Grexit și populismul

Schengen a mai mult o chestie de orgoliu, pt cei mai mulți. Zona euro e UE „pe bune”. S-a scăpat și altfel mie antipaticul Cameron într-un discurs de ieri ori alaltăieri. Da, zona euro presupune, între altele, disciplină financiară și prețuri mai mari. Nu poți să ai costuri de 1,5–2 euro la biletul de autobuz la Riga ori la Atena (nu mai zic de Viena, unde e și mai mult) și 45 eurocenți la București. Pe de altă parte, multe prețuri sînt echivalente. Asta este problema multor economii din țările „foste”, cum e și România: unele prețuri sînt după euro, altele sînt „ale noastre”. Harababura asta trebuie să dispară și costurile să fie aduse cumva spre un mijloc acceptabil.

Dat fiind că tema Grecia va mai apărea în zilele, săptămînile, lunile și chiar anii ce vin (căci nimeni nu poate crede că vindecarea poate fi făcută peste noapte), cred că putem închide (deocamdată) subiectul. Asemenea teme cred că le putem discuta și aici, mai aproape de noi ar fi subiectul cardurilor de sănătate sau aderarea la zona euro prin 2019. Tema Grecia aduce cîteva învățăminte în prim plan:

  1. E mai bine și mai ușor să previi decît să combați. Încă nu mi-e clar de ce Tsipras și grecii au amînat așa de mult finalizarea, or fi știind ei ceva ce eu/noi nu știu/nu știm.
  2. Zona euro este o zonă puternică, capabilă să facă față unei mari provocări cum este Grecia. Sigur, nu ar putea facă unor provocări multiple de tip Grecia. Mie îmi este foarte clar că e bine să fii undeva unde poți fi ajutat decît să stai singur pe o insulă.
  3. Solidaritatea trebuie să meargă mînă în mînă cu seriozitatea.

Nu mă mir că Tsipras a ieșit victorios, îl estimam neck-to-neck cu Noua Democrație, dar iată că e mult mai tare decît credeam. Ce să spun? Da, acolo e înnoire de generații și de politicieni. să-l felicităm, nu?

Mda, victoria populismului.
http://m.hotnews.ro/stire/20433327

Da, populism, totuși imaginează-ți ce procent ar fi luat PD-ul cu Boc în frunte dacă ar fi candidat la, să zicem, la 10 luni după implementarea măsurilor de austeritate. Faptul că, după un an foarte dur, Syriza pierde doar 6–7 procente mi se pare extraordinar. Un asemenea procent nu-l poți obține doar din populism, ci prin fapte, printr-o putere de comunicare… Pe Euronews se găsesc două interviuri, unul cu el, celălalt cu Kostas Gavras (cine știe franceză, recomand să-l urmărească în originalul francez).

Boc a fost fraier: trebuia să zică și el că “puterile străine ne obligă la austeritate, dar noi nu cedăm, luptăm până la capăt, vrem demnitate etc. etc…”

Tsipras a jucat bine, e erou în continuare, într-o țară de inconștienți aburiți de minciunile stângii.

Tudore, nu știu dacă sînt inconștienți. Am fost în Grecia ca turist, grecii nu sînt un popor neapărat un model pt mine. Faptul că 75% dintre greci vor să rămînă în zona euro îmi spune multe. Comportamentul lui Tsipras față de valul de imigranți din lumea musulmană a fost de asemenea fără reproș (și nu a fost ușor, mai ales în context). Sigur, Grecia are pt Occident altă miză decît am avut noi, dovadă că în 1944 au picat pe zona occidentală de interese, fapt ce a modificat radical situația din zonă.
Mie Tsipras și Syriza mi se par un fenomen mult mai interesant decît simplul calificativ „de stînga” ori „de extremă stîngă”. Mie, la ora actuală, clișeele „de stînga” ori „de dreapta” nu-mi (mai) spun mare lucru. Tsipras a mers acum un an în campanie cu lozinci „de stînga”, dar – la putere fiind – aplicat politici „de dreapta”. Este primul politician grec care face reforme radicale. E drept, nu prea are încotro, cred. Noi ne cîcîim de 25 de ani cu reformele în două domenii cheie, educația și administrația și nu am făcut absolut nimic, doar banalități pe ici, pe colo. Urmăresc cît pot de atent, ca străin, situația din Grecia. În primul rînd deoarece în mai 2016 vreau să mă duc din nou, vreau să fie totul calm și liniștit. :slight_smile:

