MacOS Mojave 10.14 [Bug-uri, noutati, pareri]

Păi ai zis că ai șters discul din aplicația descărcată de pe net! Eu nu pricep cum ai făcut, poate ne explici, de vreme ce abia acuma întrebi despre cum faci un boot flash. Mă rog…
Posibil ca acea blocare să se datoreze unui HDD/SSD pe cale de bușire.

L-am instalat merge ok dar am descoperit un bug. Cand il trezesc din sleep mode ecranul incepe sa imi palpaie

Cât timp? Și la mine pâlpâie un pic și-și revine în 2-3 secunde.

Tot asa… 2-3 secunde. Am schimbat wallpaperul (il aveam pe cel dinamic cu desertul) si am observat ca nu mai palapie

Hmm imi palpaie din nou. Am crezut ca are legatura cu wallpaperul dinamic. Am un Imac 2017 25

Ori nu m-am exprimat eu corect, ori n-ati inteles voi. Mai spun odata poate ceva mai bine.
Deci, se da un MBP 2017 cu TB, de 13" cu High Sierra. Din AppStore se instaleaza Mojave. Dupa ce se instaleaza, dau restart la MB, tin apasat Command+R si la Disk Utility sterg partitia cu Macintosh HD, creez alta dupa care revin la meniul ala din Command+R dupa casa dau instal MacOs…nu e ok?
In legatura cu busirea Hdd/SSD…laptopu e activat de 6 luni, cum doamne sa se duca asa repede?

Acuma pricep, dar nu mi-e clar de ce instalezi succesiv Mojave de 2 ori! Mă rog… E prima oară când aud și încerc să-mi imaginez secvența descrisă. Așadar:

  1. Varianta a: sistemul nu a fost bine instalat, trebuie reinstalat. Eu aș face un disc de boot pe alt mac și l-aș pune din acel flash USB. O singură dată am instalat sistemul direct de pe net, eram la țară și uitasem acasă flash-urile. A durat ceva, deși viteza nu era chiar mică.
  2. Sistemul e bine instalat, e pe cale de bușire discul de sistem. Faptul că discul e nou nu este un argument că nu ar putea fi bușit. Se spune că dacă un disc nu se bușește în primele 3-6 luni, atunci nu se va buși 5-6 ani. De aia e bine să iei un computador folosit 2-3 luni în niscai showroom… e și mai ieftin și deja testat.
  1. Asa o sa fac, cand ajung acasa fac un stick bootabil si il fac cum trebuie.
  2. Cum pot testa in ce stare e ssd-ul? Daca e busit se poate duce in garantie?
  3. Asta e de la mine: ce e acel disk_container?

Dacă calculatorul e în garanție, evident, dar îl duci cu totul. Nu știu ce e disk_container, presupun că un fișier uzual invizibil folosit de script la instalare.
p.s. Pt testat discurile, eu folosesc DriveDX

am umblat la display/automatically adjust brightness si vad ca nu a mai palpait

Cred că ne cam aburești…

de ce sa va aburesc? ce interes as avea? de cand am scos “adjust brightness” nu a mai palpait

Cum v-ati obisnuit cu Dark Mode? Il pastrati sau ati revenit la Light?
Asta tinand cont de lipsa de continuitate (paginile siteurilor si multe aplicatii sunt doar in varianta Light).

Deci, l-am facut, si bateria mea a scazut la 50%, adica acuma cu 99 incarcare tine 4:30 de minute. Ne intoarcem back la hiGH sIERRA pana se face cum trebuie.
O intrebare as avea, de ce nu pot sa descarc high sierra din App Store? un ajutor se poate in legatura cu un link bun de unde l-as putea descarca?

Eu am rămas cu Dark Mode și cred că m-am obișnuit deja. Toate aplicațiile cu care lucrez, în afară de Office, suportă Dark Mode.

Soția tocmai m-a întrebat adineauri mirată de ce e ecranul meu mereu negru :smile: I-a sărit în ochi chestia asta.

1 Like

Eu am ramas cu Light pe iMac si cu Dark pe MB. Sunt unele aplicatii care ma deranjeaza in negru (un exemplu ar fi Maps), iar pentru navigat e aproape inutil aspectul Dark, mai mult chiar obositor contrastul puternic. Ciudat, dar ziua mi se pare mai placut Dark. Chestie de preferinte. :slight_smile:

Are cineva idee de ce mi se intampla asta ? , dupa ce dau restart isi revine …

Vreți Dark Mode automat atunci când se lasă noaptea? Încercați aplicația asta:

Ieri am observat că pe zona AppStore/updates Mojave afișează ca în iOS când se aduce la zi ori când se instalează. Are dreptate Cook, cele două sisteme „will not merge, they will overlap”.

Mai are un bug supărător acest Mojave: dacă pui sistemul pe un SSD extern, cazul meu, stă și stă să caute discul de boot, deși este corect marcat la startup disk. Am recurs la această opțiune deoarece am un mini nou, în garanție, și nu vreau să umblu în el. Sistemul inițial pe SSD a fost H.S. și totul a fost OK, cu Mojave s-a nasolit. Mă rog, nu e ceva critic, dar este enervant. Credeam că duc mini-ul la garanție!