Eveniment Apple pe 9 martie, dedicat lansării Apple Watch

Noul ceas Apple detectează dacă ai un telefon cu Android și îți trimite un SMS cu „Săracule!!!” (TNR)

1 Like

Dacă nu e cumva glumă anticipatoare a zilei de 1 aprilie, înseamnă că Apple chiar a luat-o razna.

Times New Roman (TNR) e un site de umor, echivalentul românesc al The Onion. Așadar, e o glumă :smile:

Leander Kahney scrie un articol interesant pe Cult Of Mac în care critică transformarea Apple, dintr-o companie care-și propunea să ofere tuturor computere și gadgeturi de înaltă calitate, într-una cu produse exclusiviste de lux precum ceasul de aur. Iar vinovatul principal pare a fi Jony Ive.

I know this sounds pat and curmudgeonly, but this is indicative of a company that has become too rich and has too many resources at its disposal. It would never happen in the iMac era. Back then Apple was scrambling. It wanted to sell as many computers as possible, so it made them for the masses. They were well-designed and well-made, and they were for everyone. It’s the very definition of mass market. The Apple of old would have made a line of aluminum Sport watches, one of which was gold colored, like the latest iPhones and iPads.

9to5mac:

Excelentă idee! :smile:

Mi-am dat seama că ai anticipat 1 aprilie, mă întreb ce ne pregătești chiar pe 1 aprilie.

Am anticipat acest lucru în urmă cu circa 2 ani și mi s-a confirmat ieri. Au luat-o razna iar. Deocamdată, stau pe un sac imens cu bani, morișca se învîrte oricum. Scot însă tot felul de prostii, din ce în ce mai multe, în detrimentul lucrului bine făcut, Yosemite este sub Mavericks, MB de ieri este ratat, deși estetic arată f. bine.
Nu știu dacă Ivy e vinovatul principal, nu cred. Nu știu dedesubturile companiei, dar Ivy se ocupă de design. Sigur, posibil să aibă un cuvînt greu de spus în general. Cert este că Apple devine o companie preponderent pt snobi, pt gagii cu mașini de lux și gagici cu bulane la vedere și cap puțin. Da, e o piață bună, peste tot în lume.

1 Like

Of , a ajuns luat la misto. :slight_smile:

Ei, luatul la mișto e specialitate românească, nu cred să fie produs Apple care să nu fi fost luat la mișto.

Nu cred că este o specialitate românescă. Uite aici și aici.