Garantie Macbook Air- Noumax sau iStyle

tocmai am luat appcleaner si l-am instalat pt versiunea 10.11. Telegramul e un fel de wathsapp.

unde gasesc coconut battery?

battery monitor mi s-a parut ok pt ca am vazut ca-mi arata ciclurile, temperatura si alte info utile si am vazut ca are 35 de recenzii bune pe app store. Go for gmail e un program, o aplicatie pt gmail ft utila, insa nu exlcud sa fie de la ea. AM sters-o oricum. Go for gmail si battery monitor sunt singurele 2 aplicatii pe care le-am folosit inca de la inceput si pe laptopul asta si pe cel vechi.

Repet: NU cred că e Battery monitor, e (foarte) probabil că este una dintre celelalte două. Ca să fii sigur, șterge-le pe toate 3 și vezi cum e. Apoi le repui una cîte una.
Încearcă să urmezi pașii unor recomandări înainte să faci altceva, altminteri nu văd de ce ai mai întreba. Am revenit de unde am plecat, respectiv ai constatat că trebuie să fie o aplicație, hai să vedem care e aia. Nu asta vrei?

ba da normal si ms pt ajutor! Te rog mult sa-mi lasi si un link catre coconut battery, o versiune compatibila cu el capitan

http://www.macupdate.com
Aici ai cam tot ce înseamnă aplicație pt OS X
Nu are rost să ai o aplicație care merge mereu și măsoară starea bateriei. Rulează câteva secunde Coconut asta cam o dată la 2-3 luni, să vezi dacă nu cumva bateria se duce prea repede. După un an, o baterie bună trebuie să fie la peste 90 % din capacitatea de fabrică, după doi ani la peste 85 %, iar cam după 4-5 ani să pice la sub 60 %.

1 Like

Șterge Flash-ul. Pentru siturile la care ai musai nevoie de Flash folosește Chrome, ăla are Flash-ul lui propriu care nu afectează sistemul de operare.

l-am sters, insa vad ca acum safari functioneaza ca si cum ar avea flash, cu toate ca l-am sters folosind appcleaner.

Dezinstalează-l așa cum scrie aici:
https://helpx.adobe.com/flash-player/kb/uninstall-flash-player-mac-os.html

Vad ca e inca aici…

Folosește uninstallerul:
https://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/support/uninstall_flash_player_osx.dmg

gata, Mersi mult! Voi lua chrome-ul, pentru ca mai ascult radiotunes care implica flash.

dar o varianta in afara de chrome, care ar fi? nu gasesc o versiune buna de chrome.

Șterge, în primul rînd, acele trei aplicații de care vorbeam și vezi cum stă treaba. Dacă nu se rezolvă, continuă cu Flash. Eu unul nu cred că Flash, o aplicație foarte mult folosită, produce necazul, ar însemna ca 3/4 din macuseri să-și arunce disperați mac-urile fiindcă se blochează nitam-nisam.

Doar Chrome are Flash player inclus.
Ce înseamnă “versiune bună de Chrome”? Ia-o pe cea mai recentă.

Nu cred. Problema ta este extrem de puțin probabil să fie de hardware, este de software și nu pricep de ce ai tot amânat să ștergi ciudățeniile alea.

pentru ca am crezut ca daca sunt luate de pe app store, n-au cum sa interfereze in niciun fel cu buna functionare a sistemului. Ce vreau sa te intreb, cat de relevant e raportul ala de sistem? care iti spune ca ram-ul e ok?

AppStore nu e o garanție că aplicația nu interferează cu sistemul, iar un raport hard este relativ. Pot fi componente defecte, care nu sunt depistate, cel puțin într-o primă fază. Nu mă pricep la reparații, la service au diverse metode de depistare.
Ce te face să crezi că RAM nu ar fi OK?

ma intrebam cum constata “macbook-ul de unul singur” ca ram-ul e ok? Pentru ca in dreapta sus, scrie Stare-OK. Nu cred ca are cum sa aiba nicio problema. Ce naiba, laptopul are o zi si se misca exceelent, dar ma intrebam de cat de relevante or fi informatiile de acolo referitoare la starea componentelor.