Macbook Pro 2016 vs 2017

Ai si varianta 15" 2015 … din atatea “review-uri” facute am tras conclusia ca sunt peste 13" 2017 .Ori vrei cat mai porrabil.

Tudor, in filmuletul ala este un Pro 2016. Parca are 1st gen de tastatura butterfly. Chiar si asa, m.am documentat pe net in ultimele 2 zile si n.am dat peste filmuletul ala sau acea problema. Nasoala treaba.
Cattus, nu m.am enervat si nici n.am lasat loc de interpretare (sugestii). Cand vreau sa spun ceva, o spun direct. Sunt un om tare sincer si cu putina diplomatie. Daca sugeram ceva, ar fi fost doar faptul ca subestimezi oamenii. Nu mi.am facut cont aici ca sa ma enervez, sa enervez sau sa.i iau pe altii de prostuti.
Eugen, eu sunt copywriter, printre altele. In plus, lucrez la un roman. Am nevoie de portabilitate (adica birou, canapea, pat si terasa/bar), tastatura comoda si rapida, si viata relativ lunga a bateriei. De aceea incepusem sa iau din nou in calcul Air.ul, dar ma atrage displayul si tastatura Pro.ului. Si ca va fi ceva nou pentru mine, pentru ca m.am plictisit de Air (avand inca din 2010).
Revenind la problema: abia astept maine sa ajung la eMag sau la iStyle din AFI Cotroceni si sa butonez Pro.ul.

Soooo, am butonat azi Pro.ul.
A fost misto ca era asezat in spatele unui Air, putand astfel sa fac o comparatie mai buna. Si chiar am incercat sa stau in fata lor ca si cum le.as avea pe birou.
Air.ul chiar are o tastatura misto, asa cum stiam deja, placuta la atingere si cu un zgomot redus.
Pro.ul…e foarte atragator: mai micut, mai finut, cu un display incredibil. Iar tastatura, pentru mine, a fost foarte ok: am reusit sa tastez (parca) ceva mai repede decat pe Air, nu am atins uriasul touchpad, cursa nu e nici scurta, nici lunga, doar ca e putin zgomotoasa. Si nu avea problema aia cu space.ul :))
L.am comandat (mai erau doar 2 bucati) si abia astept sa.l ridic. Nasol ca are doar 128GB (nah, bugetul). Sper sa fie ok si din punct de vedere al bateriei (macar sa tina atat cat spuneau unii posesori de pe net).
PS: am gasit si un Pro 2016 la eMag, dar era mai scump decat cel 2017. Asa ca am zis pas.

Am ridicat astazi laptopul.
Am avut noroc si am putut adauga un voucher cadou (presupun ca l-a primit toata lumea), pretul ajungand la aproape 5790 lei.
Cat despre tastatura…este geniala. Tastez mult mai rapid, feeling este foarte placut, iar zgomotul nu este atat de deranjant/enervant (parca chiar imi place putin).
Ma bucur ca am avut cu cine discuta si va multumesc pe aceasta cale.
Astept sa vad cum se va comporta bateria.

Deci de model ai luat, până la urmă?

Pro 2017, cel de baza (SSD 128GB) Bugetul… :frowning:
Bine ca nu am nevoie de spatiu foarte mare, dar ar fi fost fain unul de 256GB.
Totusi, voi avea la indemana un usb marisor sau un hdd extern.
Nu inteleg de ce, dar Pro 2016 si Air 2016 erau mai scumpe ca variantele lor 2017 (asta pentru ca topicul deschis de mine se numesc "mac pro 2016 vs 2017).

Da, e oarecum bizar să fie mai scumpe modele mai vechi, probabil că au ceva în plus sau mai bun/mai capacitiv. SSD-ul? Mai mult RAM?

Air.urile aveau aceleasi specificatii (5500 lei vs 6400 lei), iar la Pro, cel 2016 avea 256GB (ca asa este el basic), dar depasea 200$ diferenta.

Mie mi se pare rușinos că Apple mai vine portabile cu SSD mai mic de 256 GB, nu mai vorbesc de config de mini cu disc rotativ

1 Like

Da, ai dreptate. Am citit multe commenturi legate de asta pe net, in timp ce cautam mai multe info despre tastatura si baterie.
E greu sa.l numesti Pro cand el vine cu 128GB.
Eu scriu pe el si am multe documente. Deci sunt relativ ok cu spatiul de stocare, dar chiar mi.as fi dorit unul cu 258GB.

Este doar un detaliu, până la urmă minor. Toată seria actuală a lui Apple cu „pro” la coadă nu e, de fapt, pro în sensul consacrat al cuvântului, deoarece „pro” nu înseamnă că merge bine și nu face crash, o sculă pro trebuie să îndeplinească niște condiții. La iPad Pro motivul nu e config hard, ci OS-ul, care numai pro nu este, abia de la iOS 11 începe să aducă un pic a pro. Mie mi se pare total aiurea să pui un soft gândit inițial pt telefoane cu ecran de 3,5–5 inci pt scule cu ecrane de 7–13 inci, pe iPad Pro de 13 iOS arată ca naiba, parcă e tras cu elasticul pe tot ecranul. Asta așa, estetic, dacă săpăm mai bine tăcem.

Ma uimeste displayul :smiley:
Daca stiam ca e atat de misto, poate imi luam mai demult un Pro.