Memorie MiniMac

Buna ziua,

Am un MiniMac late 2012 cu 4GB memorie.
Am observat ca atunci cand folosesc aplicatia iMovie la un moment dat mi se-nchide,aplicatia.
Eu am pus situatia data pe memorie insuficienta.
Ce parere aveti?
Acum daca e sa fac un upgrade de memorie credeti ca 16 GB (2X8 GB) e prea mult ,sau e suficient sa pun 8GB(2x4GB)?
Eventual sa iau 1 modul de 8GB ? Sa vad cum se comporta si daca e cazul sa suplimentez cu inca 1 modul de 8gb.

Multumesc.

Nu știu sigur dacă lipsa de memorie duce la închiderea aplicației. Cert este însă că niciodată nu strică mai mult RAM. Modelul tău, din câte văd, suportă maximum 2x8GB de RAM, așa că eu i-aș pune maximum, 16GB, dacă ai de gând să-l mai folosești câțiva ani și dacă ai bugetul necesar.

Pune-i maxim cît suportă, dacă îți permiți la buzunar. Oricum, 8 GB ar fi bine să ai. Da, suportă 16 GB.
Nici eu nu-s sigur că se închide de la memorie insuficientă, este posibil. Vezi să iei memorii compatibile Apple, este un detaliu f. important.

Alta intrebare:care ar fi alta cauza care ar duce la inchiderea aplicatiei?
Am schimbat hdd-ul cu un ssd de 240 GB,hdd-ul transformand-ul intru-unul extern.
Am instalat windows ,prin bootcamp. Totul functioneaza ,dar…in momentul cand inchid mac-ul din windows hhd extern ramane cu ledul aprins,cand il inchid din macos se stinge si ledul de la hdd.
Care e explicatia,va rog ?

Multumesc.

De ce crapă aplicația ai putea să afli uitându-te în loguri (/Applications//Utilities/Console.app) dar e destul de dificil uneori să descifrezi mesajele de eroare. Cât spațiu liber ai pe discul cu sistemul? Aplicațiile pot crăpa și atunci când sistemul nu mai are loc pe HD pentru fișierele temporare.

Despre hard discul extern: presupun că Windows nu reușește să dea shut down complet perifericelor conectate pe USB, pe acel Mac Mini. MacOS face cum trebuie chestia asta, e firesc, fiind optimizat să funcționeze bine pe computerele Apple.

Multumesc.
Nu-mi apare niciun mesaj de eroare,pur si simplu se inchide aplicatia.

Cît spațiu liber ai pe discul de sistem?

Verific,diseară, când ajung acasă.

Trimis de pe iPhone‑ul meu

Pe 25 apr. 2017, la 10:47, Cattus Thraex noreply@macforum.ro a scris:

Dacă spațiul liber este sub 10% față de capacitatea discului, este foarte posibil să se gîtuie sistemul din cauza fișierelor temporare.

Capacitate:174,2 GB
Disponibil:120,16 GB(3,32 GB epurabil)
Utilizat:54,03 GB
Astea sunt informatiile afisate.

Clar, aplicația nu se închide fiindcă nu ai avea spațiu suficient.