Macbook pro air

Salutare vreau sa cumpar un macbook pro sau air 13 inch 2015 modelul si cum acest laptop va fi ceva nou pentru mine, daca se poate niste pareri , nu vreau sa folosesc pentru a lucra mai mult filme si etc… dar m-ar interesa bateria sa tina cat mai mult, mi-ar place mai mult modelul pro la aspect ce parere aveti ce mi-ati recomanda multumesc ?

Părerea mea:
Dacă bugetul suportă un MacBook Pro 13 (retina !!! + procesoare mai puternice).
Air-ul este cu ~200g mai usor + bateria ține un pic mai mult.

Oricum la ambele orientează-te ca Battery Cycle Count sa nu fie exagerat (de preferat < 200).

Eu am un Air 11" Mid 2013 de care sunt extrem de încântat (vara viitoare intenționez să-l schimb cu un MB Pro de 13).

Succes

1 Like

Aha Multumesc, Poi daca are cycle count mai mult de 400 cam cat ar tine bateria ? Si se poate schimba sa pot pune una noua. M-am gandit sa iau de la baieti buget 5000 lei.

400 cicluri un pic cam mult.

Oooo … dar bugetul este destul de generos (deși nu’s la curent cu prețurile) la 5.000 lei sunt sigur că găsești ceva mulțumitor.

Ca și comparație:
eMag vinde MB Pro 13" proc. 2.3 Ghz 126 GB SSD (poate un 256 GB este de dorit) cu ~ 6.000 lei cu tot cu TVA.

Mă aștept să găsești la 5000 unul cu specificațiile de mai sus nu mai vechi de 4-6 luni.

O altă idee este să-l cumperi pe firmă (posibil un amic să te ajute ?) si să-ți deducă TVA-ul (în prețul de mai sus 6.400 lei cam 1.000 lei este TVA-ul) => la ~5000 lei ai un sistem nou (uită-i pe băieți și fii tu băiat isteț)- asta cred că-i varianta de urmat pt. bugetul tău. (dezavantajul major dacă-l cumperi pe firmă este garanția de doar 1 an).

Air la banii ăștia categoric nou.

Găsești prodse Apple la: eMag.ro, Noumax.ro, iCentre.ro, altex.ro , etc - vezi : http://www.apcom.ro/cumparare/)

1 Like

Cineva spunea aici că prețuri f. bune are acuma stradait.ro

M-am gandit la olx chiar daca e sh am gasit ceva aproape nou pro 13 inch… calatoresc mult si 13 inch e perfect nici prea mic nici prea mare. Inca sunt in cautare o sa revin cu specificatile care l-am gasit si luat. mersi mult pentru indrumare. :slot_machine:

E ok si de pe OLX (dacă este un deal bun pt. tine) dar obligatoriu:

  • laptopul are un istoric cunoscut (bazat pe acte - nu marșa la fraza: l-am primit cadou)
  • are cutia și toate accesoriile
  • este dispus la orice teste - dacă nu te descurci te duci cu un amic care se pricepe sau mai bine împreună cu vânzătorul la un service - merită 150 lei ca să fii liniștit că totul e ok

Rămân cu speranța că poate găsești o soluție să-ți cumperi unul nou.

Succes

Da multumesc , dar am o asa dilema… care duce mai bine un macbook i7 2ghz sau unul cu windows 2 ghz ? daca intelegi ce vreau sa zic nu stiu cum sa ma explic…

Cumperi un MacBook Pro ca sa rulezi macOS . PUNCT

Ei, asa la repezeala cate un mic test in windows (intr-o masina virtuala) …

Nu sustin folosirea unui MB cu Win (prin bootcamp).

Daca folosesti win gasesti sisteme mult mai ieftine dedicate.

1 Like

Tu vrei să folosești un mac cu sistemul macOS sau vrei să faci teste de viteză? Dacă ești legat ombilicat de windows, nu are rost să iei un mac, deși poți pune Windows și pe ăsta.
Dacă întrebi ceva gen «un calculator cu proc intel X la viteza Y va rula mai bine Windows sau macOS». În general, la config hard similară, macOS se comportă mai bine, dar depinde și ce vrei să faci cu el.

Sunt de acord la fel ca tine macOS si punct… am un prieten care ma consolez si tot rade ca si cum dau prea multi bani pentru un macbook…

Iar da vreau sa folosesc macOs imi place foarte mult…

Dupa multa cautare am gasit, doua variante si sunt indecis astept parerile voastre care se merita pretul e la fel si cam cat ar mai merge sa scada la pret sa incerc ?

Ambele sunt la fel numa ca difera procesor si ram.

  1. https://www.olx.ro/oferta/macbook-pro-retina-13-inch-model-2015-i7-500-ssd-ID8Q4hD.html#e08ec72b75
  2. https://www.olx.ro/oferta/macbook-pro-retina-13-inch-model-2015-16gb-500-ssd-ID8YLyz.html#e08ec72b75

Ma gandeam la varianta 1 si sa ii mai pun eu 8 gb ce spuneti se merita ? e din iasi de unde locuiesc eu numa bine o sa probez si o sa si vad personal.

E același pus de două ori. oricum, nu-i poți schimba nimic, cu ce vine din fabrică aia e.

Eu n.as cumpara un laptop/telefon de la samsari de aparate d’astea.
Mai bine cauti o persoana care vinde propriul laptop.

Asa credeam si eu ca e de doua ori dar nu este daca te uiti atent.

JulianoDamin - zici ca nu e o idee buna sa cumpar de la el si sa cumpar de la cineva care are doar 1 laptop pus ca si cum ar fi al lui ? nu stiu ce sa zic, nu prea gasesc din iasi ca eu vreau personal sa ma uit daca iau de la samsari ce risc as avea daca verific bine ?

Daca te ai uitat care zici ca se merita?