Imac nu reusesc sa deschid ''FINDER"

Buna,mi-am actualizat mac-ul cu Catalina si din a doua zi nu mai pot deschide ''FINDER".Imi apare ‘‘Aplicatia finder nu mai este deschisa’’.Mi-au diparut si ferestrele de pe ecran pe care nu le mai gasesc.Va rog daca ma puteti ajuta !

Finder este, de fapt, modul în care se afișează pe ecran folderele și fișierele. Există și aplicația pusă în Dock în stânga jos, când faci clic pe ea, se deschide o fereastră „Finder”, de unde poți naviga oriunde pe disc. Ai făcut asta?
Nu mi-e clar ce problemă ai, posibil să ai bifată opțiunea implicită de a nu afișa nimic pe ecran. Ce se întâmplă dacă apeși Command [fluturaș]-shift-N, apare un folder nou pe ecran? Și dacă faci clic pe el ce se întâmplă.
P.S. Eu mi-am repus Cătălina în seara asta, după prima instalare mi s-a părut cam instabil sistemul. Nu am apucat să-l testez ca lumea, să văd de mâine încolo. Și la mine a părut cam instabil, posibil să fie nevoie să-l mai instalezi încă o dată. Dacă sistemul are bube, este cea mai bună soluție.

Salut, am reinstalat Catalina si acuma functioneaza normal.Multumesc mult pt ajutor

Trimis de pe iPhone‑ul meu