Eveniment Apple – 7 septembrie 2016

Nu știu de ce am eu o bănuială că „waterproof” nu va însemna poze sub apă. :slight_smile: Cel mult, acolo, < 5 cm sub suprafață. Rămîne de văzut.

E GoPro Session (ala mic) bun pentru filmari si poze sub apa. Pretul nu e chiar mic, dar fata de cele clasice e o diferenta destul de mare. Cred ca merge si pe bordul masinii ca si camera auto.

Bagi numai camera sub apa :slight_smile:
La IP67 zice ca e protejat la 1m sub apa timp de 30 de min, dar probabil mai sunt niste conditii (poate sa nu apesi pe butoane :slight_smile: )

La fel ca Apple Watch, e waterproof conform stardadului IP67, ceea ce înseamnă protected against the effect of immersion between 15cm and 1m. Crezi că mă scufund eu mai jos de 1 metru? :smiley:

Mă gîndeam că la ceas s-au lăudat cu minunăția aia care scuipă apa afară prin difuzor, în vreme ce iPhone-ul are destule găuri…

Ești deja cârcotaș.

10+ (de fapt, vreo 80) of the funniest reactions to Apple’s event.

Gata, aveți dreptate, nu mai fac mișto, să nu se creadă că scopul meu e să fiu Gică contra la tot pasul. :slight_smile:

Poți face mișto, dar și tu și akbar îmi păreți cusurgii fără motiv, parcă era vorba că discutăm mai serios, fie și glumeț. Pe bune, chestia cu water resistant mi se pare foarte bună, eu mi-am bulit un aparat foto aproape nou pe o ploaie torențială.

Ai dreptate, și mie mi se pare binevenită rezistența la apă, chiar și numai la ploaie. Pe de altă parte, mi se pare legitimă întrebarea cum se face că iPhone-ul e rezistent la apă cu atîtea găuri, cîtă vreme la prezentarea ceasului au spus fix asta, că găurile sînt dușmanul rezistenței la apă (cum e și normal)?

Dar asta nu înseamnă că nu-i cred, doar că nu știu cum ar putea să o facă. Ceea ce nu înseamnă nimic.

Astă seară, Euronews a difuzat un interviu foarte interesant cu Margrethe Vastager, comisarul european pentru concurență. Mie îmi place doamna, mi s-a părut coerentă și convingătoare. A făcut o precizare importantă: acuzațiile UE pot fi atacate în justiție, iar justiția analizează și decide. În situații similare se mai află Mcdonalds și mai nu știu ce firmă. Interviurile astea se reiau de câteva ori.

Cred că interviul poate fi văzut și online.

Da, ăsta pare a fi, dar parcă un pic abreviat. Oricum, mai e un filmuleț acolo, cu primul anunț. Repet: nu țin cu cineva, mi se pare o chestiune de principiu. Mie unul îmi place danezoaica, este între comisarii europeni cu bună imagine. Evident, look-ul poate înșela. Barroso ăla, de ex., mă enerva și intuiția mea era corectă, vedeți ce comportament are acuma.

Băi băieți, waterproof ăsta nu a fost gândit să faci poze subacvatice. A fost gândit pentru situații precum ploi torențiale (spuneam că am fost pățit cu un aparat foto care s-a bulit, deși era protejat în rucsac, așa de tare a fost ploaia), inundații (au fost cazuri când oamenii nu au putut comunica situații de urgență, deoarece în telefoane intrase apa), un val uriaș care aruncă apa pe plajă mult mai departe decât uzual și alte situații din astea. Putem spune, dacă suntem cusurgii, că nu e cine știe ce mare lucru, LG avea așa ceva de vreo 2-3 ani (a avut și fi-meu un aparat d-ăsta, nu era deloc rău).

Care e diferența între inundație sau poză la 10 cm adâncime?

Simplu: când e inundație, vrei să-ți salvezi viața și folosești iPhone 7 să chemi în ajutor; dacă vrei să faci poze subacvatice, ești cu gagica la mare și vrei să te dai mare.

Gagica rămâne pe plajă, nu am nevoie de telefon waterproof pentru a-i face poze, pozele subacvatice se fac peștilor, nu știu care e legătura. Dacă vine un șuvoi de apă peste telefon în cazul unei inundații, nu cred că presiunea exercitată este mai mică decât în cazul scufundării unui telefon la 10 cm adâncime sub nivelul apei de mare, eu la asta mă refeream.

În fine, nu cred că e cazul să deraiem discuția în derizoriu.

așa ziceam și eu.

N-are lumea bani.

În trei zile, 1.000 de români şi-au comandat deja iPhone 7!
QuickMobile.ro, primul retailer care a pus la dispozitia romanilor cel mai nou smartphone de la Apple, a raportat vanzari record pentru seria iPhone 7. In doar 3 zile, romanii au precomandat si achitat integral peste 1.000 de device-uri iPhone 7 si 7 Plus, in valoare de 1 milion euro.

Nu știu cum fac ăia de la QuickMobile, dar sunt foarte prompți. La câteva săptămâni de la lansare, Apple Pencil nu era de găsit nicăieri, nici măcar în Apple Store-urile oficiale din SUA sau din Europa, în timp ce eu mi-am luat unul de la QM, cu preț redus și livrare a doua zi din stoc. Am crezut că nu văd bine atunci când am descoperit oferta lor.

M-am uitat aseară la cîteva recenzii video ale Beats Solo 3 și toți spuneau că acel chip W1 folosește:

  1. Pentru îmbunătățirea vieții bateriei (căștile astea au sărit de la ~12h la ~40h, cică);
  2. Redarea fără pierderi a muzicii în format AAC, reducînd compresia, chiar și pe bluetooth.

Deci n-are nicio legătură cu conectivitatea, se pare că acele căști funcționează și pe Android, de exemplu, precum și pe iPhone-uri mai vechi, doar să aibă iOS 10.

Păi am stabilit că e conexiune bluetooth, deci merge orice periferic compatibil BT. Acel W1 aduce, cum spui, plus de viață bateriei și acuratețe în redarea sunetului.