Macbook Pro 15" Early 2011-Samsung SSD 850 EVO 500GB foarte lent

Da dar tot asa merge.
Acum caut sa pun alt sistem pe el si anume Mavericks dar nu il gasesc in apple store pentru download

Tudor,dupa ce tin apasat cmd si r imi apare os x utilities dar nimic despre recovery

Păi așa și trebuie să apară, îl selectezi și sub el apare ceva gen „you have selected OS X x.y.z on the disk bla-bla-2
Dacă nici așa, nici cum zice Tudor nu se rezolvă nu știu ce ar mai putea fi, deoarece toate celelalte posibile probleme. Este însă ciudat că nu ai acea Recovery partition, asta se face automat de la Lion încoace.

L-am selectat si tot asa incarca.
Nu-mi ramane decat ori sa schimb ssd sa vad daca cu altul face tot la fel,sa incerc alt os x dar ma chinui de ore bune sa gasesc mavericks si nu reusesc ori banda de la ssd schimbata.
Azi am sunat la apple si mi au zis ca astea ar fi singurele solutii pe care ar trebui sa le incerc in special sa trec la mavericks pentru ca nu are probleme.

Un test cu alt SSD nu are ce strica, dacă poți face testul. Macul tău din 2011 cu 4 GB trebuie să ruleze orice sistem la zi, nu te chinui cu Mavericks. Banda, hm, habar nu am dacă ar face așa ceva dacă ar avea un contact oxidat, să zicem… Poate fi o cauză, știu și eu?

Tudor, eu am instalat doua SSD uri Samsung, de 500GB, unul pe Mac Mini (al meu) si unul pe un macbook Pro mid 2013 (non retina - al sotiei).
Erau din fabrica cu HDD 500 Gb.
Acum merg la fel de rapid cu alte 3 MacBook PRO Retina ce au din “nastere” SSD de 500 Gb. (am meu si ale copiilor mei). Interesant link-ul postat de tine, eu cat am sapat inainte de a alege SSD, nu l-am gasit. :(.
dar din fericire nu ma plang. Just lucky. :smile: :smile:

Incerc acum sa instalez versiunea beta os x sierra.
Nu cred ca are ce sa se intample pentru ca eu il folosesc doar pentru internet laptopul.
Ma gandesc ca poate va fi vreo schimbare.

Cert nu, poate doar dacă acum faci pe bune o instalare de la zero. Faptul că nu ai acea partiție Recovery mă face să cred că ceva nu a fost în regulă cu instalarea care spuneai că a fost făcută de la zero.
Ca principiu, un upgrade peste un sistem existent se face numai dacă nu ai probleme (grave, serioase) cu sistemul, altfel riști să ai probleme și mai mari.
Dar, sigur, dacă nu e nimic critic pe acel mac, poți face oricîte teste dorești.

Eu nu tin nimic in el important,doar stau pe net,nu folosesc aplicatii etc.
O sa il instalez pe curat.
Acum cand am dat sa booteze apasand alt mi a aparut macintosh hd,recovery si stik ul usb.

Ești pe drumul cel bun.

Instalat sierra pe curat,27 sec durata de boot.
Activai si TRIM booteaza in 16sec.
Are ceva daca pun o placuta de rami de 4gb adata la 1600mhz si una de 2gb la 1333mhz?

Că ar fi una de 4 și altga de 2 n-ar fi bai, deși se recomandă simetrice, dar nu cred că vor fi compatibile ambele, una de 1600, alta de 1333, uită-te în specificații, mac-urile sînt destul de sensibile.
În altă (dez)ordine de idei, cred că abia acum ai făcut o instalare „pe curat” pe bune.

Le am pus pe amandoua si merge la frecventa cea mai mica,1333.
Va multumesc tuturor pentru ajutor!

Cu cei 6gb de ram pe care ii aveam imi arata la activity monitor imi arata memory used 5gb doar cu safari deschis.
Azi am pus 8gb si imi arata 6,80 used.
Care este cauza?

Nu mai știm, totdeauna ai avut răspunsuri mai bune decît ale noastre.

La ce te referi?
Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva dar nu am facut altceva decat sa imi spun si eu parerea din ce citisem pe internet si din ce mai stiu.Am urmat sfaturile voastre,am mai invatat cate ceva si sunt multumit ca am rezolvat problema.
Seara placuta va doresc!

OS X folosește cât mai multă memorie pentru a funcționa mai rapid. În loc să citească/scrie pe disc, sistemul folosește RAM-ul, care e mai rapid. E un lucru normal, nu mai e ca pe vremuri. Memoria liberă este memorie irosită, OS X o pune la lucru.

Multumesc pentru raspuns.
Am comandat 16Gb Corsaire Vengeance 1600Mhz sa vad atunci cat mananca.:slight_smile:

Sper ca ai comandat versiunea pentru Mac. Vezi ca am auzit multe cazuri in care memoriile standard de la Corsaire blocau Mac-urile o data la cateva zile.

Nu am comandat o versiune anume,le-am luat sh cu 33£. Le am de aproape o saptamana si nu am nici o problema cu ele,bine ca eu nu il folosesc pentru ceva anume,doar stau pe internet si poate din cauza asta nu s-a blocat.