macOS Sierra impresii

Fără activare vocală cu “hey Siri”, așa cum are Cortana, Siri nu prea e utilă. De exemplu, decât să apăs fn-spațiu și apoi să-i spun “turn down the screen brightness” (comandă care funcționează, apropo), evident că mai ușor e să apăs pe butoanele de brightness. Dacă ar fi avut activare vocală, puteam măcar să fac asta de la distanță, fără să ating computerul.

Totuși, Siri poate fi utilă pentru a oferi răspunsuri rapide la întrebări precum:

Există și un truc prin care poate fi simulată comanda vocală “hey Siri”:
http://www.idownloadblog.com/2016/07/13/how-to-enable-hey-siri-macos-sierra/

Ar fi fost utilă și chestia asta dacă ar fi funcționat:

Ție îți spune Tudor? Heh, mie-mi spune Captain :smiley:

1 Like

În sfîrșit, după atîta amar de vreme de cînd au introdus tab-urile în Finder, chiar funcționează cum trebuie! Adică dacă ai o fereastră deschisă și deschizi o alta, de exemplu din Dock la Downloads dai pe un folder de acolo sau pe săgeata de sus cu “x more in Finder”, se deschide într-un tab, nu într-o nouă fereastră!! :grinning:

In other news, avem/vom avea și varietatea Mono a fontului San Francisco, odată cu Xcode 8.

Preview sau direct download (click pe titlu, numele fontului).

După părerea mea, e mai frumos Menlo. Dacă am să-i reproșez ceva, e că e prea îngust. Dar acest SF Mono e prea pătrățos, zic eu. Poate dă mai bine pe Retina, cel mai probabil.

La mine nu se deschide în tab, ci în fereastră nouă, bag sama că e undeva o setare.

Da, era undeva să prefere taburi pentru toate aplicațiile, în sensul noii proprietăți adăugate, dar nu mai știu unde, posibil la Sys Pref > General.

Da, am incercat si eu mai multe. Nu inchide aplicatii (am incercat cu Quit sau Execute Quit…), nu deschide chestii sensibile ca System Preferences, Activity Monitor, refuza sa “Shutdown computer”

Nu am găsit așa ceva, poate reproduci și ne spui cum se întîmplă acolo la tine.

În afară de setarea din Finder cu “Open folders in tabs instead of new windows” (care era și în Căpitan și Yosemite, dar nu-și făcea treaba)

am mai găsit asta la Sys Pref > Dock:

Vezi “Prefer tabs…”. La aia cred că mă refeream azi-dimineață, știam eu ceva. Dacă nici aia nu merge, altceva nu mai am și o fi vreun bug care se manifestă preferențial.

Da, a doua setare era, aia din sys prefs/dock.

Singura chestie într-adevăr neplăcută este că în Sierra nu mai rulează aplicația Pagehand, despre care v-am mai vorbit: salvează documente direct ca PDF. Presupun că Adobe a sărit ca arsă și l-a amenințat, autorul nu a mai continuat dezvoltarea, dar a mers perfect pînă în Căpitan. Presupun că Apple a făcut niscai șmecherii, care s-ar putea debloca printr-o șmecherie în linia de cod. Știți cum aș putea încerca?

Well, that’s fucking disappointing. Am un Mac OS 9 căruia dacă-i cer (prin viu grai!) să-mi spună bancuri, o face. Și știe și knock-knock jokes. În 1998 se putea, acum nu se mai poate.

1 Like

Hei, am uitat… Am și eu OS 9, cum faci cu bancurile, pe bune! Nu țin minte să mă fi pontuit cu el.

Are pe undeva un voice input sau ceva similar, nu mai rețin exact cum se numește, dar parcă e accesibil de undeva din desktop sau din ceva taste (și nu îl am acum la îndemână), mă jucam odată cu el și chiar îmi spunea bancuri. Bine, de la un timp se repetă, dar oricum, mare lucru pentru vremea aia.

Văd că din mai toate aplicațiile (cel puțin cele Apple) a dispărut comanda Hide Toolbar cînd dai click dreapta pe ea. E disponibilă în continuare în meniul View, dar nu mai e în meniul de click drepta, alături de mărimea și stilul iconițelor.

Pfff, au scos o versiune nouă de macOS Sierra Golden Master… din nou update… :tired_face:

Fix asta scriam. :slight_smile:
Dar cum se face update-ul, că eu nu găsesc decît să-l descarc din nou (la Purchased în App Store)?

Pentru beta-urile publice cred că mâine vor publica noul build. Ăsta de azi cred că-i pentru developeri.

Și deci trebuie să apară ca update sau trebuie reinstalat de la Purchased?