HERE - Maps for Life

A fost (re)lansată pentru iOS aplicația celor de la Nokia, HERE - Maps for Life. O consider cea mai bună aplicație gratuită de navigare, cu mult peste orice altă alternativă și este motivul pentru care nu m-am despărțit încă de mai vechiul Nokia Lumia 520. Aplicația oferă posibilitatea de a descărca gratuit orice petic de pământ din lume, navigarea este gratuită pentru țara în care este înrgistrat telefonul (cel puțin așa era pe Lumia) și pentru o sumă de 70 de lei (sau aproximativ) aveți navigare globală, pentru orice țară. Hărțile sunt gratuite, dar pentru navigare în afara României, costă 70 de lei. Eu zic că merită cu vârf și îndesat, mai ales că aplicație poate fi folosită și offline, cu descărcarea prealabilă a hărților și a punctelor de interes, introduse din aplicație sau de pe interfața web (necesită evident înregistrare). Mi-a fost de folos prin țară, prin Europa și chiar prin China, fără probleme. Nu am apucat să testez noua variantă de iOS (existase o variantă mai veche, au ertras-o și acum au lansat una nouă), dar se spune că ar fi mai bună decât precedenta.

1 Like

Am descarcat azi dimineata aplicatia, am folosit-o vreo 10 km si mi-a fost suficient sa renunt la ea: nu-mi vedea o strada veche de peste 5 ani si un sens unic vechi de cand lumea. Asa ca raman la Waze (in Romania) si iGo pentru Europa.