MacOS Mojave 10.14 [Bug-uri, noutati, pareri]

Am pus și eu astăzi Mojave, probabil ultimul beta înainte de GM și de lansarea oficială din 24 septembrie. Primul lucru pe care l-am făcut: am activat dark mode. Nu-mi prea place, mai ales în Finder mi se pare mai obositor decât interfața clasică. :confused:

1 Like

Există diverse aplicații care au dark mode, nici mie nu mi-a plăcut, probabil însă că unii utilizatori cer așa ceva… Eu aștept varianta finală, iOS 12 mi se pare OK, cred că are multe lucruri bune „sub capotă”, se mișcă frumos și fluid pe iPh 5S, nu mai spus de iPad 2017.

La aplicații nu mă deranjează interfața întunecată. Toate programele de la Adobe de exemplu sunt în dark mode by default de câțiva ani buni și n-am avut probleme să lucrez cu ele așa. Speram să-mi placă și macOS dark, însă în Finder lista cu zeci de fișiere afișate cu alb pe fond negru mi se pare obositoare. Parcă nici iconurile nu-mi mai sar în ochi din prima pe fond închis. Să vedem, poate mă obișnuiesc…

Eu folosesc varianta “intunecata” la High Sierra. Daca o pun pe cea “alba”, mi se pare ca e prea multa lumina (desi textul parca se vede mai clar, mai usor). Chiar sunt curios cum va fi DarkMode.
Cat despre iOS 12, pe X sunt multe schimbari estetice (ca putere nu.mi dau seama; doar la deblocarea cu FaceID).

După câteva ore de lucru în dark mode acum nu mi se mai pare atât de deranjant. Ce nu-mi prea place totuși este partea de sus a ferestrei Safari (neagră), care contrastează puternic cu siturile (majoritatea pe fond alb).

În altă ordine de idei, peste trei zile ar trebui să se lanseze oficial Mojave, însă până acum nu avem un Gold Master. Curios.

Ca tot se apropie data de 24. Cati dintre voi ati facut update fara backup? N am un hdd extern si as cam vrea sa incerc Mojave.

Și dacă belești ceva la upgrade (mi s-a întâmplat) ce faci după aia? Deschizi alt topic și spui „aoleu, am pierdut datele, ce fac?” În primul rând, nu se stă fără backup, indiferent dacă faci sau nu faci upgrade. Niciun macuser rațional nu-ți va putea spune „dă-i drumu’, n-o să pățești nimic, eu așa am făcut și nu s-a întâmplat nimic rău”.
Așa că fă repede backup, eu fac pe 2 suporturi externe, să fie.

1 Like

Ce solutie folosesti? Eu m am uitat si Backblaze imi pare ok. Sper ca am voie sa sau nume.

Backup pe cloud folosesc doar pt documentele curente, le pun pe Dropbox, câteva și pe iCloud și pe Google Drive. sigur că ai voie să citezi aplicații.
P.S. Eu însă am de backpuit peste 1 TB de date, dacă ai doar câteva poze și niscai texte scurte, atunci e mai simplu cu un cloud.
P.S. 2. Backblaze l-am testat și pare OK, dar nu mi-am cumpărat stocare, deocamdată nu am nevoie. Nu știu cât de „reliable” este, vezi ce spun și alții pe net, de ex.aici. Iar aici ai o listă de variante. Dacă m-aș decide pt salvare regulată pe cloud de mare capacitate, contra cost, probabil că Backblaze aș alege, deocamdată cei 7,5 GB gratuiți de la Dropbox îmi sunt suficienți + cei 5 GB pe iCloud. Mai vedem. În orice caz, indiferent de variantă, un disc extern ținut acasă bine este sfânt.

Multumesc pentru raspuns.

Intr-adevar, este o neglijenta sa stai fara backup.

O mica intrebare, venita de la cineva care este de foarte putin timp de Mac. Ce fel de back-up se creeaza cu Backblaze? Este o imagine care-mi creeaza o copie fidela a MacOS-ului, iar in caz de nevoie imi restaureaza OS-ul in starea in care era cand am facut Back-up-ul, sau este Back-up doar la fisiere? Si va trebui sa intervin cu un Stick sa instalez OS-ul iar mai apoi sa copiez fisierele din Backblaze?

Nu cred, „norii” nu fac imagini, salvează date. Imagini obții loco prin aplicații dedicate, Apple oferă Time Machine, pentru sistem eu folosesc backupList+, pentru sync de fișiere SyncTwoFolders. Din păcate, aplicația care îmi plăcea cel mai mult, iBackup (grapefruit.ch() nu se mai actualizează și nu mai merge de la Sierra încoace.
P.S. Sigur, ai și aplicații comerciale bune, de ex. asta.

Reține că baza oricărui backup este salvarea datelor pe un alt disc, uzual extern, al tuturor datelor de pe un calculator X, indiferent de sistemul de operare folosit. Rațiunea oricărui backup este să ofere readucerea datelor pierdute, uzual din cauza stricării discului de sistem, mai rar din cauza neglijenței, la linia de plutire. Ultima experiență am avut-o în vară cu calculatorul soției, al cărui SSD Samsung pur și simplu s-a bușit. Nu era vechi, dar… Am recuperat aproape tot, respectiv de la ultimul backup făcut de mine + ce avea pe stick-uri și pe Dropbox + iCloud.

Mojave e online boys & girls! Happy update! :slight_smile:

Cineva a făcut un site dedicat aplicațiilor care suportă Dark Mode din macOS Mojave:
M-am grăbit, nu are strict legătură cu Mojave, e pur și simplu o înșiruire de aplicații și servicii online care au o opțiune pentru interfață dark.

Încă nu e, pândesc și eu clipa!

Este:

Apple News încă nu e la noi, nu? Presupun că, dacă nu-i pe iOS 12, nu-i nici pe Mojave.

Da, merge…

La mine s-a instalat și Apple News. Are în principal știri din SUA, dar am găsit destule canale de știri din domeniul tehnologiei, care-s ok. E un fel de RSS reader mai drăguț, mai era unul asemănător, am uitat cum îi zicea.

1 Like

Mersi, sînt în curs de descărcare și eu. Am mai luat și HS mai întîi, să fie de rezervă doar e ultima versiune. :slight_smile: