Eveniment Apple – 7 septembrie 2016

Și asta se poate…
Oricum, pe site-ul Apple zice că Sierra se dă la vale pe 20 ale lunii curente, deci peste 2 săptămâni.
Eu așteptam să zică și ei ceva de o nouă generație de leptoape, de iPad pro-uri… Văd că nimic. Dat fiind că Samsung a dat-o-n bară cu ultimul model, iar LG nu stă nici el prea bine, momentul e perfect pt Apple, mai să crezi că ei i-au sabotat pe coreeni.

Nu pot sa aiba noutati la ceva ce tine de procesoare Intel. Anul acesta, spre deosebire de anii trecuti, Intel intarzie cu lansarea noilor proc Kaby-lake. Iar noile imac si macbook tr sa le contina ca altfel n-au nimic nou. Cred ca prin noiembrie vom afla noutati despre asta. Eu citesc si pe alte site-uri de hardware si pe asta ma bazez.

Mda, pare logic, să vedem. Deocamdată, pe 20 pun Sierra, sunt curios ce salt mai face.

Eu aștept de mult timp un notebook cu procesorul lor sau măcar un iPad Pro „pe bune”, care să ruleze un sistem cu adevărat pro. Dar cred că nu fac așa ceva, nu par dispuși să amestece iOS cu MacOS și să creeze un sistem unic pt notebook-uri și pt iPad Pro-uri.

N-am mai râs de mult atât: iPhone rezistent la apă și la praf. Ce urmeză, unul care nu se zgârie și, firește, unul cu care să poți bate cuie, că poate te-a lăsat ciocanul.
No, astea-s făcute parcă-n doru’ lelii că poate-s niște băeț care „uită” telefonu-n slip când sunt la duș. Sau îl lasă în vaza de flori.

Altfel, cei de la Huawei jubilau că Apple s-au inspirat de la ei cu cele două camere.

Eu mă bucur că e rezistent la apă, poți sta liniștit dacă te prinde ploaia pe undeva sau dacă ești pe plajă și îl scapi în apă. Sau poți face poze subacvatice :slight_smile: Nothing wrong with that.

Eu nu înțeleg următoarea chestie: nimeni nu spune că iPhone 7 este cel mai subțire telefon. Nu era mai elegant și mai simplu dacă-l făceau cu 1-2 mm mai gros, ascundeau protuberanța oribilă a camerei, puteau păstra și jackul audio și se puteau probabil lăuda cu smartphone-ul cu cea mai bună autonomie, umplând spațiul suplimentar cu baterie?

macOS Sierra va fi disponibil din 20 septembrie: http://www.apple.com/macos/sierra/

Bine, asta nu cred că-i mare filosofie. Așa, ar putea și LG sau Sony sau cine introdusese 2 camere pe un dispozitiv pentru a poza/filma 3D să spună că au fost copiați. Vreau să spun că trecerea la 2 camere mi se pare naturală, nu cred că ar trebui cineva s-o facă marcă înregistrată.

În plus, abordările celor 3 au fost complet diferite: prima dată s-au folosit 2 camere pentru 3D, apoi Huawei folosește pe cea secundară pentru contrast, iar Apple, pentru zoom.

Mie îmi pare rău că Huawei nu dă voie să o folosești pe cea de-a doua pentru a poza alb-negru. Adică ea asta face, oricum, dar rezultatul se folosește doar pentru a crește claritatea în ansamblu a imaginii. Cu o cameră susținută de Leica, a o fi făcut fie pentru scopul actual, fie pentru poze alb-negru era mișto, după gustul meu.

Dacă puneți GM-ul sau chiar varianta full, aș fi curios de prime impresii. Mă tentează, pentru prima dată, să aștept pînă la minim .3. Nu de alta, dar nu aduce mai nimic nou, iar stabilitatea sînt destul de sigur că va avea de suferit pînă la primele 3-4 iterații.

„who confirmed the headphones will work with other Bluetooth devices, not just the new iPhones.”
Da, deci e un device BT.

Mie chestia waterproof mi se pare excelentă, LG are așa ceva de cel puțin 2 ani. Foarte util. chair dacă nu faci poze subacvatice, dacă te prinde o ploaie torențială sau ceva similar, poate chiar o inundație, ai o sculă la îndemână. Eu mi-am bușit un aparat de fotografiat pe o ploaie torențială, nu l-am putut recupera.
Ce este aiurea la Apple, de ani, este necesitatea adaptoarelor. Acuma pun ei direct unul ca să poți conecta și căști standard! Practic, aproape orice produs Apple are nevoie de cel puțin 1 adaptor, nMB chiar de cel puțin 2 ca să-l și poți folosi în viața reală, nu în povești.
Recent, am fost la o conferință, proiectorul lor avea intrare pe HDMI, uitasem acasă adaptorul, aveam doar de VGA, iar ei nu aveau cablu VGA la îndemînă. De acum încolo e clar că trebuie să am cu mine ambele adaptoare.

