MacOS Mojave 10.14 [Bug-uri, noutati, pareri]

Hmm la mine nu e on :frowning:

Accesează link-ul de la Tudor sau caută tu “macos”. Nu cred că apare la secțiunea de update-uri, nici la mine nu e acolo.

Merge! Multumesc frumos! :smiley:

După cum ați aflat deja (sau veți afla în curând), Mojave oferă suport pentru imagini desktop dinamice care se modifică în funcție de ora din zi. Sistemul include două astfel de imagini, cea default cu duna de nisip și una cu un gradient. Dacă mai vreți și alte imagini găsiți deja o aplicație în App Store pe tema asta, cu patru imagini oferite gratuit pe situl producătorului:

https://www.jetsoncreative.com/mojave/

Tocmai am cumpărat aplicația, fotografiile sunt superbe.

Am terminat și eu update-ul. Dar vai, cîte wallpapere noi sînt acum! Nu spun de cele dinamice, ci standard, sînt multe noutăți. De fapt, au dispărut cam toate cele vechi, rămase, poate, de la primul Mac OS X și acum sînt doar cele de HS și noutăți, am impresia.

Și îmi pare că s-a schimbat, ca de multe alte ori font rendering-ul. E un pic mai subțirel acum, optimizat pentru Retina.

La mine, Mail.app are un lag supărător în afișarea căsuțelor, am multe… poate de aia? Este enervant…
P.S. Am închis aplicația, am lăsat-o un pic și am redeschis-o, s-a rezolvat.

AppStore e simpatic cu noua meclă și, parcă, mai alert…

Modul Dark nu mă convinge, în schimb este OK, dar era și înainte, setarea cu orele serii, ecranul devenind ușor mai sub 3000⁰ K. Posibil să se „pupe” mai bine cu unele aplicații, nu-mi dau seama…

O chestie măruntă dar utilă din Mojave, pe care am folosit-o chiar astăzi: clic dreapta pe Desktop > Import from iPhone – dă posibilitatea de a face pe loc o poză cu telefonul, poză care e trimisă apoi automat pe computer. Funcționează și în aplicațiile Apple care pot lucra cu poze (de ex. Mail sau Pages). Util atunci când aveți de scanat rapid ceva.

Un prim bug de securitate descoperit de cineva (care deh, bănuiesc că putea să dea un bug report în fazele de beta, dar a preferat minutele sale de faimă pe net, cu anunțul de după lansarea sistemului…)

:))) Dar ce comentarii are articolul.
Eu astept sa scoata primul update - sau al 2-lea - si abia apoi il instalez (nu ma pricep la Time Machine, nici n-am timp sa-mi bat capul + nici nu vreau sa fac clean install la Mojave ca mai apoi unul la H. Sierra + nu stiu ce bug-uri va avea Scrivener, daca va avea, sau daca vor scoate si ei un update si cand).
Mai astept, mai citesc pe aici, mai arunc un ochi si prin afara.

Apple News este dar nu e vizibila la mine. Mai exact in folderul Aplicatii nu apare, dar la o cautare cu cuvantul news in bara de cautare apare. Daca ma uit la cale e trecuta ca fiind in aplicatii si totusi nu e vizibil.
Ciudat.
Dark mode e un pic deranjant pentru mine. Imi cam sare in ochi albul si culorile intense. Parca cand e alb e mai uniform.

A aparut si la mine chestia cu “remove from dock” manual de fiecare data cand deschid o aplicatie ce nu e deja in Dock.
Nu mai vrea sa plece din Dock.

Privitor la “remove to dock” am gasit solutia. In System preferences>Dock se debifeaza ultima casuta, cea in care iti lasa in Dock cele mai recente aplicatii deschise.
Privitor la dark mode mi se pare obositor cand ai mai multe ferestre suprapuse partial sa te tot uiti sa vezi unde incepe si unde se termina ferestrele.

Eu nu am Apple News.

Iar Dark Mode mi se pare acceptabil, îl pot folosi în Finder, de exemplu, îmi place.

Ce mă enervează în continuare este că au linia aia de 1 pixel sub bara de meniu și contur al fiecărei ferestre, care, odată cu Dark Mode, pare și mai pronunțață. Cînd fac o fereastră maximizată, i se văd foarte clar marginile. Mie, unul, mi se pare inestetic.

Bug sau feature: schimbînd wallpaper-ul, se schimbă ușor și nuanța de dark de la ferestre, inclusiv cu transparența dezactivată (Sys Pref > Accessibility > Display > Reduce transparency).

E feature vechi, de acum vreo 4-5 generații de macOS

Da, super chestia asta, nu o observasem!

Nu văzusem. Poate pe gri deschis era mai greu de observat. Am tot folosit wallpapere diverse, nu mi-a sărit în ochi vreo modificare de nuanță, mai ales cu transparența dezactivată.

Dacă vreți musai aplicația News, trebuie doar să schimbați regiunea în System Preferences. Alegeți United States și aplicația va fi vizibilă automat (cred) în Dock. Faceți-i apoi un alias pe Desktop ca să nu dispară iarăși și apoi puteți trece înapoi la România.