MacBook pro 13 2017 touch bar

Buna ziua,
Numele meu este Bogdan, am nevoie de ajutor in următoarea problema:
Doresc sa cumpăr in MacBook pro 13 2017 touch bar din Germania, îl ridica un prieten deci nu prin courier.
Probleme la tastatura nu funcționează dar in schimb totul e funcțional merge cu o tastatura extermina, am găsit să-l repar la noi in România,
Ceva sfaturi sau informații cu care ma puteți ajuta sa nu îmi para rău după ?

Mulțumesc

  1. https://www.ifixit.com/Device/MacBook_Pro_13"_Touch_Bar_2017
    DAr nu văd unde scrie că se poate schimba tastatura separat de corpul de sus.
  2. Da, evident, se poate folosi cu o tastatură bluetooth.
  3. S-ar putea să-ți pară rău, dar dacă ți-l dă gratis, nu. Totul depinde de costuri, dacă schimbarea tastaturii nu e prea scumpă, iar prețul de achiziție este bun, s-ar putea să nu-ți pară rău, cine ar putea ști?

Prețul de achiziție este 500 euro, și de reparat nu știu cum se procedează am găsit pe olx anunțuri cu reparații, am întrebat și au spus ca e 800 RON costul de reparație.

Nu vreau să dau sfaturi aiurea… Ai toate datele problemei, iei o decizie singur. Tastatura în sine ar puteea fi OK, posibil să fie întrerupte contactele pe placa de bază, caz în care nu ai ce repara/schimba. Nu mă pricep la reparat calculatoare, discută că flăcăii ăia precis cu detaliile de aici.