MacOS Mojave 10.14 [Bug-uri, noutati, pareri]

Am pus pe un MBPro mid 2012 Mojave. Da’ în sys prefs nu apărea deloc trackpadul portabilului pentru a activa minunata opțiune tap to click ci doar aștepta unul extern. Soluția? Goback to El Capitan :smiley:

Cred că trebuia să restartezi, uneori restasrtul face minuni.

E oficial: dacă ați pus Mojave, nu mai puteți descărca High Sierra, în caz că vreți să faceți downgrade.

1 Like

Am eu installer-ul, îl adaug imediat pe topicul “Vînd aplicații de Mac” :smiley:

1 Like

Acuma observ că am toate sistemele macOS de la Tiger încoace, cu excepția lui High Sierra, pe care îl am doar pe un stick bootabil. Nu pricep cum de mi-a scăpat detaliul ăsta, dar trebuie să-l rezolv, cumva.

Buna seara, ce parere aveti despre:

http://dosdude1.com/mojave/

Recunosc ca m-as juca cu asa ceva pe macbook-ul meu mid 2010. As incerca instalarea pe un hdd curat. De asemenea am si timp destul si nu in ultimul rand, sunt curios, imi plac experimentele.
Problema este ca nu am cum sa descarc Mojave, nu indeplinesc conditiile de a fi inscris in Apple Beta program si sa am un Mac compatibil.

L.E.
Am gasit acum subiectul discutat si aici:
https://forums.macrumors.com/threads/macos-10-14-mojave-on-unsupported-macs-thread.2121473/

Nu am apucat sa citesc inca, engleza mea este destul de rudimentara.
Poate va intereseaza.

Este curios că Mojave ar merge pe jucării mai vechi de 2008, dar nu pe cele din zona 2010–2011, care nu-s trecute pe listă!
P.S. A, ba da, nu observasem „… or newer”. Păi ar fi de încercat, nu?

Da, eu am vrut și mai jos, El Capitan și m-a trimis la plimbare, da’ discret. Nu chiar pe față.
Îl declar cel mai nesimțit sistem de operare de până acum de la Apple. :frowning:

Nu cred că merită efortul. Dar dacă ai timp poți încerca.

Am gasit si un link pentru descarcare, contine si alte sisteme de operare de la Apple, nu numai pentru Mojave. Cred ca e util celor si pentru cei doresc sa descarce variante mai vechi.
https://www.hackintosh.computer/topics/downloads/

Descărcasem și eu installer-ul de High Sierra din App Store înainte de update la Mojave, pentru orice eventualitate. L-am făcut zip și urcat în Dropbox-ul meu, pentru cine îl dorește, este aici. (are aprox. 6GB)

Salutare!
Eu folosesc pe MacPro-ul meu o placa video nVidia GTX1050ti si nu-mi apare meniul de boot. In cel mai bun caz imi apare imaginea fix inainte sa se incarce complet ecranul de boot dupa care imediat imi arata ecranul cu User si Guest. De fiecare data cand am facut vreun update, am folosit o placa veche ati de 256mb care vede si ecranul de boot si imi arata ce se intampla cand fac update-uri (pe cand cu nVidia ecranul e complet negru). Baiul ii ca placa respectiva (ati) nu e compatibila cu metal (ce am vazut ca se cere pt Mojave) pe cand 1050-ul este (Metal: Supported, feature set macOS GPUFamily1 v3). La ce se refera acel Metal ca tot n-am inteles…
Asadar credeti ca pot face update cu placa respectiva (ati) la Mojave, sau o sa-mi de eroare pe undeva pe parcurs?

Am o problema aparuta in Finder cu distribuirea fisierelor/folderelor. Am trecut de pe modul de vizualizare Icons pe Gallery sa vad cum e si apoi am incercat sa trec din nou pe Icons. Trecerea nu se mai face normal (ex 3 icoane pe rand) ci doar una sau doua si pe lateral ramane un rand liber in care iti apare icoana fisierului/folderului selectat. Un fel de combinatie intre Icons si Gallery. Chiar daca trag de bara verticala ca sa revina la noumal dupa ce am iesit din folder la urmatoarea intrare mentine acea combinatie de Icons-Gallery.
Sunt pe dark mode daca conteaza asta. Puteti incerca sa vedeti daca se reproduce problema sau apare doar la mine.

Încearcă un “arrange icons” pe ce criteriu vrei tu și apoi apply to all finder windows. Ajungi cu Cmd+J acolo. Eu încă nu am Mojave, aștept 10.14.1.

Și eu, deși îl am. Are două bug-uri enervante: de multe ori, nu detectează tastatura BT, trebuie refăcută puparea cu macul; boot greoi de pe SSD extern.

Acum fac actualizarea de sistem cu 10.14.1 apoi daca persista problema incerc si varianta propusa.

Vad ca a disparut problema dupa update.

Alte probleme mai are aceasta noua versiune?

Te referi la Mojave sau la ultimul update?
Probabil ca mai sunt probleme, dar nu semnificative. Cel putin la mine. Probleme ascunse de care nici nu afli decat daca dai peste ele intamplator or mai fi. Se rezolva prin raportare si update.

La mine software update nu detectează apdeitu’
Ooops, l-am găsit direct pe site-ul Apple și are 3,36 GB, cred că este cel mai baban update de sistem pe care l-am văzut până acum.
47