iOS 10 impresii

După update-ul la iOS 10 viteza 4G la Orange mi-a scăzut semnificativ. Am mai citit pe forumul MacRumors despre cineva cu aceeași problemă în rețeaua AT&T din SUA. Se pare că se rezolvă doar cu un carrier update de la operator.

Mi se pare că și Telekom a raportat problema.

Eu nu găsesc nicăieri opțiunea sau aplicația din Messages cu care se pot trimite GIF-uri. La voi apare?

Cică image search merge doar în SUA. Ce porcărie.

Nici eu nu găsesc vreo aplicație sau pachet. Dar dacă iei de pe net un gif și-l trimiți prin Messages, merge (apare ca gif cu autoplay, nu ca link). Am încercat acum de pe giphy.

În Music se pare că nu mai pot accesa istoricul melodiilor ascultate. Lista de Up Next nu mai merge în urmă. :frowning:

Da, am remarcat și eu asta. Îmi bag picioarele, fac downgrade la iOS 9. :angry:

mi se pare mie sau au stricat și notificările? Parcă nu mai pot interacționa cu ele din ecranul lock, așa ca înainte. O fi din cauză că n-am force touch?

EDIT: deci în ecranul lock, dacă apăs pe o notificare nu se întâmplă nimic. Dacă fac swipe îmi deschide aplicația respectivă. Înainte făceam un swipe și-mi apăreau niște opțiuni. De exemplu la notificările pentru mesaje puteam răspunde direct din ecranul lock. Acum nu mai merge?

Am văzut și eu chestia asta, s-a schimbat. Swipe la stînga îți dă View și Clear. Clear pur și simplu o elimină de pe lock screen, în timp ce View îți afișează mesajul și îți dă de ales să-l ștergi, să răspunzi sau o acțiune custom (la Facebook Messenger este… :thumbsup: )

Și mie îmi plăcea mai mult înainte, dar pentru mesaje mai lungi (nu foarte lungi, totuși), e binevenită schimbarea.

Hehe, iaca problema mea cu notificările, descrisă aici:

Am avut dreptate: n-ai 3D Touch, atunci trebuie să apeși suplimentar pe butonul View. Oricum, am făcut deja downgrade la iOS 9 pe iPhone, deci fuck 3D Touch. :stuck_out_tongue:

Da’ ce te-a supărat așa tare, pînă la urmă? Sau „multe și mărunte”? :slight_smile:

Și pe mine mă tenta astă-seară să trec înapoi la Căpitan, dar na, fac ei ce fac încît să adauge acolo măcar o chestie pentru care să vrei musai să faci update…

M-a supărat cel mai tare modul în care au stricat aplicația Music. Eu chiar dădeam destul de des “love”-uri la melodii din lock screen, iar history-ul era de bază atunci când încărcam un playlist din Apple Music și vroiam să mă întorc la o melodie care mi-a plăcut. N-am găsit în iOS 10 chestii de care nu mă pot lipsi, așa că, asta e. Downgrade.

Și eu foloseam des ambele chestii. Pe de altă parte, au introdus playlistul ăla autogenerat și autoactualizat de “My Favs”, care îmi place. Eu făcusem pe Mac un smart playlist cu Loved, dar se actualiza prost spre deloc pe iOS.

Am o bănuială că vor să scoată la înaintare Siri puternic, eliminînd butoane la îndemînă ca să i le ceri (exemplu cu :heart: ).

Rămîn pe 10, dar încă cred că sîntem într-o perioadă de tranziție, Music fiind într-o renovare serioasă.

Acum după ce am trecut înapoi la iOS 9 realizez cât de tare au stricat aplicația Music în iOS 10.

Este pur și simplu ilogic să iei decizia de a îngreuna accesul la butonul Love în condițiile în care recomandările din Apple Music, cu care se laudă atâta, se bazează fix pe utilizarea cât mai frecventă a acelui buton.

Music arată acum de-a dreptul urât, cu fonturile alea groase care erau cool prin anii '90 (le mai lipsește doar efectul grunge). În iOS 9 îmi plac fundalurile colorate automat în funcție de coperțile albumelor, precum și paginile artiștilor, cu poze. Acum totul este alb și neinteresant.

Au scos și posibilitatea de a descărca toate albumele unui artist.

2 Likes

Aoleu, da, eu acum am observat că nu mai sînt fundalurile colorate și cu pozele cu artiști! Eram concentrat pe conținut și nu am constatat detaliile.

Pe Mac e tot cam dezastru. Pozele cu artiști apar doar la cerculețele mici din lista de artiști și, implicit, doar la aceia care au (puțini), nu mai preia de la albume sau să te lase să pui tu.

Și încă ceva: dacă sînt albume din care s-au publicat extrase single sau doar 1-2 piese, acum pagina albumului nu mai zice cînd se va lansa… Plus că chestia cu adăugatul albumului încă nelansat în librărie, ca să ți se completeze cînd va apărea nu mi-a mers niciodată.

Tare mă tenteaă și pe mine, atît înapoi la iOS 9, cît și El Capitan, dar va dura destul de mult (iar) și parcă-parcă ar fi niște chestii care-mi plac mai mult în noile sisteme. Plus că am un fel de prejudecată că fiecare developer ține cel mai mult la ultima versiune a softului său, deci în ea se vor regăsi ultimele retușuri, adăugiri și filosofia sa pentru viitor.


Cum descarci toată muzica de la un artist?

Încă o chestie foarte nasoală din iOS 10: dacă am telefonul blocat și mă sună cineva, răspund, vorbesc și, cînd să închid, nu-mi mai apare butonul roșu pînă nu deblochez telefonul! Sper sincer să fie un bug sau să se refacă în primul update…

Vremea aluat-o razna. În România. :smile:

Avem iOS 10.0.2.

Salutare! Am tot citit pareri pro si contra dar nu sunt decis daca sa fac sau nu upgrade la 10. Nu sunt un utilizator care sa foloseasca niste functii ale telefonului, in mod special. Asa overall am nevoie de niste pareri :slight_smile:

Era să fac o prostie: am văzut mesajul tău și am dat din reflex software update pe iPhone… uitând că am iOS 9 pe el și încă nu vreau să fac upgrade… :smile: Noroc că l-am oprit la timp!