MacBook pro 13" mid 2012 A1278 i5 (Ivy Bridge) - probleme video

Salutare,

Nou pe forum, de maxim 10 minute…bine v am gasit :smiley:

Detin un macbook pro 13" mid 2012 A1278 i5 (Ivy Bridge), asa cum este specificat si in titlu, iar recent am inceput sa am probleme, cred, cu modulul grafic (INTEL HD4000). Totul a inceput cand, din senin, a inceput sa apara imaginea distorsionata, blocanduse, si in foarte scurt timp, reboot (automat).
Din cate am citit, destul de vag, este o problema des intalnita, problema a placii video.

Atasez si o foto

Imi este destul de clar ca defectiunea se poate remedia intr un service de specialitate, dar imi puteti da ceva sfaturi sau sa impartasiti, cei trecuti prin asa ceva, din experienta voastra…?
Sunt din Bucuresti si deschis oricarei sugestii de cum as putea sa rezolv aceasta problema.
Cat ar putea costa placa video + inlocuirea acesteia, cu aproximatie, macar…?

de mentionat este ca NU ma gandesc sa renunt la el, indiferent de conditii

multumesc,
Doru

Eu m-am dus la flăcăii de la ITUrgent din Itaoui Centre (metro Crângași), dar sunt și alții care repară mac-uri. Cu ei am avut experiențe pozitive. Jucăria este destul de veche, trebuie să afli dacă mai merită băgat bani în ea. Dacă reparația este prea scumpă, te mai gândești. O baterie nouă mai costă și ea minim 300 lei etc.

atat cat e de veche jucaria, este perfecta pentru ce imi trebuie mie…mai ales ca recent am facut upgrade de RAM si SSD, deci cu siguranta merita. Ai putea sa mi dai un nr de tel al baietilor de acolo…ITUrgent ?

multam

imi poate spune cineva, care s a mai lovit de problema similara, cam cat ar putea sa coste placa video (intel HD 4000) ?

Scrii iturgent în browser și afli. Evident, tu știi dacă merită sau nu. Mai sunt și alții care repară mac-uri, dar nu i-am folosit, deci nu pot recomanda.
P.S. Sper că nu au închis dugheana, am tastat acuma iturgent.ro și mi-a returnat eroare, dar apare pe google cu adresa și nr. telefon.

de asta am intrebat de numar de telefon pentru ca eu nu am gasit cand am cautat in google :slight_smile: , iar la nr de fix, sincer, nu ma astept sa raspunda cineva :joy:, dar recenziile par super OK
Merita incercat !

multam si voi reveni cu feedback soon

Eu am fost mulțumit de ei, nu am mai fost însă recent…

Cum n am reusit sa dau de baietii de la ITUrgent, am lasat astazi laptop ul la baietii de la PowerLaptop, zona Iancului. Doar din prima discutie telefonica, mi au inspirat profesionalism, iar recenziile gasite pe net, sunt de partea lor… Mi au spus ca ma suna maine, imediat dupa diagnosticare…astept cu sufletul la gura…

Posibil să fi închis dugheana la ITUrgent. Păi să vedem… sunt destui acuma care repară mac-uri.

Daca n-ai rezolvat inca … verifica laptopul cu Apple Hardware Test (AHT) si vezi acolo daca sunt probleme cu partea grafica. Dar probabil trebuie doar sa inlocuiesti display-ul. Am avut la fel probleme cu macbook’ul meu late 2011 avea aceleasi simptome. Am schimbat display si totul a fost ok.
Bafta!

La modelul tau placa video este integrata in procesor. Artefactele care iti apar pe display pot fi si de la memoria video. Memoria video este alocata din memoria ram. Inainte de a face upgrade la memoria ram ai avut aceste probleme? Daca nu, s-ar putea ca un modul de memorie sa fie defect sau incompatibil cu sistemul. Apple merge bine cu memorii Micron sau Kingston.

salut si multam de raspuns,

Am rezolvat problema cu baietii de la Power Laptop pe care i am gasit pe net in urma unor recenzii destul de bune. Este adevarat ca i am facut un upgrade de RAM, in sensul in care am scos cele 2 placute originale x 2Gb si am pus o singura placuta SP x 8Gb, celalalt slot ramanand liber. Placuta RAM nou montata are aceleasi caracteristici, mai putin voltajul care este de 1.35 si nu 1.5 (irelevant as spune eu). Dubios este ca a mers laptopul foarte bine aprox o luna, pana a inceput sa afiseze imaginea distorsionata.
Ducandu l la service ul, mai sus mentionat, si in urma testelor, m au sunat si mi au spus ca procesorul este OK, insa, in urma temperaturilor ridicate, lipitura pe placa de baza s a dus si necesita reballing.
A intrat in proces de reballing, m au sunat sa mi spuna ca e gata si il folosesc deja de o luna si vad ca totul este OK, pana acum.
Sper doar ca defectul sa nu recidiveze.
iStyle mi a cerut pe logic board 2900 lei, ei inlocuind componentele defecte, deci cea mai ok varianta a fost reballingul care m a costat 300 lei.

multumesc,
Doru

Pt aparate dincolo de garanție, nici să nu te gândești la iStyle ori la Noumax… Acolo, cum treci pragul, miroase a minim suta de euro, după 5 pași 500 euro. Cum a fost și la tine.