iPad Pro: review-uri, păreri, impresii

Cu doua randuri mai sus scrie despre creatorul aplicatiei Acorn. De ce vrei sa vad asta?

Nu tu, @Adrian_Manea a pus un link pe care îl pusese și @tudor cu două rânduri mai sus :smile:

Baietii de la ifixit au facut bucati si Smart Keyboard-ul.

Cum se descurcă un student cu un iPad Pro.

https://medium.com/@karan301_/ipad-pro-in-the-clasroom-f3c0b9ae08f1#.op9fkzwap

O discuție comparativă între Apple Pencil și alte stylus-uri populare.

Aici este o analiză a unei keyboard Logitech pt iPad Pro, considerat de autor superior celui lansat de Apple, în ciuda unor dezavantaje precum mărimea și greutatea.

Nu înțeleg de ce cineva și-ar maltrata iPad-ul închizându-l permanent într-o carcasă+tastatură urâtă și voluminoasă. Cine simte nevoia de a avea în permanență o tastatură reală, are nevoie de un Macbook, nu de un iPad Pro.

Iar pentru utilizare ocazională, o tastatură Bluetooth precum Logitech K811 este mult mai bună. iPad-ul meu va avea întotdeauna atașat doar un smart cover și atât. De aia e tabletă, ca s-o folosesc pe post de tabletă, nu ca pe un laptop.

1 Like

Și eu zic la fel, de altfel de aia nu-mi plac tabletele, în general. Este adevărat că, dacă se pune la punct un creion ca lumea, să scrii „pe bune”, atunci putem discuta. Acelui flăcău i-a plăcut, pur și simplu, tastatura aia și o consideră mai bună decît ce oferă Apple.

Cam târziu, dar apărut și review-ul Anandtech pentru iPad Pro.

http://www.anandtech.com/show/9766/the-apple-ipad-pro-review

De ieri sunt în posesia unui iPad Pro cu Pencil cu tot.

Creionul funcționează superb. Nu sunt artist dar schițez și scriu destul de mult cu unelte de scris clasice, iar Pencilul mi se pare perfect. Nu are lag, sau dacă are atunci este imperceptibil sau complet nederanjant. Depinde și de aplicație, dar trebuie să fii obsedat ca să te deranjeze un lag de câteva milisecunde, dacă există.

Interesantă sculă iPad-ul ăsta.

1 Like

Ieri am citit și că Apple va permite iPad Pro să actualizeze firmware-ul pentru accesoriile sale (tastatură și Pencil). Deci probabil au ceva planuri mari, în perspectivă.

Păi ar trebui să aibă, că au cam întîrziat vreo 2 ani.

Felicitări!

Nu mă așteptam la asta: Apple’s iPad Pro outsells Microsoft Surface tablets in debut quarter: http://www.geekwire.com/2016/new-data-apples-new-ipad-pro-outsold-microsoft-surface-tablets-in-holiday-quarter/

Apple și-a consolidat poziția de bun creator de device-uri, MS încă nu. În al doilea rînd: sistemul de operare. Dacă cineva are un iPhone, este probabil că își va lua un iPad, pro sau nepro, nu alt device. Nu numai stricta config hard este determinantă la vînzări, ci un ansamblu de factori, inclusiv de psihologie umană. Dacă cineva, un non-Apple fan, își ia un iPhone, îi place și se decide să ia și o tabletă, este evident că va lua un iPad, nu o tabletă cu Windows ori cu Android.

Da, sunt surprinzătoare estimările alea, dar totuși nu știu cât de reale or fi. Cei de la Microsoft spuneau prin toamnă că Surface se vinde foarte bine. Apple nu zice nimic atunci când nu are cifre cu care să se laude. Poate la evenimentul din martie vom afla mai multe.

În mod landscape tastatura iPad Pro-ului este aproape la fel de mare precum cea de pe MacBook Pro. Măsurând de la tasta Tab până la Ț, pe iPad Pro avem 26 cm, iar pe MBP 27 cm.

Cu alte cuvinte se poate scrie în condiții foarte bune pe ecranul iPad Pro-ului (desigur, cei care dactilografiază în orb vor prefera în continuare o tastatură mecanică).

