Eveniment Apple, 27 octombrie – noul MacBook Pro

Eu cred că ăștia de la Apple au luat-o razna. Dacă ar fi după ei, cînd iei un nMBP, mai iei și un snop de adaptoare pt diverse alte device-uri. Atenție: trebuie d-astea și dacă te conectezi la alte produse Apple! E tare.

Acuma, na, ce să facă? Dacă vor să implementeze USB-C/ThB peste tot, cîțiva ani va fi nevoie de tot soiul de adaptoare. Măcar de s-ar opri odată căutările astea…

Prețul în Europa, oriunde, va fi cam prețul în dolari plus ceva în plus, deci presupun că jucăriile alea vor fi undeva peste 10.000 lei, mai probabil 12.000 lei, minus 3+ edu. Paralel, vor scădea prețurile la modelele mai vechi.

Să te audă Dumnezeu cu prețurile modelelor anterioare! :slight_smile:

A apărut la precomandă la iStyle și Noumax. Scumpișor, dar nu exagerat pentru un model nou (comparativ cu anteriorul).

Oricum, eu am mai redus bugetul, așa că aștept reducerile modelelor anterioare. Refuz modelul 2016 și dacă mi l-aș permite. Nu văd de ce aș da 2-3000 lei în plus pentru funcții care mi se par neesențiale, creștere în performanță pe care probabil nu o voi simți sau exploata deplin, plus sacoșa de adaptoare.

Păi am zis bine: pe le 9500 modelul ăl mai dă jos, și peste 13.000 ăla mai săltat. M-am uitat și eu acuma, dar era de așteptat. Să vedem ce prețuri vor fi la modelele mai vechi. Oricum, și la astea ai nevoie de adaptoare, dar deja le am cam pe toate.

La uzul meu din ultimii 3 ani și ceva, de cînd am acest MacBook, de 2 adaptoare am avut nevoie: unul HDMI>Mini Displayport și unul VGA>Mini Displayport. Doar al doilea ar mai fi necesar pentru MBP2015 pe care mi l-aș dori. Și asta doar din cauza videoproiectoarelor antice de la facultate. Alte facultăți văd că au din ce în ce mai multe smartboards, dar probabil și acolo tot VGA trebuie. Presupun că motivul e de rezoluție, cîtă vreme nu e ceva HD, VGA e standardul.

Hai că ne explică și Phil deciziile:

For the lack of SD card, Schiller says the slot is “cumbersome” as an inserted card sticks out from the side of the machine. He also says that the format war between SD and CompactFlash means a portion of customers were already resorting to other means and Apple couldn’t keep everyone happy already. Schiller says more and cameras are relying on wireless transfer methods which are very useful. For new MacBook Pro owners, he recommends wireless transfer or buying an USB-C adaptor.

The Independent asked if it was “inconsistent to keep the 3.5mm headphone jack as it’s no longer on the latest iPhone”. Schiller said the 3.5mm jack is more than just about headphones for the laptops, which makes it different to the iPhone 7 situation. He says if it was just to plug in headphones, the port wouldn’t be necessary. However, the 3.5mm jack remains in the product as pros have “studio monitors, amps and other pro audio gear that do not have wireless solutions”.

:laughing:

Să-mi arătați și mie un fotograf care copiază zeci de GB de poze și filmări wireless pe calculator sau un profesionist audio care are monitoare de studio și le conectează pe mufa de 3.5mm.

[off:] Cine era Mădălin Voicu pînă la urmă, Schiller sau Cue?

Schiller! The resemblance is uncanny!

2 Likes

Din același interviu:

There’s iPhone and iPad which are single pieces of glass, they’re direct-manipulation, multi-touch and tend towards full-screen applications. And that’s that experience. And we want to make those the best in that direction anyone can imagine.

…Spuse reprezentantul de frunte al companiei care nu a adus nicio îmbunătățire notabilă în iOS 10 pentru utilizatorii de iPad “Pro”. Nici-una. Zero. Nimic. Am rămas cu același iOS pentru telefoane, lăbărțat pe ecranul de 12,9".

Le pasă de un singur produs și acela este iPhone, iute făcătoriu de bani, el și universul asociat lui.

Încă nu-mi dau seama dacă Mădălin e dus cu pluta sau încearcă să dreagă busuiocul cum poate el mai bine, dar nu reușește. Era unul din garda veche de la Apple, mă așteptam la mai multă coerență din partea lui, avea pe scenă cele mai decente prezențe și cele mai interesante prezentări. Ori sunt conștienți că au făcut greșeli, dar acum nu o mai pot întoarce, ori trăiesc toți într-o lume paralelă.

