Eveniment Apple, 9 septembrie 2015, ora 20:00

Pe 9 septembrie la ora 8 seara ne adunăm aici în acest topic ca să comentăm noutățile anunțate de Apple. Și ca să ne întristăm atunci când realizăm că iar ni s-au învechit iPhone-urile noastre „ultimul răcnet”.

Pe surse, noul Apple TV care se lansează pe 9 sept. va fi foarte interesant.

Eu aștept un Macbook Air cu Skylake și eventual retina pentru Air-ul 13". Dar probabil astea vor fi cadouri pentru anul viitor.

Siri se ține de glume. :smile:

Apar detalii despre noul Apple TV. Cică nu are suport pentru filme 4K. Asta e strategia obișnuită a celor de la Apple: lasă pe dinafară o caracteristică tehnică relativ nouă (dar așteptată de utilizatori) ca să te facă să cumperi și generația de anul viitor.

Se zvonește că nu va mai fi un alt eveniment Apple anul ăsta; deci diseară ar trebui să înghesuie cam tot…?

Sau se închide Apple. Aflăm în câteva ore :anguished:

Tim apare pe scenă cu mersul lui tărăgănat în aplauzele mulțimii. “We would like to thank you for being our wonderful friends and fans for the last couple of decades, but today Apple is morphing in something trully revolutionary [pauză, mai face câțiva pași cu capul în jos și mâinile la spate, mulțimea e încremenită, camera îl urmărește, se simte tensiunea în aer]. Today, I would like to inform all of you that Apple resigns from computer industry [sala vuiește de emoție] and moves on, into the future [pauză din nou, Tim rânjește]. We will never forget these first years, that have trully built the foundation of what we are today or what we are becoming now [în spatele lui Tim sunt proiectate imagini cu primul Mac sau cu Steve Jobs ținând în mână primul iPhone]. But it’s time to move on. [Tim se oprește și se uită acum spre portretul lui Steve Jobs din spatele lui, alb-negru, care se pierde printre stele]. We would like to invest all of our energies into a different kind of project, a trully revolutionary one. Starting from next month, Apple will join forces with a leader in rocket industry and together, we will build something trully amazing, a colony on Mars, in the next ten years. Only here, at Apple, something this big can be realistically developed in such a short period of time. I would like to welcome SpaceX CEO Elon Musk on the stage for the details of this endeavor. Thank you, see you again in ten years, from… Base Jobs One, Mars”.

2 Likes

Apple ar trebui să vină cu ceva mai consistent și (mult) mai bine făcut decît acel MB din primăvară, frumușel dar cam atît. Cred că îl lansează pe Căpitan (era să scriu Castro, eu așa îi spun, așa am și botezat partiția cu Căpitanu’), iOS 9, poate și niscai aplicații noi ori actualizate. Pages și suita ar avea nevoie de ceva împunsătură în sus.

O mare “inimioară” pentru îmbunătățirea Pages ș.cl. Dacă vă amintiți, la ultimul update de vreun an și ceva, au “promis” revenirea la caracteristicile power în “maxim 6 luni”…

Dat fiind că s-au lansat mai multe versiuni beta pentru Capitan decît pentru celelalte și lumea zice că ar fi “gata”, n-ar fi exclus să vină diseară. Și uita așa am devenit și eu interesat de evenimentul de diseară.

Aplicații noi sau actualizate mă îndoiesc, chiar dacă mi-ar plăcea. De cînd cu Apple Music, au făcut ceva actualizări oarecum de rutină la Garageband, Logic Pro X și Main Stage. Altceva…nu știu ce, poate doar ceva de business de cînd cu IBM sau medical. Eu, unul, m-aș mulțumi cu iTunes Match și ceva curățenie în iTunes, deși mă îndoiesc profund de ambele.

Măi să fie, aproape că am uitat de Pages. De când le-au înnoit, nu am mai apucat să le folosesc. În ultimul timp am pus mâna pe Ullysses și Nisus și nu prea m-a mai tentat să folosesc Pages, Numbers oricum nu foloseam și o prezentare în Keynote nu am mai făcut de ceva vreme.

Eu chiar aștept noul Apple TV. Momentan este singurul produs Apple care poate să-mi stârnească interesul cu ceva. Ăsta micu’ pe care-l am de câțiva ani și-a făcut bine treaba, l-am folosit mai mult decât estimam eu la început că o să-l folosesc.

Zvonurile nu spun nimic despre Mac-uri în keynote-ul de astăzi, așa că slabe șanse cu El Capitan și Pages.

Eu am noroc cu abonamentul gratuit la MS Office. :smile:

Iar la Ulysses m-am săturat eu cît i-am bătut la cap de MathJax și tot ridică din umeri. Pînă atunci, deși îmi place mult aplicația, mă țin deoparte.

Nisus și Mellel sînt scule pt profesioniștii din domeniul filologie, lingvisticii și dialectologie, categorie în care intru și eu. Pages însă are unele mici avantaje pe care celelalte nu le au. O să vedem…

Dacă mai exista vreun dubiu, Apple va transmite în direct evenimentul din seara asta. Și va merge și pe noul browser Edge :smile:

Requirements: Live streaming uses Apple’s HTTP Live Streaming (HLS) technology. HLS requires an iPhone, iPad, or iPod touch with Safari on iOS 7.0 or later, a Mac with Safari 6.0.5 or later on OS X v10.8.5 or later, or a PC with Microsoft Edge on Windows 10. Streaming via Apple TV requires a second- or third-generation Apple TV with software 6.2 or later.

Dacă Apple ar lansa Siri ca o aplicație pentru OS X, pe care să o descărcăm din AppStore? În felul acesta, ar putea probabil rula și pe Mavericks și Yosemite și nu ar fi legată de lansarea El Capitan.

Avem deja legătura:

:smile: am văzut logo-ul Beats 1 în colțul imaginii și am crezut că se transmite și la radio…

Da, în traducerea și comentariul lui Ilie Dobre.