Eveniment Apple – 7 septembrie 2016

macOS Sierra și iOS 10 mi-au consumat tot traficul de internet de la abonamentul Vodafone (modem wireless wifi). :frowning: Bănuiesc că Photos și iCloud sunt de vină. Cred că după update au răvășit iar cei 30 GB de poze și filme pe care le am în iCloud, fiind necesară actualizarea librăriilor pe toate device-urile. Conexiunea Vodafone este văzută ca una wifi normală, așa că toate device-urile mele s-au destrăbălat în voie pe net atunci când am stat cu modemul deschis.

Windows are opțiunea de a seta orice conexiune wifi ca fiind “metered connection”, caz în care sistemul se abține de la update-uri și trafic de date neesențial. Ar fi extrem de utilă o astfel de opțiune și în macOS. Nu mai zic că înainte de a face o măgărie dintr-asta userul ar trebui să fie avertizat: “băi, trebuie să f***m internetul, ne dai voie sau nu?”

Oricum, am dezactivat definitiv iCloud Photos. Adio și n-am cuvinte.

Nasol, cum se spune, ai de lucru acuma, nu? trebuie să refaci bibliotecile… nașpa.

Eu doar ce mi-am activat iCloud Photos. Acasă am un wireless “obișnuit”, de la RDS. Dar sper că nu uploadează poze pe Cellular… Pe net zice că nu. Iar de downloadat, dacă sînt pe “Optimize iPhone Storage”, ar trebui să descarce doar la cerere, cîte o poză, nu?

Înțeleg că alta a fost problema ta și ai dreptate să fii supărat. Dar, cum ziceam, pot sta fără grijă cu un WiFi normal, iar în deplasare nu-mi folosește traficul de 4G pentru upload/download/sincronizat cu iCloud, sper, nu?

Da, dacă nu ai limită de trafic atunci nu ai nicio grijă.

iOS nu urcă în iCloud filmulețe pe conexiunea 4G, doar pe WiFi. Nu mai știu dacă și cu pozele e la fel. La mine cred că macOS a fost de vină, nu neapărat iOS.

Nu trebuie să refac nimic, pozele sunt în iCloud și pe un Mac Mini mai vechi de acasă. Am oprit complet iCloud Photos pe MacBook Pro, pe iPhone și pe iPad. Nu mă uitam eu toată ziua la poze ca să le am cu mine peste tot.

Am înțeles. Mie am văzut că-mi urca poze în Photo Stream, inclusiv pe 4G, dacă țin bine minte.

Acum m-am apucat să fac ordine prin librăria de poze de pe hard extern, să le fac geotagging (recomand HoudahGeo, apropo :slight_smile: ) și să le import în Photos. Îmi place, ca manager de poze deja editate. Moments, Faces și Map îmi plac (nevrînd să aud de Lightroom). De aceea am cumpărat chiar azi 200 GB de iCloud și am început să pun în Photos.

Eu nu mi-am activat niciodată funcția asta, bănuiam că așa face. De atlfel, am și f. multe poze. Eu mi-am rezolvat stocarea cu 2 TB disc #2 pe notebook și sistemul pe SSD. Pe Dropbox și pe iCloud pun fișiere mici curente.

Hmm, e posibil să te trezești cu-n telefon dela Vodafone în care să-ți propună încă vreo câțiva Giga de net în plus la abonament :smiley:

Cică iPhone 7 nu doar că are cel mai puternic procesor dintr-un telefon, dar se zice că ar fi mai rapid decât orice Macbook Air lansat până acum. Dacă e adevărat, probabil ne aflăm într-un punct de inflexiune și mie nu-mi place direcția non-Intel pe care ar putea-o lua Apple. Dar probabil că și e vremuri erau sceptici care nu vedeau cu ochi buni trecerea de la PPC la Intel.

Păi am anticipat de vreo 2–3 ani că Apple, cu noul lor procesor, va bate spre produse Apple cu procesoare A, ale lor. În clipa în care testele vor arăta că procurile A se comportă mai bine ca Intel, nu vor ezita să le folosească și pe notebook-uri. Și trecerea la Intel s-a făcut de nevoie, deoarece IBM nu a putut oferi un G5 de consum mic, pt portabile, care s-au oprit la G4, devenit deja prea puturos în 2004. G5 a fost un proc colosal, doar că păpa multă energie, prea multă.

Dacă este așa, cum zic mac-zvonurile, atunci Apple intră pe piața procesoarelor cu mare forță, cred că nu mai e mult pînă atunci. iPhone 7 prinde și un moment foarte bun, cu semi-eșecul Samsung recent lansat.

Trecerea de la PowerPC la Intel a fost o necesitate pentru supraviețuirea diviziei de Mac-uri, pentru că procesoarele PPC erau trase pe linie moartă de IBM, Motorola, Freescale sau cine le mai făcea prin 2004/2005.

Trecerea de la Intel la A-uri va avea loc numai dacă:

  1. A-urile vor aduce niște avantaje consistente de performanță față de Intel-uri. Și nu mă refer aici la scoruri egale, ci scoruri cel puțin duble în benchmarks, combinate cu un consum de energie mai redus.
  2. A-urile vor fi capabile să ruleze în emulație aplicații x86 la o viteză cel puțin egală cu cea nativă. Să nu uităm că după trecerea la Intel Apple a inclus în OS X emulatorul Rosetta, cu care puteai folosi aplicații PPC. Este esențial să poți folosi aplicații x86 pe care developerii nu se vor grăbi să le recompileze pentru ARM.

Eu zic că mai este până ajungem acolo.

1 Like

De acord, asta depinde de felul cum Apple își proiectează viitorul. Dacă va considera că un procesul proprietar, A.x, îi va aduce avantaje pe termen mediu și lung, o va face, dacă nu, nu o va face. Dacă o va face, este evident că va trebui să existe o perioadă de tranziție, în care aplicațiile vor fi bi-procesor, cum a fost în perioada 2006–2008, unele sînt și acum, puține.

Iată niște teste cu iPhone 7 sub apă și alte lichide.

Pare că o duce bine, dar sînt 2 lucruri de reținut:

  1. Apple nu include în garanție daune din cauza lichidelor;

As the screen doesn’t work whilst underwater, you have to start the video capture above the surface or take photos using the hardware volume button.

Oricum, e de bine.

Adică, dacă bagi aifăunu 7 în acid sulfuric, nu îți dă altul nou înapoi. Neserioși ăștia de la Apple, nu e bun.