iOS 12 impresii

Sunt mai multe cu “Measure” în denumire, dar numai una e făcută de Apple.

Am lamurit problema. Numai SE, 6s si urmatoare, iPad 5gen si pro au aplicatia Measure. :frowning:
Imi trece un gand prin minte ca probabil mergea si pe 6, dar de ce sa nu te stimuleze sa schimbi telefonul. :anguished:
Dae am in Sfaturi informatii cum sa o folosesc. Mersi.
O sa ma uit daca din restul aplicatiilor de masurat e vreuna buna.

A venit cu sistemul la mine.

Vouă vă vede iTunes iPhone-ul după update la iOS 12? Mie nu mi-l vede iTunes. Ultima versiune de iTunes. Apple Configurator îl vede fără probleme. iPhone SE. [Later edit] iTunes nu vede nici iPad-ul mini 2. Sper să vină un update la iTunes.

Eu mi-am făcut update-ul iPadului și iPhone-ului conectat la iTunes, a mers fără probleme. Fi-mea cu 6 nu a reușit cu iTunesc, se oprea la un moment dat și acolo rămânea. De vreme ce făcuse backup, i-am sugerat să facă direct din telefon și a mers. Dar ulterior iTunesc vede telefonul. Ai trezit telefonul și ai pus codul de acces și tot nu-l vede? Că fără codul de acces nu-l vede…

Telefonul se trezește, dar nu cere nici un cod de acces. Update-ul nu l-am făcut prin iTunes, ci direct pe telefon prin wifi. Nu sunt singurul, și pe Macuser niște domni au pățit la fel.

Dom’le, când vâri cablul ăla de la telefon în calculator, trebuie să-l trezești dacă ai cod de acces, eu am, altfel nici iTunes nici Photos nu se conectează la calculator. Sigur, dacă nu ai cod de acces, nu cere nimic.
P.S. Poate nu am folosit eu un limbaj cușer, prin „cod de acces” mă refer la acele 4–6 cifre pe care la tastezi când vrei să folosești telefonul ori să pui degetul pe buton ca să citească amprentele. Sigur, dacă nu ai activat niciun cod de securitate, nu cere nimic.

Da, cere parola de trezire, care poate fi tastată (cele 6 cifre la iPhone SE, 4 cifre la iPad), sau poate fi deblocat cu amprenta, dar asta doar la prima conectare la un calculator sau alt device (acasă am un dock pt iPhone) până nu îl conectezi la un device diferit. Altfel nici nu se încarcă. Problema este că o dată deblocat, iTunes nu vede nimic, Apple Configurator îl vede. Sunt 100% convins că este treabă de iTunes și la primul update va fi rezolvată problema.

La mine este OK…

Nu mă panichez din atât. Sunt convins că va apărea update-ul la iTunes în câteva zile. De obicei apare imediat după un upgrade de IOS.

iTunes 12.9 vine odată cu Mojave.

Parcă în 24 septembrie. Eu nu am computere calificate pentru Mojave, dar sigur se va face update la iTunes măcar pentru HS.