MacBook Pro - A1278 (late 2010) - RESTORE

Multumesc pentru sfaturi, as vrea sa merg pe varianta a doua, cu un backup(nici asta nu stiu cum sa-l fac) pentru ca e cea mai buna varianta. Si da, imi merge cam greu uneori de aceea vreau asta :smile:

As putea sa reinstalez Yosemite fara sa il mai pun pe stick? cum am facut si prima data, direct din iTunes…

Poți reinstala „de la zero” din partiția „specială”, uzual invizibilă, dar durează mult dacă nu ai o coneziune de internet rapidă. Părerea mea că instalarea din USB e cea mai rapidă și mai sănătoasă. Durează mult mai puțin să faci un boot de sistem pe USB decît să instalezi din partiția de salvare.
BAckup se face PERMANENT, zilnic dacă lucrezi mult, periodic, dacă mai puțin. Este o idee pur și simplu proastă să te bazezi pe filosofia „mie nu mi se poate întîmpla nimic rău”, „e calculator nou, nu se poate strica discul” etc. Ba se poate și încă destul de des. Ia mai întîi un disc extern pt backup, ia-l mai mare decît ai nevoie acum, timpul trece și materialul se tot adună.
Dacă sistemul se mișcă greu, încearcă să stabilești de ce: disc prea plin, aplicații vechi și incompatibile cu sistemul mai nou etc. De multe ori, un user nou și logarea acolo te lămurește dacă e nevoie să reinstalezi sau e mai bine să găsești cauza problemelor actuale.

Si cum reinstalez de la zero din partitia uzual invizibila? conexiunea mea la internet este destul de buna asa ca nu ma deranjeaza sa astept. Backup te referi la ce se salveaza in iCloud? La ce te referi cand spui user nou si logare? Scuze pentru avalansa de intrebari dar sunt si eu incepator!