E un smartphone, ce ai vrea să facă? IPhone-ul e unul din cele mai populare aparate foto din lume (dacă nu cumva cel mai popular), deci e normal ca îmbunătățirile aduse camerei să țină capul de afiș. Jocurile, din nou, sunt extrem de populare, dar sunt și un benchmark important pentru a ilustra performanțele hardware, pentru că nu poți să te lauzi cu altceva, aplicațiile pentru smartphones sunt de obicei limitate sau nu necesită putere hardware semnificativă.

Despre iOS pe iPhone eu n-am ce să comentez. Simplul fapt că se integrează atât de bine cu macOS și cu alte aplicații disponibile pe Mac este atuul său principal pentru mine, și atâta timp cât folosesc un Mac, altă alegere logică pur și simplu nu există.

Pe iPad e altă poveste, mi-aș dori un OS ceva mai avansat, însă nici măcar aici nu e OS-ul principala problemă, ci lipsa aplicațiilor serioase. macOS nu poate rula pe iPad pentru că vorbim de o altă arhitectură hardware (ARM vs. Intel) așa că deocamdată, orice ar face Apple cu iOS, tot la mâna developerilor suntem. Nu-i oprește nimeni pe cei de la Adobe să facă un InDesign Light pentru iPad, de exemplu, cu care să pot măcar să editez documentele făcute pe Mac, dar uite că nu sunt interesați de asta.

Ne place sau nu, subțirimea este una din principalele calități pe care utilizatorii le apreciază la un smartphone. Și mai e o chestie: oamenii s-au învățat deja să-și pună la încărcat telefonul seara, înainte de culcare. O autonomie de 12 ore e suficientă în condițiile astea, n-are sens să pui mai multă baterie decât are nevoie majoritatea utilizatorilor. Pentru cei care doresc autonomie mai mare există battery case-uri.

Am fost la mare anul ăsta și mi-ar fi plăcut să am la mine telefonul pe sub apă, erau niște peisaje frumoase pe acolo, apa limpede și curată, plus pești colorați și interesanți. Nu vorbesc nici măcar de scuba diving, doar cât bagi capul sub apă, nu e mare filosofie. Chiar mă gândeam să-mi iau un GoPro pentru anul viitor, dar cred că e totuși o investiție prea mare pentru așa o distracție scurtă, de moment. Dar dacă telefonul ar fi fost waterproof, trăgeam câteva cadre subacvatice excelente.

Tudore, da, cred că ai punctat exact ce trebuie. Mie acest iPhone 7 mi se pare o jucărie excelentă și performantă, pt cine are nevoie de așa ceva. Faptul că e waterproof mi se pare un lucru excelent, nu numai fiindcă aș face poze sub apă, deși cred că aș folosi și avantajul ăsta, fi-mea sigur da. Problema, da, este iOS pe tablete, Apple a mers pe un dead-end, după părerea mea, spre deosebire de MS și al lor W 10, care rulează pe notebook și pe tabletă. Nu știu ce planuri au. Echipa soft și dezvoltatorii au experiența aplicațiilor bi-procesor, încă sunt aplicații care rulează pe PPC și pe Intel, notabil browserul Roccat, alte aplicații doar pe versiuni mai vechi, dar rulează. Nu cred, deci, că ar fi o mare problemă să faci aplicații care rulează pe procesoare A și Intel, după cum nu cred că ar fi o mare problemă să facă MacOS instalabil pe notebook-uri cu proc A. Faptul că nu o fac indică, mai degrabă, o anume filosofie, nu o dificultate tehnică insurmontabilă. Eu așa cred, poate greșesc.
Oricum, aseară Phil părea așa de plictisit că, la un moment dat, am avut impresia că a adormit, pe la punctul 5–6. Era așa de blazat, încît a repetat aceleași epitete din familia „grozav, colosal” de cîteva ori.

O să-l pun și eu, am mai citit pe ici pe colo că ultimele beta-uri au fost solide, fără probleme.

Și eu îl pun, nu mai am răbdare să fac teste pre-release, dar îl voi pune imediat de apare. Sigur, stabil va fi după x.x.2-3, dar așa au fost și vor fi toate.

Cei care folosesc la greu un smartphone sunt, aproape totdeauna, oamenii de afaceri ori ziariștii ori politicienii, care fie pot reîncărca la birou, fie în mașină.

Ești cusurgiu. Ce e rău să ai un telefon waterproof? subțire și ușor, care face poze bune, inclusiv sub apă? Că s-au inspirat sau nu de la Huawei e mai puțin important, toată lumea se inspiră acum de la toată lumea.