Iphone 6 Display

Salut,

am si eu o nedumerire si anume sunt detinator de Iphone6 si de ceva timp am descoperit ca telefonul fara husa scoate un zgomot ciudat (mai bine zis un scartait) cand apas mai tare in partea de mijloc a display-ului mai exact in zona unde este acel “sertar” al sim-ului. Zgomotul se replica ca printr-un click care se auzea din interiorul telefonului dupa care un scartait destul de mare. Am fost la iStyle cei de acolo au sesizat problema au confirmat ca este un defect la camera frontala si mi-au inlocuit telefonul (banuiesc ca mi-au dat unul refurbish ).
Cand am intrat in posesia noului telefon primul lucru pe care l-am facut a fost sa vad daca se reprodce acel scartait dar din fericire nu sa reprodus. Acum cu noul telefon de cateva zile am observat ca iar se “reproduce” acel click la display daca apas mai tare in zona de mijloc - lateran al sertarului cu sim si culmea cum ii pun husa acel click nu se mai reproduce.
Sa fie un zgomot normal la acest model ? Voi il puteti reproduce?
Sotia are si ea un iPhone 6 si la fel face dar cand il pun in husa nu se mai reproduce zgomotul :slight_smile:
Sa merg iar la iStyle sa imi verifice si acest telefon? Cand l-am luat de la ei si i-am dat folia jos nu facea nici un zgomot iar telefonul de fel nu a fost scapat pe jos pana acum sau sa aibe ceva socuri. Am banuit ca poate fi de la folia de sticla de pe display dar nu are nici o treaba folia.

Ai cumva obiceiul de a ține telefonul în buzunare strâmte, în care s-ar putea îndoi?

Uite cât de ușor poate apărea și dispărea un clic atunci când se îndoaie telefonul:

Salut,

nu, nu prea tin telefonul in buzunar de fel il tin in sacou/haina sau in geanta (folosesc casca bluetooth). Evident ca si eu m-am gandit la varianta asta ca sar putea indoi dar exclud acest lucru deoarece daca il pun pe suprafata perfect plana cu camera in sus nu are nici un joc. Mai mult ma baga in ceata ca si telefonul sotiei face la fel care ea il tine 90% numai in geanta iar cand am primit noul telefon in primele zile nu sa reprodus problema.
Am verificat daca si la iPhone 6s face la fel si am observat ca unele fac altele nu fac (am verificat la colegii de la munca )

P.S. legat de filmul de mai sus…nu face asa tare face foarte foarte incet in special auzi zgomotul daca apropii telefonul de ureche. In plus imi da senzatia ca in zona de mijloc al display-ului este un mic gol :slight_smile:

Eu unul nu mi-aș face griji. Dacă display-ul este fix, nu joacă, nu sunt probleme vizibile la îmbinarea cu corpul telefonului, atunci nu cred că are rost să te îngrijorezi. Și în niciun caz n-aș apăsa mai tare pe ecran, că nu am de ce. :slight_smile:

Imi fac griji doar dpdv al faptului ca ambele telefoane fac la fel si in plus primul a fost schimbat avand in vedere ca au descoperit o problema la el. Intradevar in momentul in care apasam umpic ma tare acela chiar scartaia ca o balama veche dar cel care il am acum fiind cu siguranta refurbish ma gandeam sa nu fie reparat corespunzator si de aceea intreb lumea de pe forum daca si la ei se reprodce problema (fiind un fel de expected behavior)

Dacă funcționează cum trebuie, nu ar trebui să îți faci probleme. Însă, la un aparat care costă cât costă, nu este normal.

OK,

revin cu “noutati” pentru mine sincer era ceva de asteptat. Am fost la garantie cu telefonul si binenteles ca il va schimba. Sincer sunt la al 3-lea iPhone6 schimbat si sper ca de data asta sa fie totul ok. Cei de la Apple au sesizat faptul ca display-ul este “stramb” cu mici denivelari. Sincer nu prea sunt incantat de treaba asta deoarece ultima data am asteptat aprox 5 saptamani pana a venit telefonul pe motiv ca Apple a avut ceva probleme cu stocurile de iPhone 6. Mai mult cei de la gartantie mi-au spus ca 100% telefonul care mi-a fost inlocuit a fost refurbish si nu unul 100% nou.
In rest ce sa mai zic…rabdare si tutun ca altceva nu am ce face :slight_smile:

Ba ai, renunță la fumat :wink:

Eu nu inteleg faza asta cu “refurbished” ! Cum vine asta? Iti schimba telefonul cu un alt telefon “refurbished” si nu te anunta? asta inseamna ca si-au batut joc de tine. Ei trebuiau sa te informeze ca produsul e refurbished in momentul in care ti l-au inlocuit, nu sa suspectezi tu asta. Sa fie foarte clar, un produs refurbished NU ESTE un produs nou.

