macOS Sierra impresii

Nu ai ce polisa dacă e de la un driver ori un utilitar de sistem care nu a fost actualizat. Poți doar șterge acel utilitar, dacă se poate. Folosește AppCleaner, gratuit, care identifică toate fișierele asociate unei aplicații.
Practic toate mesaje din ultimii pe tema „merge greu după upgrade” au fost secvențe care au repetat aceeași temă: o aplicație/utilitar neactualizat(ă). Asemenea comportamente apar uzual la upgrade, deoarece nu toate aplicațiile merg bine pe un sistem nou, unele nu merg deloc, iar unele merg, dar conduc la probleme de tipul „sisemul merge încet, nu știu ce are”.

Am, înțeles, cel mai probabil e ceea ce spui tu. Oricum, cred ca oricum la mine era timpul pentru o instalare de la 0, pe un hard proaspăt formatat.
A încercat careva sa lipească PDF-URI in preview după upgrade? La mine nu mai merge chestia asta.

Nici nu știu dacă a mers vreodată, eu folosesc de ani buni o aplicație simplă și gratuită numită iCombiner, face PDF-uri din alte PDF-uri ori din alte poze (jpg, png)

Am lipit o gramada de pdf-uri in preview sub capitan (edit, insert.from file). Lega pdf-uri de poze, si alte feluri de fisiere, inserai pagini in pdf unde voiai tu… Acum cand ii dau sa faca asta pur si simplu se inchide. De asemenea poate sparge pdf-uri (pur si simplu tragi pagina/paginile care te intereseaza pe desktop sau unde vrei tu).
Asa am pdf expert, dar e mai greoi sa leg fisiere multiple.
Multam de sugestie, o sa incerc si eu aplicatia in cauza

Mie mi se pare foarte simplu de folosit PDF Expert pentru legat sau descompus PDF-uri. View > Thumbnails > Append File sau Extract și gata.

Deh, omul cat traieste invata. Acum ca m-ai luminat, da e simplu si in pdf expert. Multam fain

PDF Expert e un program foarte fain și pare a fi destul de puternic. Vine tare în spatele PDFPen(Pro), după părerea mea și la momentul actual pare cea mai bună alternativă la Adobe. Dacă nu îți trebuie OCR, e imbatabil, aș zice.

Eu am testat la un moment dat PDFPenPro, dar nu m-a mulțumit, pentru că mi se mișca tare greu dacă voiam să fac modificări sau aveam adnotări pe cărți mari.

PDF Expert se îmbunătățește de la versiune la versiune, suportul tehnic e excelent, merită insistat pe el. :slight_smile:

Combinare PDF in Preview (Sierra - 10.12) - merge. Eu folosesc constant drag & drop (meniu Preview : View-> Thumbnails ) pagini dintr-un PDF in altul sau drag & drop fisiere cu imagini in thumbnails.

Fa un test:
Dezactiveaza toate driverele care nu sunt de la Apple:

Eu am avut probleme cu un driver usb (CH340, CH341) - se restarta instant cand introduceam un device cu acel cip in usb.

1 Like

Da, merge cu drag & drop si la mine. Nu inteleg de ce nu mai merge cu insert file…eh, rezultatul tot ala e in final

Dacă folosește cineva cocoAspell pe Sierra, cu română (+ clasic, cu î din i), poate verifica dacă funcționează spellcheck-ul, vă rog?

Mie nu-mi merge în niciun procesor de text, nu-mi găsește nicio greșeală. Am reinstalat, și programul, și dicționarul român, tot nimic.

E de așteptat, dată fiind vechimea, să nu se potrivească la fix cu Sierra încă, dar mai întîi aș vrea să știu dacă mai e cineva cu problema asta.

Mulțumesc.

Nu văd de ce ai mai folosi cocoAspell pe Sierra, avea rost pînă la Leopard inclusiv, de la Snow Leopard încoace folosești corectorul OpenOffice/LibreOffice. De ce? Deoarece este actualizat cu o fredvență mult mai mare și, în plus, nu ai nevoie de niciun alt utilitar. E doar micul șpil de a dezarhiva fișierele pt OO sau LO, s-a scris despre asta.

1 Like

Ai dreptate, acum citeam despre asta. Am rămas cu cocoAspell de ceva vreme, părîndu-mi-se mai ușor de instalat (mai direct, cu installer, cel puțin) și nu m-am mai gîndit la alternative.

Am pus acum corectorul de OpenOffice și e foarte bine, mulțumesc că mi-ai amintit!

Aveai aici discuția:

Nu am verificat dacă linkul la modul a rămas același, dar acum ai, cred, și pe site-ul OO și pe LO modulele astea.

1 Like

la mine nu se instaleaza , asta e impresia mea ca cei de la Apple ne-o cam trag , desi am spatiu 1,7 Gb ajunge pana la un anumit pas si acolo se blocheaza si imi spune ca nu mai am spatiu suficient !!!

Zici că ai doar 1,7 GB spațiu liber pe hard disc? Este foarte puțin, ai nevoie de măcar 10-15 GB liberi în permanență.

ah de citeam inainte nu ii dadeam sa faca update , enervant ca nu iti da toate detaliile cand il downloadezi , atuci iti spune ca ai nevoie de spatiu min 5 Gb , acum aflu ca iti trebuie intre 10 si 15 , gasisem la un moment dat dupa ore de incercari cu el sa-l readuc la viata ca ii trebuie min 12,8 Gb .!!!