Eveniment Apple, 27 octombrie – noul MacBook Pro

Evident, de-aia am zis că nu critic prea tare. Dar nici Safari, Finder, iTunes și Mission Control nu-s perfecte, de-aia le-am enumerat. În fine, aștept, a fost asumată treaba.

Apple a scos acest model cu touch bar ca să scoată ceva, erau în criză de noutăți hardware… Alți le-au luat-o mult înainte. Mie unul mi se pare evident că au vrut să iasă din încurcătură cu o găselniță haioasă, numai ca să nu facă ce fac alții, combo tabletă + notebook, cum a devenit uzual. Poate deveni ori nu un trend, nu mă pot pronunța. După 10 min de butonat asta la iStyle mi s-a părut că-mi distrage atenția și mă întreb ce aplicații aș putea folosi pt care să-mi fie într-adevăr util acest touchbar… Mie îmi plac mult scurtăturile din taste, dacă aplicația nu le are, le pun eu în sistem… Faptul că apar acolo chestii colorate și mișcătoare mi se pare obositor, pe bune… Nici nu am ochii foarte buni, sînt deranjante chestiile astea și mă întreb dacă s-ar putea anula acel touchbar dacă nu ai nevoie de el, adică să fie negru. Se poate?

Nu. Ai doar 3 opțiuni:

  • să apară cele 4 controale rapide (“Control Strip”);
  • toată bara, ca pe vremea cu butoane (“Expanded Control Strip”);
  • controalele specifice aplicațiilor (“App Controls”).

Nu sînt sigur, dar BetterTouchTool, despre care am mai zis, am impresia că poate, cumva înlocui TouchBar-ul, deci să poți pune tot ce vrei, inclusiv mai nimic.

Da, eram doar curios… Oricum, nu am în plan să iau așa ceva. După cum știi, MBP-ul preferat este cel non-retina, care permite upgrade și caddy în locul unității optice. Pt mine, este cel mai confortabil. Așa cum am la ora actuală, mi-ar trebui USB 3, am periferice pe asta și mi-aș fi luat un monitor pe USB 3, cred că voi apela la un dongle, pînă la urmă. Aștept să văd cum evoluează USB-C/ThB 3…

În schimb, contrar a ceea ce au scris mulți, îmi place foarte mult noua tastatură, parcă zbori scriind pe ea.

Mie nu… m-am obișnuit, sînt aproape la viteza și acuratețea dinainte, dar nu e printre caracteristicile preferate. Nu o urăsc, dar nici nu mă bucură în mod deosebit.

Asta vine cu timpul…

Azi mi-am recuperat stylus-ul (în esență, un stylus capacitiv universal) și am experimentat pe trackpad. Nu doar că merge (mergea și pe MacBook-ul vechi), dar Autodesk Sketchbook chiar detectează presiunea și variază culoarea și (puțin) grosimea urmei de „creion“ lăsată! :smiley:

Asta trebuie să fie de la trackpad-ul Force Touch, m-aș mira dacă n-ar merge și pe generația 2015. Dar eu am văzut un potențial în sensul ăsta de cînd am văzut dita’i trackpad-ul, așa că mă bucur, o dată în plus.

Affinity nu face asta și nici nu știu dacă va urma, plus că nu sînt nici desenator, dar m-am gîndit să anunț aici. :slight_smile: