Eveniment Apple, 27 octombrie – noul MacBook Pro

Apple has officially discontinued its last Mac with a CD drive.

Stați așa puțin, deci la prețurile astea, eu nu pot folosi un stick USB sau un HDD extern fără un dongle?

Dacă maximizez configurația pe 13", fie cu Touch-chestie, fie fără, văd că ies cu între $100 și $300 mai mult (față de modelele 2015). Parcă nu-i chiar rău. Dar porturile alea mă enervează. Dacă ar pune 6th gen i5/i7 pe modelele vechi, ce bucuros aș fi…

Eu în primăvară vreau să-mi iau laptop nou și, sincer, chiar mă simt stresat, iar evenimentul ăsta nu a ajutat, dimpotrivă. Și nu pentru că m-a făcut să-l vreau p-ăsta nou.

Faptul că nu are CD/DVD drive mi se pare logic, pt mine acel loc e folosit de ani de zile pt al doilea HDD de 2 TB. Deci, dacă iau acuma un portabil Apple, musai un disc extern, da? Hm… Este așa confortabil să ai sistemul pe un SSD de 250 GB și restul pe un HDD de 2 TB, fără discuri externe după tine, doar cu alimentatorul.

Nu, nu poți.

Mda, la anul îmi iau un Surface, cel mai probabil Pro, dacă nu cumva un Book.

1 Like

I’d need an adapter to connect my new Apple computer to my new Apple phone. Seriously??

:smile:

2 Likes

Ok, atunci se pare că acum doi ani mi-am cumpărat al doilea și ultimul meu Macbook. A fost frumos, mai ales perioada romantică de la început, cu hackintoshul. Air-ul încă se mișcă excelent, dar mai departe nu cred că mai merg.

La anul îmi iau un ThinkPad.

Bă băieți, mă lăsați singur printre adversari? Nu vă răzgîndiți?

Mie-mi place la prima ochire acea touch bar, nu-mi dau seama cum ar fi cînd aș folosi-o efectiv, aștept să pipăi unul să văd. Nu comentez prețul, vor scădea de la următoarea generație încolo. Presupun că driverele pt Windows vor include suport pt asta, iar Linux distros le pot adăuga și ele, nu? În rest nu-mi pot da cu părerea atît timp cît nu-l analizez mai serios.

Asta vrea să fie un fel de reclamă subliminală? :smile:

3 Likes
1 Like

Degeaba fac drivere pentru Windows dacă nu există și aplicații care să profite de Touch Bar. Și nu cred că developerii care scriu aplicații de Windows își bat capul cu cei <1% din utilizatori care folosesc Windows în Bootcamp pe produse Apple. Dacă pentru Windows avem Bootcamp, pentru Linux e și mai rău, aici există doar varianta reverse engineering, așa că mă îndoiesc că din Linux vor putea fi accesate acele funcții Touch Bar. Și, din nou, rămâne problema aplicațiilor scrie în așa fel încât să profite de el.

Eu nu știu cât de comod este să tot frec spațiul de deasupra tastelor. Sau să tot îmi mut privirea de pe ecran pe Touch Bar. Sau să îmi aduc aminte ce scamatorii trebuie să fac pe bara aia. Cred că sunt mai rapide shortcut-urile. Ne spuneau că am pe Touch Bar buton pentru Reply, pentru aplicația Mail. Păi… am buton și pe ecran, pe care-l acces foarte rapid din Touchpad. Sau cu un shortcut. Care este utilitatea Touch Bar-ului aici? La fel și rotirea pozelor. Nu mai bine folosim Trackpadul pentru a roti pozele? Zău dacă înțeleg care e șmecheria.

1 Like

Shopping list pentru viitorii posesori de MBP-uri:

M-am uitat la filmulețul cu Ivy prezentînd produsul, acel touch bar mi se pare foarte util și un pas înainte. Așa cum mă așteptam, au pus ThB ceea ce înseamnă, ah, adaptoare și iar adaptoare, la ora la care toți par a se îndrepta spre USB 3.1. Asta mi se pare chiar o tîmpenie: păi ce rost are să te lauzi că ai o sculă performantă, ușoară, dacă din start ai nevoie de 1-2-3 adaptoare? Perifericele pt așa ceva vor apărea peste 1-2 ani, taman cînd Apple va băga altă mufă, fi-r-ar mufele lor să fie.

Ati vazut ultrabook-ul lansat de Razer la $999? (Razer Blade Stealth)

Ivy mă poate face și pe mine să cred că ORICE pe lumea asta este foarte util și un pas înainte.

Cred că unul mai zglobiu la minte, una dintre firmele astea care produs adaptoare/hub-uri pt Apple, va scoate unul cu mai multe ieșiri: ThB 3 la USB 3, la USB 2, la HDMI și la ce naiva o mai fi pe piață.

FIX la un Razer mă uitam acuma.

Tastatură mecanică, lol.