iPhone-urile cu baterii uzate sunt încetinite intenționat de Apple?

Prin statistica ma refer la datele privitoare la “sanatatea” bateriei. Ma gandesc ca spre finalul anului sa schimb bateria prin programul lor. Din punct de vedere al performantelor 6 plus e inca ok pt mine. Foto-video e singurul aspect pentru care as schimba.

Ma gandesc sa imi iau o baterie noua pentru iPhone 6 plus prin programul de preturi reduse pana in decembrie. Cum se procedeaza? Se comanda de la un dealer Apple din Romania?

Cred că da, ia legătura cu un dealer. Văd la iStyle că prețul bateriei pentru iPhone 6+ este 200 RON (plus manopera, probabil).

Marisor pretul. Ma asteptam la vreo 30 de euro. Nu oi fi pus eu tva-ul. :grin:
Imi place ca starea bateriei a ramas intepenita la 85% de cateva luni pe sistemul de citire iOS, in timp ce pe cocnut arata 73%. Pe langa asta se simte si la utilizare cum coboara mult mai repede nivelul bateriei fata de inainte.
Mi se pare o magarie. Sa ascunzi datele reale in fata clientului.

Evident că, pe măsură ce capacitatea bateriei scade, se descarcă mai repede. Dacă spui că este evidentă viața mai scurtă între încărcări, înseamnă că, mai degrabă., valoareea reală este acel 73%. De acum încolo, degradarea va fi (mult) mai rapidă, este probabil că, peste 6 luni, vei avea spre 65% ori mai puțin.
Există baterii bune și la diverse firme GSM, problema este că nu știi care sunt bune și care nu. Oricum, ai și acolo garanție. Nu știu dacă merită să dai 200 de lei față de 60–80 lei.

Intradevar am vazut si alte oferte de baterii “originale”, unele de la persoane cu zeci de mii de calificative bune la preturi mult mai mici 70-90 lei. A mai ales cineva varianta asta? A mai mers cineva cu dealerii in loc de alte firme sau persoane?

Da și a fost OK. Fiind vorba de o jucărie veche de cel puțin 2 ani, nu văd rostul unei baterii de 200 de lei… Este o părere.

Eu am schimbat singur o baterie la un iPhone 4S, cumpărată de pe net de la o firmă aparent serioasă (nu mai țin minte exact ce firmă, e posibil să fi fost QuickMobile). Ei ziceau că bateria e originală și nouă, dar la mine a ajuns una cu vreo 200 de cicluri de încărcare. N-am mai zis nimic, bateria n-a costat mult și funcționează totuși și astăzi.

Aș schimba și la iPhone 6+ bateria dacă aș ști că iau una nou-nouță. Problema e că se demontează mai greu decât la 4S, cu mai multe riscuri de a strica ceva și nu prea am chef să-mi bat capul. Aș prefera să mi-o schimbe un service autorizat. Sau mai bine îmi iau un iPhone nou. :smile:

O baterie noua i-ar lungi viata cu cel putin 2 ani. iPhone 6 plus e suficient de capabil pentru cum il folosesc eu. Inca nu m-am decis la una din variante. Ma gandesc sa astept un black friday pentru baterie. Nu ar trebui sa cada in urmatoarele 2-3 luni. Partea proasta e ca doar in Timisoara gasesc cel mai apropiat centru autorizat. Preturi acolo sunt de 170 si 200 lei. Pana la final de an o sa iau o baterie noua. Ramane sa ma decid daca va fi de la dealeri sau de la alti vanzatori.