Eveniment Apple, 27 octombrie – noul MacBook Pro

Castile pot fi folosite si pentru jocuri sau clipuri video sau altceva. Daca sunt 2 sau mai multe persiane care sunt in aceiasi incapere facand lucruri diferite incercand sa nu se deranjeze folosesc castile. De ce ar trebui sa dau 10x pretul unei casti cu jack pe una fara. Daca pretul e similar si calitatea sunetului atunci nu am nimic de obiectat. discutia e mai mult ipotetica privitor la iPad si mac-uri, dar evolutia produselor tinde spre inlocuire.
Nu e capital , dar e deranjant.
In alta ordine de idei cred ca urmatorul iPad/Macbook va fi waterproof ca si iPhone sa poti lucra sub dus sau la malul marii cu valurile spargandu-se de el :slight_smile:

Pui un adaptor la care conectezi x căști, cu ocazia asta mai faci vînzare unei companii care produce hub-uri audio. :slight_smile:

Bănuiesc că ați văzut cu toții știrea asta: https://techcrunch.com/2016/10/25/this-is-the-new-macbook-pro-with-the-magic-toolbar-mini-display/

Se confirmă toate zvonurile din ultima vreme, nu mai avem surprize. :frowning:

Sunt curios dacă tastele cu funcții dispar cu totul sau vor putea fi implementate cumva pe Magic Toolbar. Dispariția lor totală ar îngreuna folosirea unor programe care au shortcut-uri în zona aia. Îmi vine acum în minte Quark Xpress. Pe vremea când încă îl mai foloseam avea mai multe scurtături cu F-uri.

1 Like

E mișto chestia aia. De ani buni auzisem că Apple sau nu mai știu cine anunța că vor apărea taste configurabile cu LED-uri cu literele dorite de utilizator. Altfel spus, pui orice literă din orice script (latin, chirilic, greacă, coreeană…) unde vrei tu, nu mai sînt stanțate din fabrică. Pt mine, așa ceva nu ar fi foarte util, bat fără să mă uit la tastatură (doar așa, din cînd în cînd), dar pt mulți este un detaliu foarte important.

Io încă mai folosec F-urile în PS. F3 e pentru image size, F2 pentru grayscale, Shift+F2 îmi face flat, F1 CMYK…
Ar fi chiar moartea pasiunii să dispară alea.

Bine, nu am MacBook-ul vieții, da’ odată și-odată…

Să mai zică careva că Apple s-a gândit la productivitate când a făcut calculatoarele astea!

Gata, e oficial, noul Macbook Pro va fi primul latop fără tastatură! Dovada: https://www.youtube.com/watch?v=9BnLbv6QYcA :smiley:

1 Like

Ce surpriză, TV-ul meu nu zice că nu ar putea transmite evenimentul. E bine, așa apreciez fiecare eveniment văzut cu ajutorul lui, ca și cum ar fi ultimul.

T-15.

1 Like

O sa fie aceeasi poveste ca la iPhone. Fiecare aplicatie are nevoie de propriile butoane. In aplicatiile care nu folosesc Magic Toolbar, vor aparea F-urile.

Ce se întâmplă dacă pe un Macbook instalez Linux sau Windows, va avea Magic Toolbarul o setare default de fallback automat pe F-uri?

Sigur baga in bootcamp/parallels ceva legat de asta.

Ok ok, dar Linux? :slight_smile:

Ciudat început de keynote…

Updates la iPhone7? So… iPhone 7S already? :smiley:

M-am săturat să tot aud de iPhone, enough already!

3 Likes

Next, let’s talk a few minutes about iPods.

Reprezinta 60% din vanzarile lor. Poate vor sa mai lanseze niste emoji.

O sa vorbeasca de Schedule?

Minecraft pe TV! Heh.