macOS Sierra impresii

Am incercat toate variantele aferente Central European si tot nasol se vad diacriticele.

Ai șters niscai fonturi, Safari NU face așa ceva niciodată.

Nu-mi amintesc sa fi sters vreun font vreodata. In plus, am dat Restore Standard Fonts din FontBook si tot nu pot vedea cum trebuie pagina respectiva.

LE: se pare ca imi lipsea fontul Open Sans. Gasit, descarcat, se vede bine acum.

Ăla a font de Linux, deși nu e musai să fie instalat. Presupun că ai umblat prin setările lui Safari și ai ales acest font sau naiba știe ce ai făcut pe acolo.

N-am mai folosit Safari de mult timp si nu cred ca mi-am bagat mana unde nu trebuie, dar cine stie cum a disparut fontul ala. Important e ca acum merge.
Si apropo de font, azi cand m-am uitat in FontBook am remarcat multe fonturi cu caractere arabe si hinduse. Foarte multe! E normal?

da, sigur, macos x e și pt acele limbi, mai exact spus, mai ales pentru acele limbi! Nu face toată Europa cît fac China, Japonia și Coreea de Sud, alea-s o piață colosală pt Apple. Și țările arabe, nu știu ce procent are Apple acolo.

Cine dorește să creeze un boot flash cu Sierra, are aici detalii.

Conform #4 de aici, dacă-ți intră un mesaj sau orice notificare și ai un Mac, iPad și/sau iPhone la îndemînă, sună doar cel pe care ești activ.

La mine încă nu se întîmplă asta, mai o fi și din cauza netului, respectiv dispozitivului, dacă procesează simultan intrarea sau nu. Dar în orice caz, este o caracteristică binevenită, care atunci cînd va funcționa cum trebuie, va fi de folos, după părerea mea.

Tip: Țineți click pe +ul de tab nou în Safari => Recently Closed Tabs.

1 Like

Nais. Mere și pe El Capitan :slight_smile:

Un bug estetic care mă deranjează destul de tare, deși e un amărît de detaliu, e faptul că ferestrele nu-și mai administrează bine marginile. Sau, mai precis, nu se comportă bine la marginile ecranului.

Mai zisesem în Căpitan (cred că și în Yosemite) că mă enervează că au pus dunga aia de 1 pixel sub bara de meniu, ăsta fiind unul din motivele pentru care acum am bară de meniu neagră. Ei, din cîte constat, în Sierra, toate aplicațiile care sînt maximizate (alt + verde) sau dacă se folosește vreo aplicație de snapping pentru împărțirea ecranului (cum am eu Hyperdock), rămîne o dungă de 1-2 pixeli, fie sus, către bara de meniu, fie în laterale, către marginea ecranului, fie jos. Se rezolvă repetînd operațiunea de 2, 3, 4, 5 ori…

Știu, o nimica toată, dar cînd ai un Mac non-Retina și și-așa îmi stau pe creier fonturile mici și subțiri, precum și cele groase din bara de meniu, văd toate chichițele. :slight_smile:

Băbăiatule, au reintrodus opțiunea de-a ejecta/monta discurile în Disk Utility. Mwahahahahaaaaaa. :laughing:

Mai nou nu vad unele atasamente din mail. Adica au fost vizibile, aratau ca se descarca la un moment dat, iar ulterior cand am revenit la mail nu mai erau vizibile (pe iPad le vad pe toate). De ex. la un mail am un singur atasament (pdf) pe care l-am vazut ca se incarca (cu bara aia jos) iar mai apoi cand am revenit nu mai era vizibil. Imi apare iconita aia de attach, dar din lista de actiuni lipseste descarcarea. La un alt mail vad numai 3 din 4 atasamente, la un altul vad 9 din 10 (fisiere identice ca si format).
Nu stiu cum sa o rezolv. Poate care cineva vreo idee.

Am observat și eu asta, dar am crezut că am vedenii… :slight_smile:
Eu am rezolvat prin închiderea și redeschiderea aplicației.

La mine nu s-a rezolvat nici prin restart. O sa ii mai dau unu. Poate o fi cu noroc. :slight_smile:

Îmi fac acuma un boot USB cu Sierra. Dacă razi discul și o iei de la zero, se poate forma discul în noul format Apple? Sau deocamdată nu?

Am observat ca daca intru din browser in yahoo mail atasamentele sunt acolo, dar aplicatia Mail se incapataneaza sa nu le vada. La inceput le vede, incearca sa le incarce si parca nu reuseste sa duca procesul pana la capat, iar ulterior dispare atasamentul.
Nu am reusit nimic nici cu restart aplicatie , nici cu restart computer.

dom’le, am observat și eu asta, dar nu e ceva uzual. Posibil să fie ceva legat de yahoo doar

Nu stiu cata relevanta are testul, dar mi-am trimis mie din contul de gmail in cel de yahoo prin aplicatia Mail 3 atasamente. acum le vede pe toate.

Am repetat testul trimitand aceleasi 3 fisiere din contul de yahoo tot in contul de yahoo si nu a mai mers asa de frumos. La inceput le-a vazut pe toate , iar acum vad numai 2. Un pdf a disparut. deci la yahoo sau legatura dintre yahoo si Mail e buba.