Am aceeasi problema cu un Iphone 6 luat de 3 saptamani… se aude un fel de click pe partea stanga sus a display-ului atunci cand apas pe el putin mai tare. Ma gandesc saptamana asta sa dau o fuga pana la noumax. E pur si simplu deranjant ca un telefon de 2700 ron sa faca asa. Am mai cumparat saptamana trecuta un Iphone 6s Plus si de asemenea mai am un Ipad Air 1, insa vad ca nu am probleme de genul cu ele. Oricum sunt nervos si revoltat. Apple in sus Apple in jos, dar vad ca mai mult in jos in ultima vreme.

BogDE,

ideea este ca a fost un stoc mai “deosebit” cu aceasta problema si telefonul se va inlocui cu unul reparat. Dar daca defectul se poate replica si a doua oara ti se va da un telefon nou si nu refurbish. Dupa experienta avuta(am schimbat 2 telefoane pana acum pana am primit unul fara nici un defect ) am decis sa merg si cu telefonul sotiei si ce crezi?!?! I sa schimbat de 2 ori telefonul. Prima data cu un refurbish care arata impecabil nu avea acel zgomot dar i se tot restarta asa din senin de cateva ori pe zi si a primit si ea unul nou. Asadar fugi cu el in service si rezolva problema.
Legat de refurbish nu te speria ca refurbish-urile pot fi mult mai bune decat cele noi.

ma indoiesc ca refurbishurile pot fi mai bune decat cele noi si spun asta bazandu-ma pe propria experienta. Ce-i drept era vorba de o masina, respectiv de motorul unei masini. In fine, la ce service ai fost? Eu ma voi duce la noumax, insa din mesajul tau inteleg ca de inlocuit mi-l vor inlocui insa cu unul refurbished? Si apoi doar daca va mai avea o problema imi vor da unul nou?

Un calculator/telefon folosit cîteva săptămîni și fără probleme are șanse mult mai mari să meargă fără cusur mulți ani. De ce? Deoarece produsele cu defecte din fabrică se manifestă în primele 3 luni, dacă un produs are peste 3 luni și a mers suficiente ore pt a fi testat este mai de încredere decît un produs absolut nou, nefolosit.
Așa spun statisticile, nu e invenția mea.

vorbeam despre un produs “refurbished” si din experienta lui Theo si de asemenea din experienta mea, ceea ce am afirmat se confirma. Legat de ce spui tu, cu tot respectul, nu-s de acord cu tine. Dar e o opinie personala. Sunt curios totusi unde gasesti tu de vanzare telefoane/calculatore folosite doar cateva saptamani. Mie unuia mi s-ar parea cel putin suspect sa cumpar un astfel de produs.

Cele expuse în magazine sînt, la un moment dat, vândute, ce crezi că fac cu ele? Le aruncă? Nu, le vând. pcgarage.ro are rubrică specială pt așa ceva.

Eu am dus ambele telefoane la iStyle unde am fost multumit de ei pentru ca sau miscat destul de repede in ambele cazuri si mai mult mi-au dat si explicatiile mentionate de mine mai sus. Un refurbish este acel telefon care a fost reparat si testat o perioada mai lunga de timp. Aici e o mare discutie se poate compara cu masinile sh care daca ai noroc si nimeresti una in stare buna si nu bagi bani in ea sau una care dupa un anumit interval de timp cedeaza si incepi sa investesti in ea.
Primul schimb se face cu un refurbish venit din china iar daca si acesta are probleme atunci vei avea un telefon nou.
In cazul meu la primul telefon si cel refurbish sa confirmat problema semnalata de mine de la inceput si sa schimbat cu unul nou iar in cazul telefonului sotiei cel refurbish nu avea probleme “hardware” si issue era de iOS. Probabil cu o resoftare se putea rezolva dar Apple a considerat sa il inlocuiasca cu unul nou :slight_smile:
Eu zic sa nu iti faci prea mari griji/probleme ca orice telefon iti vor da si va avea cel mai banal issue ti se va schimba fara discutii. Din acest punct de vedere Apple sta foarte bine la capitolul garantie comparativ cu alti producatori.

Să ne înțelegem: nu m-am referit la produse Apple ori non-Apple s.h., m-am referit la acele produse expuse o perioadă de timp în magazine și/sau expoziții care sînt folosite de vizitatorii ocazionali și care, la un moment dat, se vînd, evident, că doar nu le vor arunca. eu însumi am luat asemenea produse, de ex. un monitor Iiyama provenit dintr-o expoziție, raritate la vremea aia. Îl am și azi, după mai bine de 10 ani, este de o calitate excepțională. Deci am vorbit în deplină cunoștință de cauză, nu din povești. Evident, pot fi și situații nefericite, dar asta este posibil cu orice produs. Am avut și situații din astea, fiind în garanție, care-i baiul? Refurbished ori nu, dacă produsul se comportă în parametrii normali recomandați de producător nu aș fi deranjat.
La s.h. este cu totul altceva, ai noroc sau ghinion, mai ales că mulți care vînd ascund unele hibe.