macOS Sierra impresii

Nu a dispărut, cel puțin dacă faci upgrade nu-l șterge, posibil însă să nu mai fie inclus la instalare de la zero pe disc formatat.

Eu nu-l mai am. Upgrade am făcut, mai întîi de la Căpitan la GM build -20, apoi la -23, ăsta ultimul. Nu e nici în Font Book, nici în /System/Library/Fonts, mă gîndeam să nu fie prezent, dar dezactivat, cumva.

Eu nu am Iowan Old Style.
Citesc acum că era fontul default din iBooks.

Serios? La mine iBooks băga mereu Georgia default.

La mine apare de cîțiva ani automat, o dată cu sistemul. Deocamdată, nu am instalat Sierra pe disc formatat, posibil ca atunci să nu fie instalat acest font.

@Cattus_Thraex Pai intreb daca se merita upgrade-ul ca uite am facut deja upgrade si toate bune si frumoase pana sa accesez o baza de date via vpn. Dupa lungi cautari si mailuri la apple primesc raspus de genul in build-ul oficial problema mea este deja rezolvata si nu imi ramane decat sa astept ziua mirabolanta ca sa imi pot desfasura si eu munca de zi cu zi…so…oare de ce oamenii intreaba daca se merita upgrade!!! Pai sa nu isi dea palme singuri cum fac eu acum. Uite unii de aici au trecut la iOS 9 iar din varii motive gen apple music :wink:

Păi, în primul rând, Sierra e încă beta. Nu folosești soft beta în producție. Dacă o faci, îți asumi niște riscuri și dacă chiar ești curios de beta, faci un backup înainte. În al doilea rând, dacă folosești un computer pentru producție și îi faci un upgrade major (un upgrade al sistemului de operare înseamnă un upgrade major), atunci faci iarăși backup. Nu merge ceva? Restore și gata, nu-i nici o dramă.

Tragedie nu este doar pierdere de timp :slight_smile: cel putin in cazul meu .

Te-am prevenit că EXACT ASTA este problema pe care trebuie să o studiezi înainte de upgrade și EXACT PE ASTA nu ai studiat-o: dacă aplicația vitală pt tine merge OK.

Să înceapă distracția!

1 Like

Ei, cum te-ai distrat?

THC, nu mă simt vinovat deloc, dacă asta vrei să insinuezi. Ți-am explicat calm și la obiect ce probleme pot fi. așa cum mai spune cineva, orice instalare/reinstalare/upgrade/downgrade este precedat OBLIGATORIU de backup. Dacă NU citești atent ce ți se spune, dacă ignori recomandările, sigur că ai probleme. Într-un asemenea caz, nu înțeleg de ce ne mai întrebi, serios.

E încă în teste, mai durează distracția :slight_smile:

E sindrofie mare, bag sama :slight_smile:

La mine a dispărut macOS Sierra (GM) din Aplicațiile achiziționate și a rămas doar Public Beta cu data de 18 august. Probabil mai umblă sub capotă, gold-master-ul va fi altul

@Cattus_Thraex stai linistit nu m-am suparat sau sa dau vina pentine…chill…eu ti-am raspuns la afirmatia ta ca nu intelegi de ce unii intreaba daca se merita sau nu upgrade. Nu ma plang de Sierra doar la capitolul mentionat mai sus in rest sunt ok. Mai mult am gasit workaround dar eram umpic ofticat ca fiind GM ma asteptam la cel mult bug-uri de performance nu chestii basic mentionate de mine. No worries there is no sugar :wink: . Cheers !
P.S ca o lauda pt mine pt ca de cateva luni am intrat in contact cu mac os chiar sunt happy ca am ajuns la nivelul in care gasesc workaround-uri ca sa fac sa mearga ce am nevoie, ceea ce pt mine este un mare plus. Intradevar eram ofticat ca trebuia sa restaurez os-ul bla bla si imi lua timp mult asa ca am gasit workaroud. Mediul pe care am lucrat pana acum a fost numai windows si chiar eram speriat ca nu ma voi descurca cu mac os dar este ok chiar nu mai am probleme cel putin pana acum.

1 Like

Și la mine, saltă azi varianta finală,

Nu-mi mai arată build number-ul, bănuiesc că am sărit și eu pe nesimțite la varianta finală.

Sacrific un disc extern pentru a mă juca cu APFS, am niște date pe care le plimb cu mine și pe care dacă le pierd, le mai am în câteva locuri, deci nu-i tragedie. Ideea era să împart discul în două, să am o partiție pentru Time Machine (snapshoturile din APFS sunt ideale pentru backup), dar încă nu se poate folosi Time Machine cu APFS, printre alte limitări, așa că pentru Time Machine rămân la HFS+, nu am încotro. Deci am împărțit discul în două partiții și una dintre ele va deveni APFS, pentru teste (Disk Utility nu poate face APFS, momentan asta se rezolvă doar din Terminal). Dar îmi place, au umor cei de la Apple:

1 Like

Deci 16A323 e build-ul final, de astă-seară?

Cel puțin așa zice și Wikipedia.