Grexit și populismul

Vad o multime de pozitii pro OXI si prin alte parti. Probabil multi se identifica cu situatia ei sau sunt anti Germania, Franta sau cine-o mai fi creditor. Situatia de fapt urmatoarea. Ai imprumutat o suma de bani (care inseamna munca ta inmagazinata) si la scadenta (cea stabilita de comun acord) ala caruia i-ai dat munca ta vine cu propunerea sa iti restituie doar 70% si asta peste vreo 20 de ani. Si daca nu vrei esti un santajist si atentezi la demnitatea lui. Ca si asa ai destui bani.

Fără doar și poate, sentimentele anti-FMI, anti-mahări sînt foarte răspîndite peste tot în lume, așadar mulți văd în politica lui Tsipras un act de mare curaj, de erou care se luptă cu monștrii prea puternici. Este un sentiment firesc, zic eu, nu neapărat justificat, dar așteptat. În orice caz, banii ciordiți prin FIFA în ultimii zece ani acoperă bună parte din datoria Greciei, cred că așa gîndesc mulți, inclusiv eu. :blush:

În sfârșit, o explicație rațională pentru ceea ce s-a întâmplat în Grecia:
http://waterfordwhispersnews.com/2015/07/06/my-work-here-is-done-yanis-varoufakis-tells-crowd-before-boarding-spaceship-home/

http://www.timesnewroman.ro/politic/efectul-grecia-locatarii-unui-bloc-din-titan-voteaza-azi-daca-vor-sa-si-mai-plateasca-intretinerea

On a serious note,
Cum de credeti/stiti ca ce s-a intamplat aseara inseamna demiterea coruptiilor, mizeriilor? Credeti ca Tsipras si co. nu sunt la fel, sau chiar mai rau? Ei au castigat alegerile prin manipularea maselor.
Eu unu sper sa sufere Grecia, toti am suportat austeritatea cand ei primeau 14 salarii si spargeau farfurii in weekend. In plus se creeza o tensiune si un trend printre politicieni, sa vina cate un capiat, cum sunt aia de la UKIP, betivi si rasisti si intra la putere si fac prapad.

Faptul că noi am suferit nu e un argument să sufere și ei, adică ceva gen să aibă și ei faliții lor fiindcă noi avem destui. DAr, la modul serios, nu poți da drumul la robinet, deoarece vor dori și alții (slovacii au spus-o clar: păi noi avem pensii de 250 de euro, de ce ei să abă de 800?).
Problema e mai complicată un pic decît luată așa, strict tehnic, deoarece, dacă ar fi fost luată doar așa, Grexit trebuia să aibă loc în urmă cu 5 ani.

La China Radio International analiștii dau ca sigură ieșirea Greciei din zona Euro. Comentariile sunt foarte pertinente, departe de retorica idioată a rușilor. Invitații sunt de părere că nici China nu poate face mare lucru pentru a-i ajuta, pentru că stilul grecilor de a face politică este greu de înțeles iar problemele lor sunt majore chiar și pentru o țară precum China.

Doar grecii ii mai pot ajuta pe greci. La stilul lor de abordare a problemelor si dorinta lor de a lua masuri sunt bani aruncati pe fereastra. Am impresia ca o parte a populatiei Greciei considera ca restul Europei sunt obligati sa ii finanteze perpetuu. Asta rezulta din atitudinea afisata.

Ca psihologie, da, sînt greu de înțeles. să votezi OXI, oricum o dai, și să dansezi noaptea că asta e o mare realizare, cînd lumea se dă cu capul de pereți să caute o soluție, da, e un mod de privi viața cu totul altfel.
Probabil însă că toate au o noimă dacă ai ști dedesubturile problemei, alea care nu se spun, nu se comunică.

Da, mulți greci așa cred: noi am creat civilizația europeană acum 3000 de ani, voi sînteți datori să ne ajutați. Este suficient să intri pe un forum științific, așadar cu oarecari pretenții, și să vezi asta imediat ce intervine un grec. A fost uluitor să văd cum mulți intelectuali greci, cînd Grecia avea deja mari probleme, să fie frămîntați nu de problemele Greciei, ci de ale Europei, de criza europeană așa, luată abstract, de viitorul Europei…
Mă întreb dacă nu cumva ei sînt normali și noi aiurea. :slight_smile:

Mda, se pare ca intelectul nu are prea mult de-a face cu bunul simt si corectitudinea. Partizanii oxi sau anti-creditorii nu discuta de problema in sine ci deviaza la tot fel de subiecte gen cine si cat a castigat in perioada de criza si ce pacate au avut altii acum 50, 100 sau 200 de ani . Se pare ca ranchiuna pe baze reale sau imaginate bate logica si bunul simt. Problema lor actuala vine din cheltuirea nebuneasca a unor cantitati imense de bani (un trai bun pe datorie, mult peste cat putea duce veniturile lor). Aici nu prea gasesc vinovati se pare.
Sper ca inca suntem normali, pntru ca daca nu suntem atunci ar trebui sa devenim facand niste imprumuturi consistente in conditii demne :innocent:

Vorba unuia de pe Facebook: păi dacă-i așa, atunci ce să mai zicem de egipteni, italieni, chinezi, popoarele din Orientul mijlociu? Ar trebui să li se permită orice timp de 5000 de ani, doar pentru că au adus contribuții civilizației umane, nu?

