Grexit și populismul

Weekendul trecut am văzut pt prima oară bere grecească Mythos la Lidl. Ei, nu e mare lucru, face parte din grupul Carlsberg, dar e bună. Nu e rea ideea de a ajuta economia Greciei cu exportul produselor lor, cele mai bune sînt sucurile de fructe, colosale. Bere bună mai găsești acuma mai peste tot, sucuri de fructe bune ca ale lor mai rar.
Evident, nu m-am putut abține să iau și eu 4 cutii, pe canicula asta au prins bine.

Spune-ne de unde luam si sucuri de fruct de-ale lor :slight_smile:

Din păcate, nu cred că importă cineva, poate niscai localuri grecești, cel din zona veche din București nu cred, nu am văzut așa ceva acolo. Am văzut un magazin cu produse grecești undeva pe Maria Rosetti, dar nu am ajuns acolo, l-am văzut pe geamul mașinii mergînd spre casă. Cînd am fost în aprilie în GR am luat în fiecare zi alt suc, sînt absolut colosale, „no name”-uri am zice, presupun că sînt produse de mici firme familiale. Dacă ajungi în GR, intră în primul magazin alimentar, vei găsi zeci de tipuri.

S-a deschis și pe aici prin Suceava într-un centru comercial un magazin numai cu produse grecești. Acolo am văzut și eu celebrul ulei de măsline grecesc. Grecii se laudă că fac jdemii de tone de ulei dar în supermarketuri la noi văd numai uleiuri făcute în Italia. Or fi și alea grecești dar ambalate de italieni?

Păi și italienii sînt mari producători de ulei de măsline, și turcii… Presupun că toate sînt bune.

Se pare că Tsipras n-are încotro și va accepta cele mai dure măsuri de austeritate pe care le-a văzut Grecia:

The irony has not been lost on anyone - even though governing MPs are making light of it - that after the Greeks’ resounding rejection of further biting austerity at the weekend, prime minister Alexis Tsipras has with lightning speed now agreed to put his name to the most punitive austerity package any government has been asked to implement during the five years of economic crisis in Greece.

Probabil nu vor reusi sa le indeplineasca sau nu se vor stradui, ținand cont de marimea datoriei si inflexibilitatea populatiei. Acum, in primul rand grecii, ar trebui sa sprijine Grecia prin reducerea coruptiei si evaziunii.

Este și motivul pt care a făcut referendum și a ținut oamenii la cozi pt a inspira sentimentul de frică. Orice plan care readuce Grecia la normalitate va fi primit cu ușurare, iar dacă vor apărea nemulțumiți, va fi invocat referendumul.
Mi se pare evident că Tsipras a avut un plan. Că va ieși bine sau nu, vom vedea, dar a lucrat ca la un meci de poker cu miză mare. Nu pot crede că nu au circulat mesaje și informații de care noi nu știm.

Syriza a repetat, de altfel, stilul PD din 2008: a promis marea cu sarea, că mărește salarii etc. În fapt, ca în bancul cu Pobeda, nu numai că nu a mărit, ci a micșorat veniturile cu 25–35 %. Mai mult, mulți dintre membrii guvernului care au făcut asta s-au afișat ulterior în mașini de lux și în haine foarte scumpe, ceea ce membrii Syriza nu fac, nu pot face așa ceva. Varoufakis, oricum ar fi el, ieșea din metro la piața Syntagma, traversa și intra la guvern; ori venea cu motorul, își scotea casca și intra în clădire. Vi se pare banale asemenea detalii? Mie nu.

Dacă dă drumul la măsurile de austeritate, atunci mă tem că Tsipras va merge la serviciu cu un transportor blindat.

Se pare că au capitulat: guvernul grec a acceptat să taie din cheltuieli vreo 13 miliarde de euro, în speranța că va obține încă vreo 50 de miliarde bani de buzunar.

Să vedem cum va fi forma finală, presupun că tot acest circ mediatic a fost făcut pt a face sacrificii minime la veniturile majorității și pt a tăia unde se poate acolo unde nu se simte la nivel social: apărare, impozitarea marilor venituri etc. Grecii sînt popor năbădăios, trebuie să-i iei cu sentimentul național și cu binișorul la buzunar.

E deja scandal în Syriza. Partea de stânga dură nici nu vrea să audă despre noul memorandum, pe care îl consideră “barbar”. Au chemat oamenii la proteste astăzi, vineri, de la ora 19:00.

Probabil ca protestele vor continua saptamani de acum incolo. Deziluzia a fost mare fata de cheful de duminica. Oxi in mintea multora a fost atat la austeritate cat si la datorii. In loc sa fi prezentat situatia mai real i-au tot imbatat cu lozinci. Acum scandalul e si in partid si pe strazi.

Au avut nevoie de timp pt a-i exaspera pe oameni cu cozi la bancomate, cu lipsuri, pt ca apoi să respire ușurați că totul revine la normal. Nu am dubiu că va fi scandal, pot fi și alegeri anticipate.

Frumoasele jocurile facute de Tsipras, dar e timpul ca grecii sa se trezeasca. Daca ii potoleste UE cu un exit, si ar ramane fara bani, fara alimente, fara nimic, sa vezi atunci ce atitudine vor avea. Prea mult acest popular a fost privilegiat.

Ironie sau nu, la Lidl (nemti) e saptamana greceasca. :grinning:
Hot deals!

1 Like

Dacă vă place umorul englezesc în stil Monty Python: Fotbal filosofic Grecia vs Germania (1974) :smile:

Fain meci :slight_smile: . Chiar daca grecii joaca cu o echipa cam imbatranita.

Nu cred că e ironie, la Lidl se găsesc produse grecești demult, lactate mai ales, recent și bere Mythos. Posibil să contribuie la distribuirea și mai multor produse grecești. Iaurtul lor este excelent, cremos, place la el.