Asta ar fi o problemă. A doua este că Apple ar trebui să includă în OS X, măcar ca opțiune, funcția option/alt pt taste moarte, absolut necesară pt uz pro (lingviști, dialectologi etc.), atunci cînd e nevoie de caractere combinate complexe, de care nu scapi uneori dacă vrei să scrii ca un lingvist adevărat. Sigur, pt majoritatea covîrșitoare a utilizatorilor, asemenea funcții nu sînt necesare, dar pt unii (ca mine) sînt esențiale. Dacă e „pro”, trebuie să fie pro „pe bune”.

Momentan problema cea mai mare a iPad Pro-ului este lipsa aplicațiilor de nivel profesional cu care să poți lucra în condiții apropiate de cele de pe un computer normal. iOS pe iPad este acum în situația în care era defunctul Windows RT pe modelele anterioare de tablete Surface. Cred că 2016 este un an crucial în ceea ce privește viitorul iPad-urilor. Apple are de rezolvat două probleme:

  • Să îmbunătățească radical iOS pentru iPad (măcar versiunea pentru Pro).
  • Să stimuleze cumva developerii pentru a crea aplicații de nivel profesional.

Referitor la aplicații, iPad Pro-ul excelează (cum era și normal) în două domenii, ambele legate de Pencil: scrisul de mână și desenatul. Pentru desenat există câteva aplicații absolut superbe, cum ar fi Procreate sau Concepts.

Microsoft Office este surprinzător de bun pe iPad Pro, deși îi lipsesc multe din funcțiile disponibile pe Mac sau Windows. Microsoft se zbate foarte tare cu Office-ul pentru iOS. Cred că sunt printre cei mai activi developeri, scot update-uri dese și țin pasul cu toate noutățile de la Apple. Cred că iPad-ul are mai multă nevoie de Office decât are Office nevoie să existe pe iPad, însă e bine că Microsoft nu pierde șansa să mai câștige teren și pe alte platforme decât cele proprii.

Dintre aplicațiile pentru design grafic cele de la Adobe sunt doar niște jucărele pentru desenat. Singura aplicație decentă pentru grafică vectorială este Audodesk Graphic. E acceptabilă pe iPad Pro, se poate lucra în condiții satisfăcătoare, dar când ți-e lumea mai dragă te lovești de lipsa unei funcții de bază de care ai mare nevoie.

N-am găsit până acum nicio aplicație pentru editare foto care măcar să semene a Photoshop și să facă jumate din câte face Photoshopul. Da, există tone de aplicații pentru prelucrarea pozelor, dar mai toate nu știu decât să aplice filtre și să dea cu pensula. Pixelmator nu e în stare nici măcar să pună o mască pe un layer.

De departe cea mai utilă aplicație pentru designerii care simt lipsa unor programe complete precum Photoshop sau Illustrator cred că e Astropad, care pe mine m-a convins că în majoritatea situațiilor aș prefera să lucrez cu Pencil-ul, nu cu un maus. Le-aș sugera celor de la Adobe ca, dacă nu reușesc sau nu au chef să facă aplicații bune pentru iOS, atunci măcar să-i sprijine activ pe băieții de la Astropad, că au făcut o treabă foarte bună până acum.

Aud că Serif pregătește versiuni de iOS ale aplicațiilor Affinity, ceea ce e un lucru foarte bun. Sper să apară anul ăsta.

Pentru cei care scriu cod web și vor să-și încerce puterile pe un iPad le recomand Coda. Coda e o aplicație bunicică, deși nu pricep de ce nu au introdus până acum mai multe funcții elementare care ar trebui să existe în orice editor de cod HTML. Ba nu, este perfect explicabil: aplicația costă doar 10 dolari (sau euro). Cum să se compare cu versiunea pentru OS X care e de 10 ori mai scumpă?

Da, realitatea e că developerilor le-a fost frică până acum să investească în aplicații bune și scumpe pentru iOS, fiind convinși că nu există piață pentru ele. Vor reuși oare iPad Pro și Apple să schimbe această mentalitate? Vom vedea.

1 Like

Nu am și nu îmi voi iPad, pro sau nepro, dar am butonat tot felul de tablete. Ceea ce spui îmi confirmă ceea ce am tot spus: Apple a luat-o „la bîjbîială” pînă, într-un tîrziu, s-a decis spre un iPad care să fie cît de cît utilizabil pt chestiuni serioase.

Eu cred că nu degeaba au pus 4 GB de RAM pe un iPad. Sper să aibe intenții serioase anul ăsta. Aștept cu nerăbdare iOS 10 și îmi dă speranțe faptul că în decembrie l-au pus pe Phil Schiller șef peste App Store. E mare nevoie de schimbări acolo.