iPad Pro: review-uri, păreri, impresii

Ăăă, păi și tu la ce folosești iPad-ul ăsta? Adică l-ai luat doar pentru că are ecran mai mare și te dai cu el pe net?!
Că pare jalnic din tot ce scrii. Frumos, dar (aproape) inutil (deocamdată?!)

Dom’le, depinde de nevoi, de gusturi…

Eu îl folosesc pentru schițe și desene și pe post de tabletă grafică pentru Illustrator. Am avut ieri de refăcut manual o ilustrație după un scan. A mers mult mai repede și mai ușor cu Pencil+Astropad+Illustrator decât cu mausul.

E mai ușor de lucrat cu iPad-ul decât c-o tabletă grafică? Întreb, pentru că prima și ultima dată când am lucrat c-o tabletă a fost „dureros” de-ncet. :blush:

Este infinit mai ușor pentru că manipulezi cu creionul obiectele direct pe ecran.
(Mă rog, și Cintiq-ul face la fel, dar bănuiesc că te referi la tabletele alea clasice.)

Da, de alea vechi și de demult ziceam.
Mă bucur că e rapid. Și ecranul mare-l face extrem de util.

Cred că revenirea omului la folosirea unui creion/stylus este un lucru bun. Am văzut și auzit zilele trecute o mamă care spunea că fiica ei a început să scrie pe la 5 ani direct pe calculator. Dacă acel stylus va merge frumos pt adnotat PDF-uri, da, încep să mă gîndesc serios. Ai testat? Poți adnota pdf-uri cu creionul ăla? Pt mine ar fi un detaliu esențial.

Ohoho, merg superb adnotările. Alaltăieri am completat și semnat cu creionul un formular PDF.
Chiar și în Word pentru iPad poți face adnotări cu creionul pe documente, e o funcție pe care au introdus-o la ultimul update din ianuarie.

Și vreo aplicație care să convertească scrisul de mînă în text cu font? Ar trebui să fie…
Asta cu adnotările cu creionul începe să fie ceva f. tentant pt mine.
P.S. Da, există:

PDF Expert pe iPad Pro:

Da, frumos… Se pare că e mult mai frumos și mai ușor decît pe un notebook. Ei, pentru așa ceva aș lua un iPad Pro, deși cred că și Androidul știe și la prețuri mult mai mici. Rumeg problema intens. Un argument serios pt un iPad este că „se pupă” mult mai bine cu OS X decât Android ori Windows.

Contează enorm mărimea ecranului. La iPad Pro ecranul e aproape cât o coală A4, deci este perfect pentru afișarea documentelor sau pentru notițe. Dacă aș avea de ales aș alege între iPad și Surface sau altă tabletă de 12"-13" cu Windows. În niciun caz Android.

De acord, nici mie nu-mi place Android.

Eu l-aș lua pentru a citi benzi desenate, dar mă tem că un astfel de motiv nu stă în picioare în cadrul Consiliului de Familie în care se dezbate bugetul :sweat:

Totuși, între tabletele cu ecran peste 11 inci, acest Lenovo Pro nu stă rău. E drept, are Android, totuși…

Eu revin cu experiența proprie: cu iPad Air + Adonit Jot Pro mă simt foarte bine la adnotări, sublinieri, scris de mînă (în Notability și GoodReader). Mi-e de ajuns diagonala, pot ține și cu o mînă oarecum lejer. Iar în ce privește stylus-ul, nu am testat iPad Pro + Pencil, dar mă mulțumește ce am acum.

E drept, nu fac grafică, nu știu să desenez și nici nu mă interesează să editez poze pe iPad. Dar pentru studiu ca mai sus, sînt foarte mulțumit.

Și asta e o idee de luat în seamă.

Eu n-am nimic cu Androidul, însă în viitor părerea mea e că aplicațiile pro pentru tablete vor apărea mai întâi în iOS iar unele dintre ele vor exista numai în iOS. Nu cred că Android are mare viitor în privința asta. Samsung tocmai a scos o tabletă nouă, mare, care rulează Windows, nu Android.

Windows nu prea are aplicații touch grozave în schimb poți folosi la nevoie orice aplicație pentru desktop.

Asta e clar. Android este un Linux adaptat la telefoane și la tablete și păstrează tradiția aplicațiilor cu interfață urîtă și non-pro. Eu nu mă pot învăța cu Android, este un sistem chinuit, copiat după iOS și mereu în urma acestuia.
E frumos acel Samsung, presupun că merge și frumos.

Uite aici o tabletă cît se poate de interesantă și la un preț fără concurență. Nu știu cum funcționează, am avut 2 produse AllView, încă mai am unul, nu am niciun reproș major.