Iphone 4 nu gaseste reteaua

am un iphone 4 iar de curand l-am scapat pe jos pe pamant. defectul este ca nu mai vede reteaua gsm(cauta intruna ore in sir ) . precizes ca el functioneaza normal doar aceasta problema o are. pot rezolv in vreun fel aceasta problema sau trebuie dus la service? sau ii pot face o reinstalare de soft?

Parerea mea ca e ceva mecanic legat de hardware tinand cont ca problema a aparut dupa un soc. Deci service.

Fiind vorba de un șoc la cădere, rezolvarea nu poate fi decît înlocuirea părții stricate, în cel mai fericit caz un contact desfăcut. Nu văd ce ar rezolva reinstalarea softului, dar o poți face, evident, nu are ce face rău, probabil nici nu vindecă boala.

am inteles. va multumesc de sfaturi. eu nu ma pricep la asa ceva dar cum as putea sa sa resoftez eu telefonul?

Îl conectezi la iTunes, faci backup, apoi dai Restore și se face singur.
sînt sub 1% șanse să rezolve problema după o căzătură, dar rău nu are ce face.

multumesc

Oricum, asemenea backup trebuie să faci fie automat, fie manual, periodic, în funcție de nevoi. Lichidele și șocurile sînt moartea unui asemenea aparat, deci grijă.

buna ,eu am un iphone 4 ,dar nu are loc de sim ,adica nu are spatiul acela pe lateral unde se poate introduce cartela ,cum pot sa il fac sa pot suna si sa trimit mesaje ?

Ți-am răspuns și la mesajul privat. Sigur că are loc pentru SIM, uite cum se procedează: