audio) insa de cele mai multe ori se intampla sa primesc o notificare si apoi…liniste. Cand ma uit la telefon, vad ca de fapt nu a venit doar 1 mesaj ci e o lista intreaga de mesaje (pe un anumit grup, de exemplu) insa doar 1 notificare audio.

A mai observat cineva acest comportament? Daca da, e vreo logica in modul de functionare care mie imi scapa?

Telefonul in cauza este un Iphone 7 Plus cu IOS 11.2.5.

Nu cred că cineva te-ar putea lămuri dacă nu știe detalii privind setările. Așa cum tot scriu, pseudo-descrieri de tip „De ceva vreme (recent oricum) …” nu ajută cu nimic, ar fi fost util însă să precizezi când și DUPĂ ce acțiuni. Asemenea necazuri nu apar pur și simplu, ceva ai făcut: ai umblat la setări, ai instalat ceva, cumva jailbreak etc.?

Nu este vorba de jailbreak iar in setarile Whatsapp nu am umblat de cand l-am instalat pe telefon, adica de vreo 5 luni. Ma indoiesc ca exista vreo setare care sa faca alertele sonore sa fie activate…random. Nu am facut nimic in mod special, doar am aplicat update-urile de aplicatie / sistem care au tot aparut in ultima vreme.
Eram mai mult curios daca a mai observat si altcineva comportamentul asta. Ca o precizare, pare sa se intample cu o rata mai mare de aparitie pe grupuri (mai mult de 2 participanti la discutie) decat la mesajele “private”.

Se intampla si la mine aleator.
Ori sunt sunat si nu suna, vad doar missed call.
Trimit mesaj si nu intra, repet n mesaje si intra toate odata
In convorbire pe watsapp nu mai pot fi sunat. Apare ca si missed call dar nu ma mai anunta.
Stetari originale ca si acum N ani cand am instalat prima data.
Telefoanele, toate, au functia de apel in asteptare activata.
Comportament identic pe terminale diferite 6s, 7, X.
Am remarcat acest lucru odata cu aparitia Ios 11. Coincidenta? Nu stiu.

Dar cum e conexiunea celui care sună/pe care-l suni? E bună? Eu am observat problema atunci când la celălalt capăt conexiune a prostă/are viteză mică etc.

Conexiunea este foarte buna. Nu de aici apar problemele.
In testele de download/upload pe 4g este de ordinul zecilor de mega.

Problema apare la notificari. Astea nu vin sau vin cand vor ele.
Inainte vreme cu Ios 10 nu pateam asa ceva.

Apropo, sotia locuieste in Romania, iar eu nu.

Problema este identica in tari diferite cu operatori de telefonie mobila diferiti si terminale diferite.

Prin coneciunea video, unde chiar face trafic, nu sunt probleme.
Doar notificarile, bata-le vina :grinning:

Da . Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. E vorba de niste optiuni tampite si inutile, insotite de o traducere confuza in limba romana.
De exemplu, ce ai putea sa intelegi de aici :

Precizez ca nu ai posibilitatea sa debifezi cele 3 optiuni; deci va ramane sa alegi ori optiunea cu 8 ore, ori pe cea cu 1 saptamana, ori pe cea cu 1 an. Banuiesc ca traducerea corecta ar trebui sa fie:“Oprire sunet notificari DUPA 8 ore, 1 saptamana,…etc”.
Dar ce te faci cu celelalte optiuni din partea de jos jos… ?
Eu m-am jucat pana am obosit. Cred ca renunt definitiv la WA…

Da, sunt enervante, cu le-am anulat pur și simplu, oricum nu prea folosesc aplicația.