iPad Pro: review-uri, păreri, impresii

Păi eu așa aș face, dacă mi-aș lua un iPad Pro, clar aș folosi Pencil-ul cu el. Poate e doar o prejudecată, dar mi-am luat și Magic Mouse la MacBook în loc de alt șobolan tot în ideea că în „ecosistem” ar trebui să meargă lucrurile cel mai bine. Iar faptul că @tudor, ca artist grafic profesionist, a lăudat Pencil-ul mi se pare un vot important (chiar dacă acum văd că a scris că nu are cu ce-l compara :slight_smile: ).

Eh, nu sunt deloc artist, dar pur și simplu n-am ce să reproșez creionului de la Apple. E ca și cum aș scrie cu un instrument tradițional.

Face șmecherii din astea? :smiley:

Thanks. Așa e la inceput, te codești că sunt scumpe astea de la Apple bla, bla, dar pâna la urma ajungi la concluzia ca-și merită banii. Zgârcitul ajunge sa dea mai mult ulterior. ipad pro e cu 1000 lei mai scumpa decât air 2 dar e mult mai dotată. În afara de puterea brută (dublă față de air2) mai e si camera foto cea de ip6s, 4 difuzoare plus ecran foarte bun si…pencilul cu care se împerechează. Așa ca de sărbători îmi fac cadou tableta.

Eu cred că face, într-o aplicație care să aibă instrumente de caligrafie. E vorba de răspunsul la presiune, precum și înclinație, mi se pare.

Cu aplicația și brush-urile potrivite, face.

Uitându-mă la filmulețul ăla, îmi dau seama că Pencilul are un minus față de peniță: nu detectează rotația în jurul axei proprii. Păi normal, e creion, nu peniță, nu? :slight_smile:

Eu cred dă nu există reguli generale, unuia îi place aplicația X, altuia Y, unuia un anume stylus, altuia alt model…
@Florin Balas. În general, da, există un raport calitate/preț, nu totdeauna însă. Apple a avut și are produse scumpe și foarte scumpe, prețul însă nu se reflectă automat și în calitate/performanțe. Nici nevoile nu sînt uniforme, există preferințe, gusturi, nevoi…

Poate ca prea scumpă, dar nici cu concurentul direct surface pro 4 de la Microsoft nu mi-e rușine. E chiar mai scumpă.

Ăăi e MS, nu? Plătești un pic și firma? Cum ar fi să vîndă ditamai MS o jucărie ca asta cu, să zicem, 2199 USD? Parcă nu dă bine… Acuma, tehnic și sincer vorbind, cred că MS Surface 4 este peste ce face Apple pe zona iPad Pro. Sigur, aici judecăm și sistemul de operare, dar acel Surface 3 și 4 cu Windows 10 la bord nu e chiar ceva rău. Eu m-am dezobișnuit de Windows și nu aș reveni la acest OS, dar nu toți fac la fel.

Aici e o comparatie intre cele două: surface 4 vs ipad pro 12,9". Totuși castigă ipad-ul.
http://www.laptopmag.com/articles/microsoft-surface-pro-4-vs-ipad-pro
Am trecut de pe Windows pe OS X cu imac late 2015. Nu m-as întoarce pe windows cu o tabletă. Oricum soția are un laptop cu windows 10 pentru cazuri critice.

Depinde ce concluzie vrei să tragi dintr-o comparație, analiza o duci acolo unde vrei să ajungi prin „metode specifice”, să spun așa. :wink:

La cine te referi că trage concluzii? La mine sau la cel care a facut comparația?

La cel care a făcut comparația, evident.

Prefer “chinuiala” de a avea un manager de fișiere adevărat, de a pune unde vreau eu iconițele pe ecran, de a pune ce launcher vreau, de a avea acces la fișierele RAW ale camerei foto, de a modifica o linie într-un fișier și a activa funcția de înregistrare a convorbirilor (nativ, nu din ce se aude de la difuzor), de a alege ce aplicație vreau eu ca default pentru o anumită acțiune (nu să îmi fie impusă) etc.

Cu toate astea, un iPad Pro cu Pencil mi-ar face și mie cu ochiul, doar pentru Pencil. Păcat de preț…

De-asta cochetez si eu cu tableta. Pentru pencil să o folosesc ca un caiet de notițe (pt mate în special). Și pentru navigat pe net iar ecranul ăla superb (din câte am citit) de pe ipad pro 9,7 este numai bun și pentru un film.
Acum nu știu daca variantele android (tot în zona asta de preț) se pot compara cu ipad-ul. Pt că intra-devăr androidul iți oferă nult mai multa libertate.
O chestie care o vreau neaparat. Pe imac am partajat filmele prin KODI ca server DLNA. Pe ios ce aplicatie (aș prefera free) exista care sa-mi redea filmele servite de KODI prin DLNA și sa-mi încarce și subtitrarea?
VLC-ul îmi reda fluxul video fara probleme dar nu încarca subtitrarea (care are același nume cu filmul, evident). Am phone 6s dar dacă îmi iau tabletă ar fi numai bună pentru filmele partajate de pe mac.

„Avantajul“ lui Apple cu iOS fažá de Android este că acest din urmă sistem de operare este așa de stâgaci făcut, așa de năcărcălit, încît iOS bate la poponeață Android pe orice secvență. Ca atare, cine vrea să folosească o tabletă pt ceva serios, atunci un iPad ori una cu Windows.

Pe mine libertatea de pe Android mă lasă rece. Singurul lucru care mă interesează este să am aplicații cu care să-mi fac treaba și care să se integreze cu aplicațiile pe care le folosesc în OS X. Chițibușurile și customizările nu-mi folosesc la nimic.

Android este un Linux portat pe telefoane și pe tablete, în ciuda vechimii sale, duce cu sine toate necazurile Linux-ului, fără să aducă lucruri superioare celorlalte două sisteme de operare, respectiv iOS și Windows. Este, pur și simplu, un iOS stîngaci făcut. Eu folosesc o tabletă AllView pt navigație cînd sînt la volan în locuri străine, deci cam o dată pe an, în rest mai joc bridge, e un progrămel cu probleme interesante. Pt lucruri serioase, nu am ce aplicații pune pe tableta aia, am tot încercat.
Posibil însă ca unora să le placă sistemul, sînt gusturi și gusturi. După părerea mea, Android nu este un sistem de folosit pt chestiuni pro (termenul pro e vast, de la texte pînă la grafică ori procesare foto).

Bun. Androidul oricum nu intra serios în discuție. Mie ciudă un singur lucru. Că Apple in zgârcenia arhicunoscută nu au pus 4 GB RAM pe pro-ul de 9,7". Cred că într-un an acest lucru se va simți când vor apărea programe mai pretențioase plus lucrul în multitasking.