Conform Convenției de la Dublin Grecia ar fi trebuit să oprească toți imigranții, să-i legitimeze și să-i pună să facă cereri de azil. Dar ei au ales soluția ușoară, pentru a se răzbuna un pic pe Europa: i-au lăsat să plece de-aiurea pe capul altor țări. Au primit sume uriașe de bani de la Bruxelles pentru a trata problema refugiaților care intră pe la ei, dar i-au durut undeva de asta (se plâng și macedonenii despre asta ).

Cred și eu că grecii vor să rămână în euro. Dacă s-ar putea, cu toate avantajele și fără nicio obligație, la fel ca până mai ieri. E dovada clară că nu știu pe ce lume trăiesc și nici nu-i interesează.

Nu știu dacă e așa… Grecia s-a comportat precum Italia, nu? Sau mă înșel? sînt cele două țări ale zonei Schengen prin care curg imigranții.
Oficial și „politically correct”, occidentalii „subțiri” au criticat Ungaria și alte țări din grupul Visegrád pt atitudinea față de imigranți, nu au criticat Italia ori Grecia.
Fără doar și poate, Grecia nu încurajează stabilirea unor imigranți în țara lor. Pe de altă parte, este una dintre țările care trebuie să facă față acestui val. Nu știu cum e bine… războiul ăla durează de 4 ani și încep să se vadă efectele. Patru ani sînt, totuși, patru ani. Era timp să se ia măsuri.
Nu-s admirator al lui Tsipras, dar „fenomenul Tsipras” mi se pare mai mult decît interesant.

Pentru că ungurii sau polonezii au spus lucrurilor pe nume, o chestie de neconceput pentru corecții politici ipocriți din Germania și din alte state. Grecii n-au zis nimic, au deschis doar granițele și au ridicat din umeri. Păi dacă toți nefericiții ăia vor în Germania, de ce să se opună grecii? :smile: Aici le dau dreptate grecilor, au vrut să se răzbune pe nemți, însă le-au făcut probleme celorlalți pe traseu. Nemții au zis la început că vor 800.000 de sirieni, acum dau înapoi.

Chestia asta cu imigranții e complexă… Ține, în esență, de politica SUA și a Occidentului, în general (deși europenii, mă rog, nu au fost de acord cu toate șmecheriile celor de peste Ocean), față de zona Siria-Irak. A fost, evident, un fiasco, iar acum nu știu cum să o dreagă. Pt Rusia, Siria e o zonă vitală, înseamnă accesul spre Mediterana, iar ideea că-i îngenunchezi pe ruși mi se pare cel puțin naivă. Nu i-a îngenuncheat nimeni de o mie de ani…

Corect, cei care au creat haos în Orientul Mijlociu au fost americanii. Acum Obama se face că nu vede și nu-l interesează prea tare situația, iar Europa e vai de capul ei, cu lideri politici slabi, incapabili de a găsi soluții reale. De fapt soluția e una singură: intervenție armată pentru lichidarea ISIS și restabilirea păcii în regiune.

Discuția e foarte lungă aici, dar nu vreau să mai deschid un topic politic pe un forum despre mac-uri, nu are rost. Așa, foarte pe scurt, de voie, de nevoie, am senzația că democrații (că de ei e vorba, nu de toată America) încep să recunoască faptul că au dat-o rău în bară. Acuma nu mai e vorba doar de extremiști, este vorba de reechilibrarea întregii zone, lucru care deja este foarte greu. Senzația mea este că, acum 5–10 ani, nu aveau niciun plan clar, s-a mers pe ideea „hai să-l dăm jos pe ăsta, după aia mai vedem noi”. Nu e chiar așa, cheltuielile de a reașeza zona pe picioare normale vor fi mult mai mari acum, iar amînarea luării unei decizii a însemnat, între altele, și acest val de imigranți.