Mai apare si problema civilizatiilor disparute care nu au apucat sa beneficieze de pachetul de sprijin demn. :anguished:
Oricum ce se intampla acum si in ultimii zeci de ani pe meleagurile elene e dovada unei mari civilizatii.

Singurul mod de a se convinge că lumea e mai dură este să-i lași în pace un pic, cum zice un amic, să fiarbă un pic în suc propriu. Mi se pare colosal cum lumea se zbate să-i ajute, iar ei dansează la miezul nopții de bucurie că a învins OXI, ca și cum procentul ăla de 61% rezolvă problemele. Mi s-a părut de la început o greșeală să tot agiți ideea că dacă iese GR din zona euro e sfîrșitul lumii. Pot fi speculații, cum au fost și, probabil, vor mai fi. O țară cu o datorie așa de mare nu poate produce agitație pe piețele internaționale, așa cum, de ex., produce prețul țițeiului sau cum ar produce agitație pe piața euro „pe bune”, în țările membre ale UE și în G7, cei care duc efectiv greul economiei europene.
Cred că în cazul Greciei se aplică cel mai bine zicala „ce țară frumoasă, păcat că e locuită de greci”.

Un pic de faliment ii va aduce mai aproape de realitate. Asta daca nu se va face un referendum in care sa se voteze din nou oxi la faliment :slight_smile: .
Sunt curios daca foamea de bani a bancilor mama nu va fi satisfacuta cu niscaiva credite din sucursale (estul Europei), caz in care situatia lor stabila de acum se poate schimba.

Până la bănci-mamă să nu uităm că grosul datoriei Greciei e către Eurogrup, adică datorii către țările din zona Euro. Dacă dispar acele datorii, fiecare țară va rămâne cu o gaură în buzunar. Asta lovește nu numai în bănci, dar și în cetățeanul de rând, inclusiv în cei care acum văd în greci niște eroi.

Absolut, cetățenii UE plătesc pt a acoperi gaura Greciei, este și motivul pt care, frecvent, sînt intervievați cetățenii germani dacă acceptă un acord, deoarece Germania este principalul creditor al Greciei.
Fără să intri în psihologia grecilor nu ai cum pricepe de ce votează 61% pt NU dar, în același timp, vor cu orice preț să rămînă în UE, vreo 80 % conform sondajelor. Și, dincolo de referendum și de sondaje, e greu de priceput ce plan are Tsipras, de ce împinge lucrurile așa de departe… Toate analizele pe care le-am urmărit zilele astea notează caracterul bizar al situației. Cele mai bune analize le-a avut France 24 și Euronews, CNN a repetat niște clișee curente în ultimii ani, inclusiv mult lăudatul Quest, care m-a enervat la un moment dat cu stilul lui bombastic și am mutat canalul.

Lantul e prea lung sa fie urmarit de euforici. Cam tot ce ne leaga de Grecia va avea de suferit intr-o masura mai mare sau mai mica. Asta privind ca cetatean roman.

Se incearca punerea unei presiuni cat mai mari asupra creditorilor tinand cont ca Europa are nevoie de ei. De undeva trebuie sa se taie, ori de la creditori ori de la greci. Si grecii au o singura solutie -30% si 20 de ani. De fapt santajul e cam inversat.

Dar noul ministru grec de Finante, Euclide Tsakalotos, care i-a luat locul lui Yanis Varoufakis, a venit fara vreun document scris, ceea ce a provocat “consternare” la masa discutiilor, dupa cum a relatat omologul sau belgian, Johan van Overtveldt.

Grecia semănă tot mai mult cu elevul pe care toți profesorii se chinuie să-l treacă clasa, dar el râde, scobindu-se cu un deget în nas. Halal demnitate, invocată de petrecăreții greci, după referendum. Nu-mi plac teoriile conspiraționiste, dar încep să cred că Grecia vrea să iasă din UE și Eurozone. Nu știu cu ce motiv, dar se comportă foarte ciudat.

E mișto comparația. Da, pt ei probabil că nu e ciudat, asta și fiindcă în greacă „da” se pronunță „ne”, iar „nu” e tot un fel de da :slight_smile: