iPad Pro: review-uri, păreri, impresii

Păi dacă nu faci artă și te rezumi la desene geometrice, iPad-urile actuale sînt suficiente, cu un stylus bun (chiar Wacom are niște modele mai serioase, pe la €100). Or în afară de hașură și “feeling”, nu aduce nimic nou pe piață creionul ăla.

Sînt de acord că Cintiq e altceva, practic prin răspunsul tău și comentariile mele rezultă o dată în plus că iPad Pro e degeaba, în forma actuală, mi se pare mie.

Întrebarea e dacă aplicațiile actuale și viitoare vor funcționa optim cu unul din stylus-urile 3rd party existente pe piață. N-am garanția asta. Nici Pencil-ul nu oferă vreo garanție, dar mă gândesc că e mai ușor să faci o aplicație compatibilă cu creionul de la Apple decât cu astea care imită degetul.

E adevărat, dar pe de altă parte, multe stylus-uri pro sînt cu bluetooth, unde API-ul e suficient de generalizat. Iar dacă nu e, avem exemple de aplicații care se fac încît să funcționeze mai bine decît oricare alta cu orice accesoriu, dacă-l folosești pe al lor.

Oricum, ai dreptate, ideea unui stylus din ecosistem e bună și dă speranțe.

Cred că îmi iau și un creion d=ăsta, am făsit unul capacitiv ieftin, vreo 25 de lei, presupun că e bun măcar pt a vedea cum se comportă pe un ecran de tabletă. Mie mi-ar ajunge ca să notez/subliniez în PDF-uri, nu am alte pretenții de la un stylus.

Am și un creion cu vîrf de-ăla mărișor, cauciucat și vreau să spun că-l urăsc. Chiar dacă pot alege grosimea urmei lăsate din aplicație, ditamai vîrful chiar mă încurcă. Nu pierzi mare lucru dacă-ți iei unul, 20-30 lei n-ar fi o pagubă, dar bag mîna în foc că nu-ți va plăcea să subliniezi cu el. Să marchezi (highlight), poate, dar să subliniezi sau orice la care ți-ar trebui cît de cît precizie, eu, unul, nu m-am putut obișnui. Mi-am “gîtuit” vîrful cu niște ață, i-am dat roată la bază să se mai îngusteze și tot degeaba :smile:

dă-mi o idee mai concretă…

Păi dacă vrei ieftin și cel mai comun, ia-ți de oricare, din alea cu vîrf cauciucat, nu cred să fie diferențe considerabile. Dar, repet, cred că o să te nemulțumească (im)precizia, în timp.

Dacă vrei cu vîrf subțire, să vezi bine ce subliniezi, încercuiești, eventual să mai și scrii nițel, ai de ales între unul capacitiv și unul cu bluetooth. Din prima categorie, nu prea se găsesc la noi, cu atît mai puțin expuse, doar ceva de la Wacom, seria Bamboo Fine sau așa ceva era la cel.ro. Adonit Jot Pro pe care l-am luat eu e dintre cele mai populare, dar m-am bazat pe review-uri și l-am comandat de pe Amazon (7€ transport).

Din cele cu bluetooth, tot așa, după popularitate, Adonit Jot Script, eventual v2, ediția Evernote ar fi. Dar, deși aplicațiile cu care e compatibil funcționează impecabil, nu știi niciodată cînd dai peste ceva pe care nu-l suportă sau o aplicație cu care funcționează defectuos.

După ce am studiat vreo săptămînă piața, astea sînt concluziile mele. Iar decizia mă mulțumește pe deplin.

Nu scriu, highlight și o linie-două pe pagină în dreptul părții relevante.

Atunci poate cel mai bine ar fi să-ți iei orice, nu prea scump și comod de ținut în mînă, cred că astea ar fi singurele criterii.

Comparație prețuri SUA:

  • iPad Pro + Pencil + Smart Keyboard = $1217
  • MBA 11" = $899
  • MBA 13" = $999
  • MB = $1299
  • MBP 13" = $1299

Note:

  • Mai multe review-uri (un exemplu) au subliniat faptul că iPad Pro este la limita portabilității. E prea greu și prea mare ca să fie ținut comod într-o mână sau să citești pe el stând întins în pat. Avea dreptate Horace Dediu când zicea că e un iPad Desktop, de ținut pe birou.
  • În lista de prețuri de mai sus sunt două modele de Mac portabile sau ultraportabile care sunt mai ieftine decât iPad Pro+accesoriile dar incomparabil mai capabile. Macbook-ul Retina este un pic mai scump dar are capacitate de stocare dublă (256 GB față de 128 GB la iPad Pro). Mi-e greu să înțeleg de ce ar vrea cineva să dea atâția bani pe un iPad Pro acum, în detrimentul unui Macbook de orice fel.
  • Elementul diferențiator pentru iPad Pro ar fi trebuit să fie software-ul, sistemul de operare și aplicațiile, dar Apple continuă să neglijeze acest aspect.
  • Un alt diferențiator al Pro-ului este Pencil-ul, care însă prezintă interes doar pentru un număr limitat de utilizatori.
  • Desigur, cei cărora le place ca totul să fie cât mai mare și cât mai strălucitor vor aprecia și iPad Pro-ul, dar tableta optimă din toate punctele de vedere rămâne momentan iPad Air.

Părerea mea este că Apple nu are, pur și simplu, nicio logică și niciun plan. Pare ciudat, dar așa este, dovadă că totul este incoerent și la plezneală, să zic așa. S-au prins că, în ultimii 2 ani, lumea caută tablete „deștepte”, cu tastatură și stylus și fac și ei, numai că au ajuns prea tîrziu. iOS nu este un sistem de operare „pro”, ca atare nici tableta nu poate fi, chiar dacă i-au pus „pro” în coadă. Singura șansă ar fi lucrează la un iOS pro sau la un OS X pt iPad pro, naiba știe. Și prețurile sînt aiurea, dar posibil să reflecte o anume apetență a pieței pt așa ceva.

Un mini-review din partea unui designer grafic. Concluzia = deocamdată aplicațiile pentru design sunt limitate și prea puțin utile.

Păi eu ce spun? asta spun, că iOS nu poate oferi, așa cum arată acum, cel puțin, un OS pt aplicații pro. OS X o fi el peste Windows 10, numai că MS a pus W 10 și pe tablete. Nu le-am pipăit, dar analizele sînt destul de clare. Tot ce pot spera este că au în lucru un iOS 10 pt iPad pro. În mod evident însă, echipele nu sînt sincronizate, cea mai bună dovadă că merg la plezneală, nu cu un plan coerent de acțiune. Așa e cînd stai pe un butoi imens de bani, nu-ți mai pasă de detalii.
Faptul că Apple nu mai este atent la detalii, față de perioada Steve, reiese din multe exemple. Unul l-am mai analizat aici: ultimul MB. Scoți un aparat mic și simpatic, nu foarte performant și scump. Asta n-ar fi nimic. Îi faci o singură mufă și… ce faci dacă trebuie să și alimentezi să și proiectezi pe un monitor extern? sau să și copiezi pe un disc extern? Iei, neică, adaptoare, așa că ai o jucărie mică, ușoară, compactă și 2-3 adaptoare ca mai bagă și ele suta de euro la deja o sculă f. scumpă. Și care deja nu mai e deloc ușoară și compactă cu 2-3 adaptoare după ea. Ăsta nu e Apple pe care-l știu eu din junețe.

Un alt review, concentrat pe creion.

O părere iPad Pro vs. Wacom Cintiq din partea unui ilustrator:

Mă gândeam să-mi iau un stylus mai deștept pentru a-l folosi cu un iPad “normal”, însă văd că deja producătorii de aplicații se orientează către Pencil. De exemplu în aplicația Graphic 3.1 pentru iPad Pro doar creionul Apple funcționează ca stylus sensibil la presiune.

Preț Apple Pencil în Germania = 109,00 €
Prețul românesc (NouMax) = 604 Lei :angry:

Iar pentru iPad, iStyle vs. Apple Store Germania:

Între timp pe eBay prețurile creioanelor au ajuns pe la 3-400 de dolari sau chiar mai mult. E o lipsă acută de accesorii pentru iPad Pro în magazinele Apple din SUA. Nu neapărat cererea e foarte mare, ci oferta foarte slabă: Apple Store-uri din mari metropole americane primesc doar 2-3 creioane în stoc într-o zi (și nu neapărat zilnic). Incredibil ce dezorganizați sunt cei de la Apple.

În clipa cînd încurajezi vînzările la negru, deja gîndul te duce în altă parte. Că Apple o duce în general rău cu planurile și cu organizarea a devenit evident încă de anul trecut și, clar, cînd au lansat acel nou MB.