Macbook Air - viteza download; problema sau nu?

Apple TV-ul este deja conectat prin fir, dar problema se manifestă și fără AppleTV, adică și când ascult doar muzică (de la MBA prin AirPlay la boxele conectate de AirPort Express).

Ah, eram prea somnoros aseară, nu știu de ce te-am întrebat despre Apple TV :smile:
Rămân la părerea că gâtuirea e undeva la procesarea datelor între MBA și Airport, nu la WiFi.

Eu cred că sunt două variante: ori MBA nu poate procesa datele venite de la router (torent) și în același timp să trimită prin AirPlay muzica (lucru de care mă îndoiesc), ori, a doua variantă, mai probabilă, procesorul Expressului nu e suficient de puternic să le facă pe toate sau nu știe să-și optimizeze resursele. Oricum, nasol, pentru că la banii pe care i-am dat pe el, mă așteptam să fie ceva mai inteligent.

Dacă routerul nu este Apple, poți avea probleme de comunicare router-mac, eu mă confrunt periodic cu problema asta, depinde unde mă aflu. Uzual, merge, cum merge și la tine, dar merge încet. Dacă ceea ce ți-a sugerat Tudor nu merge, fă un hard reset al routerului (vezi cum se face, trebuie să scrie în manual) și ia-o de la zero cu setările.
În mod cert, viteza mică nu poate fi de la mac, dacă e nou, poate doar dacă e stricat cumva modulul (nu cred). Fă teste în diverse situații, ia-l cu tine și conectează-te și în alte locuri. Dacă ai devenit utilizator Apple, aș zice să iei și un router wi-fi Apple, se găsesc destule bune și s.h. Sunt robuste, rapide și, evident, „se pupă” perfect cu orice mac, dar și cu orice PC de prin zonă.

1 Like

Salutare! Astazi mi-am luat routerul D-Link de la emag ( http://www.emag.ro/router-wireless-d-link-ac-433mbps-n-300mbps-dual-band-4-porturi-dir-810l/pd/DTKRXBBBM/?ref=prod_CMP-62_881_8656) . L-am configurat si mi-a crescut rata ts 391 mb/s, de la 65 mb/s. Am downloadat si cu 11 mb/s, deci problema s-a cam rezolvat. Multumesc pentru raspunsuri!

As mai avea o ultima intrebare. Folosesc un program pentru monitorizarea bateriei si cu toate ca imi arata ca e incarcata 100%, imi afiseaza: design capacity: 7,150 mAh full capacity : 7,217 si remaining capacity: 7,130 sau cv de genul era cand l-am deschis imediat dupa ce l-am scos de la incarcat. Bateria are 8 cicluri de incarcare pana acum si de fiecare data am bagat laptopul la incarcat sub 5 %, atunci cand a cerut el. e ok?

1 Like

Da, e ok bateria, nu-ți fă griji.

1 Like