În lumina criticilor din ultima vreme, cea mai tare veste care ar mulțumi pe toată lumea ar fi ca Apple să anunțe că de mâine oferă o versiune de macOS instalabilă pe orice PC care respectă niște cerințe oarecare de compatibilitate. Adică să oficializeze Hackintoașele.

Când 'or zbura porcii. Apple nu mai are chef să se ocupe de hardware-ul și software-ul propriu (dacă nu e iPhone), așa că nu cred că are de gând să deschidă cutia Pandorei și să înceapă să scrie drivere pentru third-parties și să ofere suport pentru hardware străin, pe care macOS ar rula nesatisfăcător. Dar s-au împușcat deja singuri într-un picior, poate sunt sadici și îți mai trag una și-n celălalt, cine știe…

Pe mine m-ar mulțumi într-un singur fel: să doneze jumătate din grămada de bani pe care o au în conturi (cam 100 miliarde așa, rotunjit) către SpaceX și să ajungem pe Marte până în 2030 :smiley:

După cămăși, Cue semăna mai bine, de-aia am confundat.

Evident, bate cîmpii, e un fel de scuză penibilă. Dacă ei de descărcat poze multe și la rezoluție mare, unde fiecare poză are peste 2–3 MB, ai nevoie să vîri naibii cardul ăla în fantă sau, evident, să ai un cititor de carduri.

Ei, hai, nu seamănă chiar deloc…

Și mai tare ar fi anunțul dacă ar fi completat cu detaliul că, pe PC-urile combo cu touchscreen, macOS va avea și funcții pt touchscreen! :middle_finger:

Poate că unora nu le place să recunoască asta, însă cred că lansarea Surface Studio, care a lăsat pe mulți cu gura căscată cu doar o zi înaintea keynote-ului Apple, a fost principalul factor care a declanșat valul neobișnuit de critici aduse celor de la Cupertino. Dacă Microsoft nu scotea computerul ăla care pare din alt film față de ce-a făcut Apple în ultimii ani, probabil că lansarea noilor MBP-uri ar fi fost un eveniment relativ banal. Ar fi existat ceva critici venite din partea celor care chiar au nevoie de superperformanță, însă presa și restul lumii ar fi tratat normal acest eveniment, lăudând Touch Bar-ul și subțirimea computerelor.

Apropo de presă: constat că e foarte greu să-ți păstrezi obiectivitatea atunci când an de an ești invitat la toate keynote-urile Apple, când ești pe lista scurtă a celor care primesc spre testare noul iPhone sau MacBook Pro cu două săptămâni înaintea muritorilor de rând sau atunci când ești destinatarul favorit al informațiilor “confidențiale” pe care șefii de la Apple consideră că e ok să le afle lumea “pe surse”.

Eu, unul, nu știu dacă lumea a fost dezamăgită de MacBook din cauza Surface Studio. Adevărul e că iMac 5k nu-i așa vechi și nici prea rău, chiar dacă nu-i cu touch. E drept că Studio a apărut realmente inovator, probabil orice produs tech foarte ingenios ar fi atras critici către „consecvența“ Apple.

Dar ce vreau să spun este că mie și cred că multora ni se par MacBook-urile alea un eșec în sine, chiar comparate cu piața fără Surface Studio. Pînă la urmă, în termeni de laptopuri, HP și Acer fac niște SF-uri kitchoase, proaste sau ambele, dar MS, Dell, Lenovo și Asus tot upgrade-uri minime aduc produselor principale. Doar că și față de alea avea Apple de prins din urmă și cred că nu a livrat.

Sigur, faptul că Mac Pro prinde praf și pînze de păianjeni e alt argument, dar comparația iMac - Surface Studio nu e la fel de dezavantajoasă pentru Apple față de aceea între laptopuri și desktopuri.

A aparut deja o prima “reclama” care parodiaza nMBP.

1 Like

Da, sigur că așa este. O cronică excesiv de favorabilă ascunde, cel mai adesea, un interes. Păi cred și eu că aș scrie foarte laudativ despre ceva dacă aș primi bani sau, mă rog, produsul nou pt testare. Este clar că și produsul lui MS a influențat reacția. De aia e bună concurența, Apple va trebui să miște ceva acuma. Oricum, Apple are nevoie de un șef nou, după părerea mea. Cook și echipa actuală și-au cam arătat limitele. Cred că și Ivy a cam obosit.