HDD extern Seagate - NTFS driver pentru OSX

Cei care lucrează cu HDD-uri externe pe OSX știu că e o adevărată problemă când e formatat NTFS. Cine are HDD-uri Seagate e câștigător: poate instala Paragon NTFS driver. Oficial, de pe site-ul Seagate.

La fel, se poate lua driverul pentru OSX, în cazul în care se lucrează pe Windows. Partea tristă vine acum: nu este pe HDD (eu am unul preformatat NTFS) așa ceva. Era de bun simț ca producătorul să livreze HDD-ul cu softurile astea. Dar presupun că ține cont de EULA, înțelegerile pe care le-au avut cu Paragon etc.
La mine s-a instalat versiunea 11.3.11, care nu-mi mai dă erori la copierea de JPEG-uri pe HDD-ul extern. :wink:

2 Likes

Din păcate driverul nu funcționează decât cu hardul Seagate. Dacă ai un alt hard și vrei să-l formatezi NTFS nu merge.

M-am lovit și eu de problema asta având un Seagate și un WD.

Nimic mai adevărat, de-asta am scris și în titlu așa, cât și-n corpul textului, îngroșat chiar :smiley:

Există soluții simple și gratuite pt a formata NTFS, de ex. OSXFuse, recent actualizată. Nu am testat-o recent, dar știu că era OK. ntfsmounter era de asemenea OK. La un moment dat, aplicațiile astea free nu prea mergeau pe Mavericks, dar cred că s-a rezolvat între timp. Sau nu s-a rezolvat?