Filme și documentare de cumpărat/închiriat în România

Mi-am luat și eu un abonament la Telekom pentru posturi online sportive, dar a fost dezamăgit: am încercat să urmăresc live o cursă de F1, dar nu am reușit: comentariu prost, stream non-HD, la un moment dat s-a blocat și nu a vrut să mai meargă (și sunt sigur că nu era de vină lățimea mea de bandă). Nasol.

Da, îții trebuie:

  • Un cont la un serviciu VPN sau ceva gen MediaHint (care merge excelent, l-am folosit un an de zile fără probleme).
  • O sursă de finanțare (card) cu billing address de SUA. De exemplu un card prepaid de la Entropay.

HBO Go cred că au cea mai mare ofertă din România. Am încercat și DigiPlay dar încă mai au mult de adăugat în baza de date.

M-am uitat acum și văd că, pentru a crea cont, trebuie să alegi un operator TV, la care să ai și cont de utilizator deschis. N-am așa ceva, deci am ales Vodafone, am vrut să mă înregistrez și mi-a dat eroare, să contactez operatorul.

Cît costă HBO Go? 3.5€/lună, cît scrie pe site-ul Vodafone?

Am vrut și eu HBO Go, dar au prostia aia cu abonarea prin intermediul unui operator de cablu/internet. Am sunat la Telekom și mi-au zis că dacă vreau HBO Go trebuie să-mi facă prelungire de contract pe 2 ani. Le-am zis pa!

Eu am avut noroc de un prieten care și-a luat nuș-ce tabletă sau a făcut prelungire de abonament la Vodafone pe 2 ani, cu plată de vreo 25 USD/lună și-are și HBO Go gratis.
Se pot loga maxim 5 de pe un cont, mi-a dat user & parolă și asta e :smiley:

Vine Netflix în România!

http://www.wall-street.ro/articol/New-Media/192271/netflix-va-intra-in-romania-in-luna-ianuarie-a-lui-2016.html

2 Likes

Oh maaan, deja încep să regret că mi-am luat AppleTV 3rd generation…

Asta da veste buna pentru consumatorii de seriale si emisiuni TV din State. Sper doar sa aiba o oferta similara cu USA/Germania/Japonia etc

Frumos e că vine în ianuarie, cînd, calendaristic, e miezu’ iernii. Deci vom putea cu toții să ne abonăm la Netflix & chill. :smile:

Cred că te descurci cu Netflix pe Mac/iPhone → Airplay →TV→TV.

A scris și TNR despre Netflix, deci e adevărat! :smile:

http://www.timesnewroman.ro/monden/zece-lucruri-despre-venirea-netflix-in-romania

1 Like

Cineva care cunoaște piața zice că nu vine Netflix în România.

Întrebare de necunoscător: Netflix oferă doar filme și seriale de închiriat sau canalele TV ar putea face contract cu ei să poată urca emisiuni, eventual cu difuzare simultană (și pe TV pe canalul ăla, și pe contul de Netflix)?

Partea cu difuzarea simultană nu mă aștept să fie, că doar de-aia și-au făcut Antena Play, Voyo etc. De fapt, și de urcat emisiuni arhivate, s-ar suprapune peste scopurile platformelor specifice, dar întreb. Adică în afară de filme, seriale și documentare, mai se vede ceva pe Netflix?

Păi ce ar mai putea să mai difuzeze în afară de filme, seriale și documentare? :grinning:

Păi am zis, emisiuni TV, de exemplu.

Mă gîndesc, teoretic, anumite canale TV ar putea cumpăra spațiu în platforma Netflix, cum sînt canalele de YouTube.

Nu face nimeni asta, Netflix e o concurență pentru televiziuni. În SUA toate serialele de pe Netflix sunt cu un sezon în urmă față de TV.

Am înțeles, mulțumesc.

Dacă stau și mă gândesc bine, ce-ai sugerat tu ar fi totuși posibil pe o piață cu o concurență mai slabă, așa cum e cea de la noi. E posibil ca televiziunile românești să folosească Netflix pentru a-și difuza producțiile proprii, pentru că ar fi încă o sursă de câștiguri la care nu e bine să-i dai cu piciorul. Includ aici și Pro TV și Antenele – își permit să lipsească din Netflix?

Exact la asta mă gîndeam, ar beneficia de popularitatea Netflix, ar “merge cu valul”, nu s-ar mai chinui cu Voyo, Antena Play etc.